pondělí, 24 prosinec 2012 10:00

Koledy současné české hudby. Hra na emoce, nebo sarkasmus? Doporučený

Napsal(a)
Xindl X Vánoce vidí trochu jinak Xindl X Vánoce vidí trochu jinak Zdroj: archiv interpreta

Vánoční svátky s sebou každý rok přinášejí kromě dárků, stromečku a cukroví také hudbu. Tradiční koncepce koled je však pryč. Současní čeští interpreti vidí Vánoce jinak, po svém. A věřte, že Janek Ledecký a jeho Sliby se maj plnit o Vánocích již v kurzu nejsou.

Symbolem vánoční atmosféry se loňský rok stala skladba Půlnoční. A rovněž letos ji můžeme slýchat z radiopřijímačů. Tento malý zázrak, jak skladbě říká Václav Neckář, pro mnohé znamená oázu klidu, pro jiné však již ohraný vánoční kýč. Tak jako tak je právě tento počin oprávněn zahájit výčet vánočních hudebních pokusů.

 

 

Sexy Santa Claus? Tak o tom přemýšlejí asi jen české zpěvačky Marta Jandová a Gabriela Gunčíková, které spojily své hlasy v počinu s názvem Santa Superstar. Poměrně živá skladba, které dominuje piano a saxofony, pochází z dílny Janka Ledeckého. King se zmáknutým marketingem našel své místo v muzikálu Vánoční zázrak. A pokud člověk snese jistou dávku nadsázky v textu, chytlavá melodie ho snad neurazí.

 

 

Pozadu nezůstává ani Xindl X. Ten letošní rok přišel s novinkou, která některým českým občanům vyrazila dech. Moderní zvuk a alkohol si vzaly své slovo, a vytvořily tak specificky xindlovskou vánoční atmosféru. Štědrý večer nastal koledu připomíná snad jen názvem a dětským sborem, který Xindlovi ve zpěvu úspěšně sekunduje.

 

 

Své Vánoční přání vyslovili i Lucie Vondráčková a Radim Schwab. Jejich dílo však přetéká emocemi. Poněkud přeslazená skladba postrádá originalitu, ať už by se její obsah vydal jakýmkoli směrem. Nenáročný posluchač námitky mít patrně nebude, avšak alespoň trochu hudbou hýčkané ucho si skladbu podruhé nepustí.

 

 

Sváteční atmosféra neunikla ani ostrozraku pražské formace Bek Ofis. Od této veselé partičky se nedá očekávat nic jiného než velká party, a to i na jižním pólu. Úryvky známých koled proložené vtipným textem z dílny kapely jsou spojené jednoduchou melodií. Celý počin s názvem Vánoce na Jižním pólu ale může lehce připomínat hudební styl kapely Nightwork, která si Vánoce vzala na paškál v singlu Vánoční čas.

 

 

Vánoční skladbu s nápadem, milým textem i líbivou melodií stvořil letošní Český slavík Tomáš Klus. Jeho Ledaco z desky Racek nesmrdí laciností, sarkasmem, ani ohraností. Dokonalá koncepce textu, který svou pointu prozradí až v poslední větě, je možná tou pravou cestou, jak strávit Vánoce s českými vánočními skladbami posledních let.

 

Další články

 • Xindl X představuje vánoční videoklip a chystá se do O2 areny Xindl X představuje vánoční videoklip a chystá se do O2 areny

  Ve čtvrtek 28. listopadu nadělil Xindl X sobě i svým fanouškům vyprodaný narozeninový koncert v pražském Foru Karlín. V závěru narozeninové oslavy převzal od zástupců vydavatelství Universal Music Platinové desku za album Sexy Exity a oznámil termín další velké samostatné koncertní show. Zpěvák zazpíval novou píseň a odtajnil i plány na rok 2021.

 • Foto: Léto fest, BVV, Brno, 17. 8. 2019 Foto: Léto fest, BVV, Brno, 17. 8. 2019

  Pokračování brněnského Léto festu. Tentokrát kapely Vypsaná fiXa, UDG, Marek Ztracený, Tomáš Klus, Wanastowi vjecy a Divokej Bill.

 • Festival LétoFest míří do Brna Festival LétoFest míří do Brna

  LétoFest to je tour osmi letních festivalů, které zasáhnou celou Českou republiku a nabídnou bohatý hudební i doprovodný program.

 • Foto: Mezi Ploty, Bohnice, Praha, 26. 5. 2019 Foto: Mezi Ploty, Bohnice, Praha, 26. 5. 2019

  Již po 27. se konal v areálu psychiatrická nemocnice Bohnice multižánrový festival Mezi Ploty. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků, kteří si mohli vybrat z velikého počtu kapel, divadel, přednášek, workshopů a dalších doprovodných akcí.  
  Nedělní program zahrnoval mimo jiné koncerty kapel Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Robin&son, Barbora Poláková, Lake Malawi, PSH, Rybičky 48, Mucha, Klara & The Pop či Krucipüsk. Na samotný závěr celého festivalu zahrál se svojí kapelou Tomáš Klus. Prohlédněte si náš fotoreport z této akce.

Další články z rubriky

Nejlepší metalové akce roku 2018 podle redakce Musicweb.cz

Iron Maiden, Ozzy Osbourne či Metallica. V letošním roce Českou...

Musicweb: Ohlédnutí za hudebním rokem 2017

Stalo se již naší tradicí, že s koncem každého roku...

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };