Vytisknout tuto stránku

Odkaz Chucka Schuldinera ožil v Roxy v podobě Death

V neděli 17. listopadu se v pražském klubu Roxy splnil mnohým dávný sen. Po 12 letech měla česká fanouškovská základna možnost vidět naživo legendární Death. Jaký měla kapela úspěch?

Death v době Human Death v době Human Zdroj: dawnofthedeaf.co.uk/

Úderem sedmé hodiny večerní začala na pódiu odvádět svou práci řeznická jednotka DarkRise ze Švýcarska. Přidělenou půlhodinku vyplnila čtveřice z Lausanne poměrně neinvenční formou death metalu, který naštěstí díky krátkému hracímu času nestihl začít nudit přespříliš. 

Bavorská technika

Během 15 minut bylo podium kompletně přestavěno a připraveno pro masírku Obscura z Mnichova. Rostoucí stupeň tlačenky spolu s řídnoucím vzduchem potvrdil, že byl velmi prozíravý tah přesunout akci z původně avizované Nové Chmelnice do Roxy. Kdyby se pořadatelé tak nerozhodli, mohlo to být opravdu Death To All.

 

 

Obscuru zná české publikum velmi dobře. Jen letos je bylo možné vidět už na Brutal Assaultu a v minulosti se v Čechách už několikrát ukázali aby potvrdili svou pozici špičkové tech death metalové kapely. Neděle nebyla v tomto ohledu výjimkou a je jen velká škoda, že skvělý set plný technicky promakaných riffů hyzdil místy opravdu nečitelný zvuk. Jediné co bylo stabilně dobře slyšet byly bicí a tak snaha zbytku kapely vyzněla trochu do ztracena.

Život není věčný

Od začátku večera bylo samozřejmě jasné na koho věkově širokospektrální publikum přišlo a unisono vykřikované „Death!Death!“ nenechalo nikoho na pochybách. Do kapely složené z bývalých členů vkládali fanoušci, kteří si přišli splnit nesplněný sen velké naděje. Po chvíli se do tmy začalo linout tajemné intro a Paul Masvidal, Sean Reinert, Steve DiGiorgio a Max Phelps nastoupili na podium.

 

 

Prvním zářezem do publika se stala bzučivá Flattering the Emotions z alba Human na kterém celý set víceméně stál. Poctivá klasika ve slušném zvukovém kabátku připomenula, že Chuckův death metal stavěl na surovém trashi osmdesátých let.

Čtěte také: Leprous přenesli Prahu do jiné dimenze

Díky rozsáhlé diskografii Death bylo možné sestavit setlist skladeb jen z hitovek na což obecenstvo po každé skladbě reagovalo ohromným aplausem. Sál doslova rezonoval. Další pecky Leprosy, Suicide Machine, In Human Form… co skladba to nostalgické vzpomínky a mocná odezva fanoušků.

 

 

Po instrumentálce Cosmic Sea muzikanti vyklidili pódium a následovalo promítání krátké in memorial kompilace fotek a videí Chucka Schuldinera doprovázené dojemným hudebním podkresem. Celý sál ztichl a sledoval Chuckovo život z fotek což působilo v některých chvílích až mrazivě.

Nostalgická tečka

Po promítání set pokračoval sérií dalších pecek při kterých vypomáhali sem tam i členové Obscury. Crystal Mountain si odbouchal za bicíma Grossman a pro následující Spirit Crusher se přidal i Kummerer, který přezval hlavní kytaru a vokály. Celý set zakončily pecky Lack of Comprehension a Pull the Plug. Poté s mohutným aplausem opustili reinkarnovaní Death podium a vyrazili směr Itálie.

 

 

Vystoupení Death v Roxy mělo velmi zvláštní atmosféru. Při pohledu na Maxe Phelpse se člověk těžko bránil pocitu, že kouká na jakéhosi Chucka z jiné dimenze protože určitá podoba tam nepopiratelně je. Zda to byl záměr či ne se lze jen dohadovat. Je škoda, že Max až na 3 slova vůbec nekomunikoval s publikem a působil dost rezervovaně. I přes to, že kapela celkově působila trochu nesourodě mělo vystoupení nepopiratelně punc nostalgie a rozhodně šlo o jedinečnou záležitost.

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Jan Kroupar