Žít Brno letos vyzkouší Iron Maiden, The Parov Stelar Band i Bryan Adams

Moravská metropole se zpravidla jednou ročně stává městem uprostřed Evropy, a to v rámci festivalu Ignis Brunensis, který v letošním roce startuje na konci května a potrvá nejméně čtrnáct dní. Pokud však myslíte, že po zbytek roku zdejší obyvatelé takříkajíc nemají do čeho píchnout, jste na omylu. Rok 2014 je plný velkých koncertů a zvučných jmen, neboť kromě Iron Maiden, Parov Stelar Band a Bryana Adamse do města na soutoku Svratky a Svitavy zamíří také slovenští velikáni Elán, zpěvák Daniel Landa či česká skupina Lucie. 

Bryan Adams je jednou ze zahraničních hvězd, které v letošním roce zavítají do města pod Špilberkem Bryan Adams je jednou ze zahraničních hvězd, které v letošním roce zavítají do města pod Špilberkem Zdroj: bryanadams.com

Parov Stelar Band

Prvním ze šestice interpretů, kteří vyzkouší brněnská pódia, bude již za necelých čtrnáct dní elektroswingový fenomén Parov Stelar Band. Otcem tohoto projektu je původně nevýznamný rakouský DJ Marcuse Füredera. Ten v roce 2004 opustil své dosavadní umělecké jméno DJ Plasma, pod nímž vystupoval během 90. let, přijal nové jméno Parov Stelar a již svými prvotními počiny – EP KissKiss a deskou Rought Cuts – udělal díru do světa elektronické hudby. 

Čtěte také: Iron Maiden navštíví moravskou metropoli

Úspěch mu zaručila především zdařilá kombinace elektronických rytmů s živými nástroji a nezapomenutelnou atmosférou hudby 20. a 30. let minulého století. Dnes Marcus Füreder vystupuje společně s vokalistkou Cleou Panther a dalšími v rámci projektu Parov Stelar Band. A tak máte-li chuť zatancovat si na hity jako Catgroove, Charleston Butterfly či Chambermaid Swing, shromážděte přátele a v pátek dne 14. března dorazte do Pavilonu G1 brněnského výstaviště. Poslední vstupenky seženete zhruba za 790 korun. 

Lucie

Ženské jméno Lucie pochází z latinského slova lux, v českém překladu znamenající světlo či záře. Těžko říct, zda si stejnojmenná česká skupina v době svého vzniku (cca 1985 – 1987) byla vědoma toho, že následující léta stráví převážně jen v záři – reflektorů, televizních kamer či pod dohledem červeného světýlka v nahrávacím studiu. Ačkoliv kapela za dobu své existence nahrála neuvěřitelných šestnáct alb, pomyslná světla zhasla v roce 2004. 

 

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

V médiích se pak v dalších letech s oblibou spekuluje, zda ještě někdy uvidíme nejslavnější sestavu – tedy Davida Kollera, Roberta Kodyma, Petra Chovance a Michala Dvořáka – pohromadě. A hle – ano, viděli jsme (v roce 2010 při předávání hudebních cen Anděl) a ano, uvidíme, a to již v letošním roce. Lístky do brněnské Kajot Arény (ale nejen tam) se prodávaly již dlouhé měsíce dopředu a na oba dva dny, tedy na 4. a 5. června, jsou stále k dispozici. Cena se přitom pohybuje mezi 590 a 1190 korunami. 

Iron Maiden 

Sehnat v našich končinách někoho, kdo nikdy nezaznamenal existenci anglické heavy metalové skupiny Iron Maiden, je problém. Kapela založená Stevem Harrisem v roce 1975 za rok oslaví neuvěřitelných čtyřicet let své existence a zdá se, že ani potom se nesmrtelných velikánů nezbavíme. Exkurze do historie skupiny by vydala na knihu, a tak se pojďme jen krátce zaměřit na posledních několik let. 

V roce 2006 hoši vydali čtrnáctou desku A Matter of Life and Death, jen o čtyři roky později spatřilo světlo světa album The Final Frontier. Česká republika viděla šestici (potažmo sedmici, počítáme-li koncertního klávesáka Michaela Kenneye) hudebníků v letech 2007, 2008, 2011, z čehož právě v roce 2011 k nám kapela zavítala jako součást putovního festivalu Sonisphere. Minulý rok pak v rámci turné Maiden Englad World Tour odehrála další koncert a slovy zpěváka Bruce Dickinsona – byl to skvělý čas.  Tak doufejme, že stejně skvělý čas připraví otcové Fear of the Dark také brněnskému publiku, které se dočká jejich návštěvy 8. června. Lístky zakoupíte v rozmezí od 1290 do 1790 korun. 

 

 

Bryan Adams 

Bryan Adams je kanadský zpěvák, kytarista, textař a příležitostný fotograf, který byl – jakožto jeden z nejlepších rockových umělců na světě – za svůj přínos na poli populární hudby mnohokrát oceněn (vlastní například Řád Kanady a Řád Britské Kolumbie), či nejméně na ocenění nominován. O jeho oblíbenosti v České republice svědčí nejen počet úspěšně odehraných koncertů, který se v roce 2011, tedy v době, kdy Adams naši vlast navštívil naposledy, zastavil na čísle čtyři, ale také obrovská fanouškovská základna. A tak patříte-li k těm, kteří zbožňují alba jako Reckless či 18 til I Die, zaškrtněte si v diáři datum 18. června a připravte si nejméně 990 korun. 

Elán 

Další událostí, při níž bude muset brněnský dopravní podnik zřejmě posílit spoje, bude koncert slovenské kapely Elán, který se uskuteční 17. října letošního roku. Přísloví, že dvakrát do téže řeky nevstoupíš, zřejmě členové skupiny opomenuli vzít v potaz, neboť tour The Best Of, v rámci něhož brázdili česká pódia v roce 2013, se v letošním roce dostane pokračování v podobě turné The Best of Vol.2. 

Čtěte také: Bryan Adams vystoupí pod hvězdnou oblohou

Kdo si však myslí, že trojice letošních koncertů bude do puntíku kopírovat show odehrané v minulém roce, mýlí se a prý se má na co těšit. Jiný bude design pódia, celkový vizuál i dramaturgie. Co však zůstane zachováno, je možnost hlasovat na internetu pro skladby, které skupina zahraje. Zazpívat si oblíbené hity společně s držiteli pětadvaceti platinových desek budete mít možnost již za 599 korun. 

Daniel Landa

Přehled zajímavých hudebních událostí, na něž se můžeme v letošním roce v Brně těšit, uzavírá plánované vystoupení zpěváka Daniela Landy, který do moravské metropole zavítá v rámci turné Žito Tour 2014. Ten, kdo tedy tipoval, že kontroverzní zpěvák (a nyní spekulativní kouzelník) nepověsí svou kariéru na hřebík, tipoval správně. Landa to – zdá se – jen tak nevzdá. Dle oficiálních zpráv se tak můžeme těšit nejen na tajemnou a mysteriózní show, ale především na netradiční, ve středu publika umístěné pódium. Lístek na brněnský koncert, který se koná 27. listopadu, seženete od 490 korun. 

Další informace

  • Název akce: Brněnské akce 2014
  • Místo: Brno

Zanechat komentář