středa, 20 březen 2019 12:30

Nicolay Ramm: 7 sportovních songů, u kterých se pobavíte Doporučený

Napsal(a)
Nicolay Ramm Nicolay Ramm Zdroj: side2.no

Sport a hudba. Když sportovec trénuje, zapne si oblíbenou muziku do sluchátek. Když fanoušek fandí, v areálech nebo na stadionech hrají například nestárnoucí We Are the Champions. Ale co když si jeden komik vezme na paškál rovnou několik sportovců a konkrétních sportů a v hudebních klipech si z nich vystřelí? Pokud sledujete zimní sporty, jméno Nicolaye Ramma by vám nemělo uniknout.

Třicetiletý Nor Nicolay Ramm vystudoval žurnalistiku v Oslu a divadlo v Londýně. Poté působil jako sportovní novinář na televizní stanici NRK Sport, pro kterou začal tvořit různé vtipné scénky. V nich vypráví o historii konkrétního sportu, soustředí se na rozhovory, ale také na různé humorné vsuvky. Nebojí se jít na svém online kanálu do otevřených výzev, kdy se například v běžné otevírací době vrhne na lyžích ještě s jedním švédským lyžařem a závodí tak spolu napříč obchodním domem.

V Norsku si ve svých videích tento šprýmař dobírá různé sportovce, především běžce na lyžích nebo biatlonisty, ale o těch druhých až později. Zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu se konala nedávno, v roce 2018. A nejen většina současných teenagerů určitě zná song Gangnam Style od jihokorejského rappera PSY.

A cože mají tyhle dvě zcela odlišná odvětví – největší sportovní událost za čtyři roky a hit rádií – společného? Na to odpovídá třetí v této rovnici. Právě Nicolay Ramm, který zde využívá i své rappové začátky. Ve skladbě Pyeongchangnam Style, která má změněný text, si s humorem sobě vlastním dělá legraci a zároveň se pouští do zpěvu v korejštině. Posuďte sami, jak se mu tato cover verze vydařila.

 

 

Biatlon se nyní hřeje na slunci. Tedy alespoň na tom zimním. A o čem že ten biatlon vlastně je? Co na něm všichni vidí? A proč ho mají zrovna Norové tak rádi? Nicolay pojal historii i současnost tohoto sportu po svém a ve skladbě The Story of Biathlon, v jejímž videoklipu si zahráli i současní norští reprezentanti Tiril Eckhoffová a bratři Johannes Thingnes Bø a Tarjei Bø, zpívá o historii tohoto sportovního odvětví, jeho dvě zcela odlišné disciplíny přirovnává k potápěčům, kteří žehlí na dně moře, a vysvětluje, proč by ho podpořil Donald Trump.

Samozřejmě se opět jedná o humorně pojatý videoklip i text písně. Tentokrát zpívá v angličtině a v písni slyšíme jemný začátek, silný nástup i riff, který se jen tak z hlavy nevykouří, a podpoří ho doprovodný sbor. Nicméně Ramm v tomto počinu neukazuje jen svůj komický talent, ale především ten pěvecký a kompoziční. Dokáže procítit jemné party a rozbalit to v refrénu. A na to, aby neznalým vysvětlil, o co v biatlonu vlastně jde, mu stačí něco málo přes tři minuty.

 

 

Devětadvacetiletý švédský reprezentant Calle Halfvarsson startuje na začátku videa k songu Who the Fuck is Norway? motorovou pilu. Tou přeřezává hlavu papírové figuríny současného dvaadvacetiletého norského běžce na lyžích Johannese Høsflota Klæba, který za pouhé tři roky, co jezdí v mužské kategorii, získal olympijské medaile, medaile z mistrovství světa i celkově vyhrál Světový pohár v běhu na lyžích.

Ve videu ale ničí ještě další norské soupeře – dřívějšího reprezentanta Pettera Northuga upálí, Martina Johnsruda Sundbyho zase přetne sekyrou, Emila Iversena zmlátí. Tato rappová a do moderního hávu laděná skladba z pořadu Helt Ramm je ze skladatelského pera právě Nicolaye a samozřejmě jde zase o nadsázku, která ještě překračuje norsko-švédské hranice a rivalitu mezi reprezentanty obou zemí v různých zimních sportovních disciplínách.

 

 

V dalším klipu se na okamžik zahřejeme, přeskočíme do Rio de Janeira, kde se v roce 2016 konaly Letní olympijské hry. U brazilského moře Nicolay tančí v letním rytmu a v textu písně vysvětluje, proč nemají norští reprezentanti vysoké šance na dobré umístění. Mají rádi chlad a narodili se s lyžemi na nohou, takže letní sportovní disciplíny nejsou jejich šálkem čaje.

V textu se opět objevují různé narážky nejen na samotné Norsko, ale i na tehdy aktuální události včetně nebezpečného zika viru. Rádiově chytlavá popová skladba Vikings in Rio hravě roztančí fanoušky a trefuje se do atmosféry tak velké sportovní události. Stejně tak doprovodné video dokresluje přesně to, o čem se v písni zpívá. Převleky, humor a parodie opět nechybí.

 

 

A zpět do svetrů. O pravé zimní atmosféře na závodech z pohledu fanoušků vypráví tentokrát v norsky zpívané popové záležitosti nazvané Raske Briller. Ano, jedná se o brýle, které mají ve videoklipu všichni, sportovní brýle nosí i fanoušci. Alkohol na sněhu a Ramm sloužící jako snowboardové prkno. I to nabízí tahle vypalovačka na sněhu.

 

 

Katastrofy války, starosti. V písni Funky Fishlegs Ramm slibuje východisko z šedi světa a neustálých problémů. Jaké? Neočekávaně – běžecké lyžování. Tentokrát opět volí angličtinu, ve které popisuje, jak rád sám jezdí kilometrové trasy, obědvá na sněhu v zimě a čelí příkořím například při mazání lyží. Užívá si popularitu, peníze a zájem politiků i médií.

Znovu sází na chytlavost melodie i refrénu, lehce pozměnil žánr, ale pop-funkový kabát skladbě sedí a lehkým rappováním ji oživuje. Nejen v tomto klipu Ramm také ukazuje, že na lyžích také něco málo najel.

 

 

Podobně jako v předešlých dvou skladbách Raske Briller a Funky Fishlegs i v té následující se Nicolay drží stejného tématu – běžeckého lyžování a základně fanoušků, která je beztak neodmyslitelnou součástí každého sportu, ale i hudební kapely. Slovům k této spíše pomalejší, klidné, na klavírním základu postavené skladbě nazvané Landslagets stavansvarlig budeme rozumět méně, jelikož tentokrát volil rodnou norštinu.

V klipu se snaží dostat do přízně norským lyžařským reprezentantům a reprezentantkám a zobrazuje, co všechno je ochotný podstoupit, aby se dostal do prvních řad na závodech a do jejich přízně. Křičí na lyžařku Ingvild Flugstad Østberg, snaží se lyžařům pomáhat a vzpomíná, jak v 15 letech objevil krásu tohoto sportu a stal se z něho skalní fanoušek. Lehký klavír příjemně nabourává atmosféru ostatních výrazných, chytlavých a rytmických skladeb a vyznívá zde Rammův jemný hlas s rozpoznatelnou dávkou nadsázky. Skladatelsky zde ukazuje, že dokáže tvořit songy napříč žánry a sobě na tělo tak, aby mu seděly. Poklidně tedy zakončíme i tento výlet do netradičních sfér v hudbě.

 

Další články

 • Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu

  Pátý ročník Metronome Prague, největšího pražského festivalu hudby a umění, který bude probíhat 19. a 20. června, může hrdě oznámit jméno první zahraniční kapely. Na pražském Výstavišti zahraje skupina Underworld, která tento týden vydává své desáté studiové album Drift Songs. Show, která bude nové album propagovat, by měla být neopakovatelná a největší, jakou kdy Underworld předvedli.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019 Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019

  Pondělní večer patřil v Lucerna Music Baru tradičnímu podzimnímu koncertu Kamila Střihavky a jeho doprovodné kapely Leaders! .

 • Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem

  Tradiční Mikulášská s kapelou The Tap Tap se letos uskuteční již tento týden a na novém místě, než jsem zvyklí.

Další podobné články

Další články z rubriky

Nejlepší metalové akce roku 2018 podle redakce Musicweb.cz

Iron Maiden, Ozzy Osbourne či Metallica. V letošním roce Českou...

Musicweb: Ohlédnutí za hudebním rokem 2017

Stalo se již naší tradicí, že s koncem každého roku...

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };