pátek, 04 říjen 2019 15:31

Zachraňme noty! Doporučený

Napsal(a)
Ukázka rukopisu na ručním papíře, který byl objevena v Kouřimském muzeu. Ukázka rukopisu na ručním papíře, který byl objevena v Kouřimském muzeu. Zdroj: Archiv Supernot

Každý muzikant noty potřebuje, jsou nezbytné pro zaznamenání hudební skladby a díky nim známe díla světových autorů. A proč je tedy zachraňovat? Protože dosud byly převážně „jen" na papíře! Papírovým partiturám hrozí, že se potrhají, stanou se nečitelné, odnese je povodeň, nenávratně se zničí. Navíc, je doba digitální a kdo by nechtěl noty on-line?

Proto se rozhodla parta hudebních nadšenců okolo podnikatele a muzikanta Pavla Sehnala podpořit přepisování not do elektronické podoby s cílem vytvořit jedinečný elektronický notový portál na úrovni požadavků 21. století. Vznikl spolek Národní notový archiv a výsledkem je web SuperNoty.cz plný partitur. Na on-line portálu je dnes k dispozici neuvěřitelných 191 000 skladeb ze všech epoch, stylů, žánrů, pro různé nástroje, zpěv, sbory, hudební uskupení, srdce každého muzikanta zajásá. Nejen, že se podařilo začít budovat rozsáhlou databázi a archiv skladeb, ale rozjel se i projekt věnující se digitalizaci skladeb českých autorů, které jsou tak archivovány pro další pokolení a dostupné nyní široké laické i odborné veřejnosti.

Počátky ale nebyly jednoduché. Do roku 2015 v Čechách nebyly zkušenosti s tak širokým on-line portálem, který by navíc nabízel skladby interaktivně, tedy s možností úprav. Začínalo se prakticky od nuly. Nejdříve bylo potřeba vše ošetřit po legislativní stránce, uzavřít smlouvy s autory, aranžéry, notografy, tvůrci a zastupujícími organizacemi. Nedílnou a náročnou součástí bylo naprogramování celého webu. Současně se volil notační sytém a výběr padl na jeden z nejkvalitnějších digitálních notačních programů – Sibelius, který uznávají světoví skladatelé a další profesionálové v oboru. Digitalizace not je tak v nejvyšší možné kvalitě, notografové zaručují krystalicky čistý zápis, program navíc nabízí muzikantům zajímavé možnosti. Na Supernotách lze vybranou skladbu transponovat do jiné tóniny, přehrát si hudební linku skladby, portál je interaktivní.

V první fázi projektu se na přepisování podílel tým 50 specialistů z celé ČR, skladby před uveřejněním dodnes procházejí schvalováním vysokoškolsky vzdělaných vedoucích notografů. Přepisování probíhá někdy skutečně z velmi zašlých starých tisků, jindy notografové obdrží pouze zvukový záznam a také se stává, že se digitalizuje skutečný hudební skvost, který je tak vůbec poprvé veřejně vydán. Například se díky spolupráci se Středočeským krajem podařilo digitalizovat „ztracené" partitury výborného českého skladatele Jana Křtitele Vaňhala, které ležely v zaprášené krabici muzea. Snažíme se také o projektu dát vědět široké veřejnosti, aby se nám podařilo opravdu zachránit a popularizovat naši českou, moravskou a slováckou hudební historii. Protože díky těmto kořenům si pak každá doba vytváří a skládá tu „svou" muziku.

Supernoty ukazka noty2
Za první čtyři roky se týmu Supernot podařilo digitalizovat více než 10 000 skladeb českých, moravských, slezských a slovenských autorů, a to jak děl z minulosti, tak i skladby od současných autorů. A žánrový záběr je opravdu široký: přepisovaly se skladby barokní, moderní, náboženské, klasické, pop, rock, jazz, skladby autorů zvučných jmen (Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Zdeněk Fibich, Adam Václav Michna, Jaroslav Ježek) i současní skladatelé vážné hudby. Nemalou část zahrnoval i přepis tvorby z oblasti folku, country, které patří mezi nejstahovanější (Jarek Nohavica, Jaroslav Samson Lenk, Pokáč, Nezmaři, Tomáš Klus). Pozornost jsme věnovali i lidové tvorbě a například některé lidové písničky jsou ke stažení zcela zdarma.

Nabídku Supernot rozšiřuje napojení na mezinárodní archiv skladeb jednoho z největších vydavatelství v Londýně, a proto si zákazníci mohou stáhnout texty a noty nejen z jakékoli hudební epochy, ale i aktuální hity od Eltona Johna, Lady Gaga, Imagine Dragons, Metallica.

Dnes už můžeme s radostí říci, že to, co se zprvu zdálo jako sen, se podařilo uskutečnit: všem muzikantům je dnes k dispozici portál s širokou nabídkou skladeb, které jsou přístupné kdykoli a kdekoli. A navíc se podařilo opravu zachránit noty, které by bez digitalizace Národním notovým archivem byly možná ztraceny navždy. Hudba je tady díky webu Supernoty doslova pro každého.

Lucie Faltýnková, Josef Prouza

 

Logo pro PR6 OK

Další články

 • Rozhovor s Flook: Naše hudba neměla nikdy žádné hranice Rozhovor s Flook: Naše hudba neměla nikdy žádné hranice

  Roku 2008 oznámila britsko-irská čtveřice Flook konec, letos se vrátila na pódia s novinkou Ancora nominovanou na BBC2 Folk Awards. Do České republiky se vrací po dlouhých třinácti letech, fanoušci mohou očekávat energický set v pražském Rock Café. "Připravte se na subtilní oheň, hráčský důvtip a rytmickou sílu. Ti čtyři báječní lidé na vás z rohu hojnosti vylijí tolik velebného muzikanství, až se z toho málem zalknete," napsali o skupině v magazínu fRoots.

 • Foto: Ida Nielsen & The Funkbots, Jazz Dock, Praha, 11. 11. 2019 Foto: Ida Nielsen & The Funkbots, Jazz Dock, Praha, 11. 11. 2019

  V rámci koncertní šňůry Jazz čtyř kontinentů vystoupila v pražském Jazz Docku skupina Funkbots americké baskytaristky a zpěvačky Idy Nielsen, kterou proslavila její spolupráce s Princem. Z tohoto koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Foto: Kulturní úderka, Stará pekárna, 8. 11. 2019 Foto: Kulturní úderka, Stará pekárna, 8. 11. 2019

  Kulturní úderka nám zasadila řádný úder své potemnělé hudby v potemnělé Staré pekárně. Napadl mě příměr jejich hudby s Frankovkou - temné rubínové barvy, drsná tříslovina a i ta naše moravská kyselinka. Chuti někdy tvrdší, někdy více ovocné, někdy kořenité i sametové. Tak i takový byl nezaměnitelný zpěv kytaristy Štěpána Dokoupila. Koukněte, jak to tam vypadalo!

 • Joe Satriani vystoupí v květnu v Praze Joe Satriani vystoupí v květnu v Praze

  Joe Satriani zveřejnil první část svého nadcházejícího turné, ve kterém opět nezapomněl na Prahu. Celosvětově proslulý kytarový virtuos vystoupí v Praze v Kongresovém centru.

Další články z rubriky

Nejlepší metalové akce roku 2018 podle redakce Musicweb.cz

Iron Maiden, Ozzy Osbourne či Metallica. V letošním roce Českou...

Musicweb: Ohlédnutí za hudebním rokem 2017

Stalo se již naší tradicí, že s koncem každého roku...

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };