15.08.2012 11:00

Český megalodon Brutal Assault se letos předvedl v plné síle - 1. část

Prach, špína, adrenalin, desítky piv v prolínajících se pásmech kontinuální čtyřdenní kalby, ale především intenzivní hudební zážitek. To a ještě mnohem více nabídl 17. ročník Brutal Assaultu – českého festivalu evropské úrovně, odehrávajícího se v Josefovské pevnosti poblíž Hradce Králové. Stejně jako každý rok nabídli i letos pořadatelé velmi pestrou paletu kapel všemožných stylů, kde si vybere opravdu každý. Jak BA 2012 probíhal?

Stejně jako tomu bylo i vloni, začínal festival Brutal Assault již ve středu 8. srpna, a tak si největší nadšenci mohli festival o jeden necelý den protáhnout. Už první den, při cestě do areálu, potěšil oko znalce klasický brutal kolorit, složený z ožralých metaláků prožívajících iniciační rituál každý po svém. Někde se pár metel snažilo postavit parodii na stan, na druhé straně unavenější členové v poklidu spásali trávu či labužnicky ochutnávali místní zeminu.

 

 

Před branami pevnosti narazili návštěvníci na první obstrukci - tradiční frontu s lístky. Chudáci, co pořídili na netu eticket, strávili příjemných pár hodin v několik set metrů dlouhém desetiřadu, což po sedmi hodinách vrcholilo ve skandování a nadávky. Ostatní, kteří stát frontu nemuseli, mohli v ještě poloprázdném areálu ochutnat první pivečko - tentokrát výhradně Budvar - a zkouknout Root nebo lehce nu-metalové Švédy Engel.

Přečtěte si také druhou část reportáže z následujících dní BA

Ranní ptáčata, co následující den dorazila do areálu už na jedenáctou hodinu, se mohla pokochat čerstvou českou deathcore krví Noostrak nebo lesníky Trollech. Příchozí, kteří se trochu opozdili a vynechali tak grindovou brusku General Surgery a sludge veterány Crowbar, se mohli nechat pohltit výborným výkonem The Black Dahlia Murder, kteří jsou českému publiku svým melodickým valivým death metalem dobře známí.

Slibně se rozjíždějící festivalovou atmosféru následně kolem páté hodiny pořádně rozdmýchala grindcoreová all-star legenda Lock Up, která udeřila do tisícihlavého davu jako řezník obřím bouracím kladivem. Snad se všemi odpůrci grindu musela živelnost Švédů pohnout. Kdo uznale nepokyvoval hlavou, pařil, jako kdyby mu šlo o život. Snad patnáct songů během krátkých pětačtyřiceti minut uteklo jak voda a naprostý protiklad v podobě doomových melodiků Swallow The Sun odehnal brutalisty a přilákal naopak houfy zasněných duší.

 

 

Na koho byli Swallow The Sun moc, mohl krátit čas popíjením jednoho z pěti nabízených piv nebo rozmazlováním žaludku v rozsáhlé jídelní sekci. Letos poprvé se účastníci festivalu mohli setkat s recyklovatelným nádobím z celulózy a palem z Asie, ve kterých se servírovalo všechno jídlo. Zálohované vratné kelímky z tvrdého plastu se opět postaraly v průběhu akce o čistou zem. Za to je třeba projevit Shindymu uznání.

Přišel hlavní chod

Jak už to na BA chodí, každý den je snaha uvést v hlavní hrací čas několik headlinerů, z nichž první byli naprosto skvělí Heaven Shall Burn se svým surovým metalcorem. Jako obvykle byla zvuková kvalita na perfektní úrovni, a tak s patřičným volume cákala spokojeným fans z uší směs mozku a řezaného Budvaru. Kdo se po skončení setu domníval, že viděl nářez, musela mu vousy porostlá ústa klesnout při příchodu další kapely - brazilských démonů Krisiun.

K Brazilcům snad ani nebylo co dodat. Uširvoucí naklepaný brutal death metal, který plodí tři vlasatí pokérovaní bratři, nutil k zamyšlení, co je asi tak vede k nutkání mučit lidi. Po naprosto skvělém vystoupení, podobném epileptickému záchvatu, plynule navázala re-uniteovaná industriální ikona Ministry.

 

 

Mašinoidně znějící fláky musely uspokojit choutky každého uctívače industrialu, a přestože bylo vidět, že Jourgensen už má lepší roky za sebou a chemie si vybrala svou daň, držel se v rozpumpovaném rytmu až do konce a hecoval dav. V osm hodin, kdy Ministry končili, byla už připravena náhrada v podobě norských potemníků Dimmu Borgir, na které vylezli z nor vlastníci železářství a malířských potřeb snad z celé republiky.

Barvitost večera pokračovala v nastaveném standardu, když po zachmuřených Seveřanech zaútočili na obecenstvo svým hardcore Sick Of It All následovaní elektroblackem Samael a brutal death metalovými Nile. Současně se střídáním interpretů na hlavní stagei se střídaly další kapely na nové Budvar stagei v chill out zóně, ale od Mindwork ve dvě ráno lákal do stanu spánek. První dva dny festivalu přítomné namlsaly a zbývalo jen čekat, jestli následující dva dny ještě přihodí něco navíc…

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.