Zachraňme noty! Doporučený

Každý muzikant noty potřebuje, jsou nezbytné pro zaznamenání hudební skladby a díky nim známe díla světových autorů. A proč je tedy zachraňovat? Protože dosud byly převážně „jen" na papíře! Papírovým partiturám hrozí, že se potrhají, stanou se nečitelné, odnese je povodeň, nenávratně se zničí. Navíc, je doba digitální a kdo by nechtěl noty on-line?

Ukázka rukopisu na ručním papíře, který byl objevena v Kouřimském muzeu. Ukázka rukopisu na ručním papíře, který byl objevena v Kouřimském muzeu. Zdroj: Archiv Supernot

Proto se rozhodla parta hudebních nadšenců okolo podnikatele a muzikanta Pavla Sehnala podpořit přepisování not do elektronické podoby s cílem vytvořit jedinečný elektronický notový portál na úrovni požadavků 21. století. Vznikl spolek Národní notový archiv a výsledkem je web SuperNoty.cz plný partitur. Na on-line portálu je dnes k dispozici neuvěřitelných 191 000 skladeb ze všech epoch, stylů, žánrů, pro různé nástroje, zpěv, sbory, hudební uskupení, srdce každého muzikanta zajásá. Nejen, že se podařilo začít budovat rozsáhlou databázi a archiv skladeb, ale rozjel se i projekt věnující se digitalizaci skladeb českých autorů, které jsou tak archivovány pro další pokolení a dostupné nyní široké laické i odborné veřejnosti.

Počátky ale nebyly jednoduché. Do roku 2015 v Čechách nebyly zkušenosti s tak širokým on-line portálem, který by navíc nabízel skladby interaktivně, tedy s možností úprav. Začínalo se prakticky od nuly. Nejdříve bylo potřeba vše ošetřit po legislativní stránce, uzavřít smlouvy s autory, aranžéry, notografy, tvůrci a zastupujícími organizacemi. Nedílnou a náročnou součástí bylo naprogramování celého webu. Současně se volil notační sytém a výběr padl na jeden z nejkvalitnějších digitálních notačních programů – Sibelius, který uznávají světoví skladatelé a další profesionálové v oboru. Digitalizace not je tak v nejvyšší možné kvalitě, notografové zaručují krystalicky čistý zápis, program navíc nabízí muzikantům zajímavé možnosti. Na Supernotách lze vybranou skladbu transponovat do jiné tóniny, přehrát si hudební linku skladby, portál je interaktivní.

V první fázi projektu se na přepisování podílel tým 50 specialistů z celé ČR, skladby před uveřejněním dodnes procházejí schvalováním vysokoškolsky vzdělaných vedoucích notografů. Přepisování probíhá někdy skutečně z velmi zašlých starých tisků, jindy notografové obdrží pouze zvukový záznam a také se stává, že se digitalizuje skutečný hudební skvost, který je tak vůbec poprvé veřejně vydán. Například se díky spolupráci se Středočeským krajem podařilo digitalizovat „ztracené" partitury výborného českého skladatele Jana Křtitele Vaňhala, které ležely v zaprášené krabici muzea. Snažíme se také o projektu dát vědět široké veřejnosti, aby se nám podařilo opravdu zachránit a popularizovat naši českou, moravskou a slováckou hudební historii. Protože díky těmto kořenům si pak každá doba vytváří a skládá tu „svou" muziku.

Supernoty ukazka noty2
Za první čtyři roky se týmu Supernot podařilo digitalizovat více než 10 000 skladeb českých, moravských, slezských a slovenských autorů, a to jak děl z minulosti, tak i skladby od současných autorů. A žánrový záběr je opravdu široký: přepisovaly se skladby barokní, moderní, náboženské, klasické, pop, rock, jazz, skladby autorů zvučných jmen (Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Zdeněk Fibich, Adam Václav Michna, Jaroslav Ježek) i současní skladatelé vážné hudby. Nemalou část zahrnoval i přepis tvorby z oblasti folku, country, které patří mezi nejstahovanější (Jarek Nohavica, Jaroslav Samson Lenk, Pokáč, Nezmaři, Tomáš Klus). Pozornost jsme věnovali i lidové tvorbě a například některé lidové písničky jsou ke stažení zcela zdarma.

Nabídku Supernot rozšiřuje napojení na mezinárodní archiv skladeb jednoho z největších vydavatelství v Londýně, a proto si zákazníci mohou stáhnout texty a noty nejen z jakékoli hudební epochy, ale i aktuální hity od Eltona Johna, Lady Gaga, Imagine Dragons, Metallica.

Dnes už můžeme s radostí říci, že to, co se zprvu zdálo jako sen, se podařilo uskutečnit: všem muzikantům je dnes k dispozici portál s širokou nabídkou skladeb, které jsou přístupné kdykoli a kdekoli. A navíc se podařilo opravu zachránit noty, které by bez digitalizace Národním notovým archivem byly možná ztraceny navždy. Hudba je tady díky webu Supernoty doslova pro každého.

Lucie Faltýnková, Josef Prouza

 

Logo pro PR6 OK

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert G.Love

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love.

 • Beth Hart si Prahu oblíbila. Další koncert chystá i na rok 2020

  Bluesrocková diva Beth Hart se dlouho do Prahy nepodívala, vše se ale změnilo v roce 2012, kdy zde prvně vystoupila ve vyprodaném Lucerna Music Baru a rok později se na stejné místo vrátila. Krátkou přestávku vystřídaly hned čtyři koncerty v průběhu tří let ve Foru Karlín, přičemž zatím poslední se uskuteční 6. prosince. Ještě před ním ale zpěvačka zveřejnila datum dalšího plánovaného koncertu v Praze, tentokrát v nových prostorách O2 universum.

 • Dirty Loops s drtivými groovy navštíví Brno a Prahu

  Našlapané Švédské trio Dirty Loops míří do Českých končin! Skvěle seřízenými groovy, dokonale tepající basou, typickými „dirty“ harmoniemi a excentrickými falzety se můžete nechat omámit v Brně 8. října od 20:00 v klubu Sono nebo o den později v Praze 9. října od 19:00 v Roxy.

 • Písničkář Pokáč dokazuje, že je Úplně levej

  Známý český písničkář a textař Pokáč, který tento rok vydal své druhé album s názvem ,,Úplně levej", vypustil do světa stejnojmenný videoklip.

Další články z rubriky

Musicweb: Ohlédnutí za hudebním rokem 2017

Stalo se již naší tradicí, že s koncem každého roku...

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

Cruel - patnáct let boje progrese s prokrastinací

Kapela Cruel patří mezi nejoriginálnější sestavy na naší rockové scéně...