×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 970
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 293
Vytisknout stránku
10.11.2015 23:55

Citronu rozpad prospěl

Tak máme to čekání za sebou. V Praze se během jednoho týdne představily obě formace vzniklé rozpadem legendárního Citronu. Rozchod to byl hodně divoký, provázený spoustou zlé krve. Až se při všem tom vyhrožování a obviňování trochu zapomnělo na to nejdůležitější, totiž na muziku.
 
Spousta lidí se v poslední době vyjadřovala k tomu, kdo je vlastně ten pravý Citron a kdo ne. Problém je v tom, že už zkrátka nic takového jako pravý Citron neexistuje, stejně jako není žádný pravý Arakain nebo Törr. Jakkoliv se to nám, normálním smrtelníkům, může stát nepochopitelné, stalo se něco, co se stalo nesčetněkrát předtím.
 
Parta chlápků takřka v důchodovém věku, co strávila většinu života společnou prací a budováním něčeho, co je jako jednotlivce převyšuje, najednou není schopna spolu komunikovat jinak než přes právníky. Pro nezasvěceného pozorovatele zvenčí musí potom celý spor nutně vypadat jako dohadování malých kluků na pískovišti nad tou věčnou otázkou, kdo si začal. Až to skoro vypadá, že tím kdo nejvíc ztrácí je fanoušek. Realita je naštěstí úplně jiná.
 

Limetal

Ačkoliv paradoxně tvořili čtyři pětiny původní kapely, byli to Vašek Vlasák, Jarda Bartoň, Jura Šperl a Fany Michalík, kdo byl nucen hledat si nový název. Jak to nakonec dopadne bude jistě předmětem patřičně nechutného soudního sporu, nicméně prozatím se rozhodli pro název Limetal.
 
Spojili se s mladým bubeníkem Lukášem Pavlíkem (Čechomor) a pustili se do práce. Výsledkem je EP Na tenkém ledě. Pro křest nahrávky a zároveň svou koncertní premiéru si zvolili pražské Hard Rock Café - stejný klub kde Citron před pár lety křtil svou zatím poslední studiovku Bigbítový Pánbu.
 
Klub to není nijak velký, ale díky vystaveným memorabiliím z rockové historie má specifickou atmosféru. A premiéra Limetalu se do jeho historie zapíše zlatým písmem. Pětice vlétla na pódium jako uragán a předvedla show doslova plnou energie. Na hudebnících je vidět, jak byli na první vystoupení natěšení a chtějí se předvést. Až tak, že hned při úvodním kousku Lukáš Pavlík protrhne buben.
 
Tenhle chlapík se ukazuje být skvělou volbou, kapele neustále dodává šťávu a známé hity se najednou mění v úplně nové písně. Z výše uvedených důvodů bohužel v mnoha případech i s novým textem. Těžko popisovat ten vzácný pocit sounáležitosti a nadšení, který se ten večer klubem nesl. A také pocit vzdoru a pravého rockového rebelantství. V roli kmotrů tohoto projektu se představili otec a syn Urbanové a Heidi Janků. Pevné základy byly položeny a dovolím si tvrdit, že tenhle projekt má hodně dobře nakročeno. Plnohodnotné album slibují v březnu.
 
 

Citron

To Radim Pařízek to měl s lepením sestavy nejspíš mnohem složitější. Obrátit se ohledně postu za mikrofonem na někoho jiného než na Láďu Křížka asi nepřicházelo v úvahu. Bývalý parťák jeho výzvu vyslyšel a na základ se nabalila méně známá jména Djordie Erič (AB Band), Pavel Hanus (After Dark) a George Rain (Sebastien). Jako třešinka na dortu posloužila hostující zpěvule Tanja. V této sestavě začali okamžitě s prací, na jejímž konci by rádi viděli epický projekt spojený s divadelním muzikálem.
 
Před startem turné stihli nabídnout pouze ochutnávku v podobě EP Rebelie vol. 1. A sliby velkolepé koncertní prezentace rozhodně nebyly přehnané. Diváci se mohli pokochat hned třemi velkoplošnými obrazovkami nebo světelnými efekty. Láďa Křížek po letech nejen, že vypadá jako rocková hvězda (a ne jako Lešek Semelka na cestě ze sociálky), ale předvádí vskutku parádní pěvecký výkon. V pražském klubu Retro Music Hall je narváno k prasknutí a rok 1987, kdy Citron album Radegast vydali, jako by se na chvilku vrátil zpátky.
 
Ano, je tu pár nových tváří, ale sestava téhle kapely nikdy nebyla z nejstálejších. Nově příchozí navíc rozhodně nepůsobí dojmem nějakých statistů, je jich plné pódium, hlavně do půl těla svlečeného Pavla Hanuse. Také Tanja zdá se dost pookřála, její duet s Křížkem v písni Kráska a Radegast patří k jednoznačným vrcholům večera. Mohu se jako fanoušek přiklánět k tomu či onomu táboru. Ale v první řadě mě těší, že jsem tohle vystoupení mohl vidět na vlastní oči. Role nezbytných VIP kmotrů obstarali zmateně působící hokejový brankář Dominik Hašek, fotograf Jakub Ludvík a, světe div se, Miloš Dodo Doležal. Byl to právě on, kdo z pódia popřál štěstí "všem dětem Citronu". Čímž dokonale vyjádřil moje pocity.
 
 
Nejslavnější období Citron provázelo vydání dvou zásadních alb české metalové historie - Plni Energie a Radegast. A tak jak výrazně se liší hudba na nich - první hnané kupředu nespoutanou rockovou energií, zatímco druhé majestátně se nesoucí nadoblačnými výšinami - tak výrazně se liší dvě seskupení, v něž se Citron přerodil. Každé z nich má za sebou odkaz, který bude naplňovat. Buďme za to rádi. O jednom mě totiž společná přítomnost Doda a Křížka na jednom pódiu přesvědčila. Čas zhojí všechny rány.
 
Setlist Limetal:
Už víme svý, Tak nechoď dál, Rock'n'roll démon, Bigbít, Už zase mi scházíš, Kurtizány, Dej mi s tím pokoj, Na tenkém ledě, Mayday, Moravská děvčátka, V tu ránu, Už couvám
 
Setlist Citron:
Radegast, Hon na Bluda, Setkání s Radochem, Vzpomínky, Jseš volnej, Zase dál, Už zase mi scházíš, Tanja: Živá voda, Jsem posedlá, Pár přání, Nad hlavou létá rock'n'roll, Kráska a Radegast, Rebelie Rebelů, Uragán, Píseň ztracených, Zahradní slavnost, Rock, Rock, Rock, Kam jen jdou lásky mé, Ocelové srdce

Poslední od Jirka Mimra