Snad se WhoMadeWho budou vracet nejen za pivem

Pražský Palác Akropolis v pátek 16. května 2014 přivítal elektronické WhoMadeWho z Dánska, jejichž koncert byl zároveň warm upem festivalu United Islands of Prague.

Foto z letošního turné, kostýmy si WhoMadeWho do Prahy nepřivezli. Foto z letošního turné, kostýmy si WhoMadeWho do Prahy nepřivezli. Zdroj: Instagram skupiny

Na předskokana byla vypsána soutěž, v níž zvítězili pražští We Are Analogs. Organizátoři s touto volbou nesáhli vedle a moc dobře věděli, co dělají. Trio mladých hudebníků sestává z Iana Marka s kytarou, Tomáše Bárty s basou a za bicími sedícího Pavla Zajíce, při zpěvu se společně doplňují. Tímto a také zálibou v jemných melodických linkách se vlastně velmi podobají WhoMadeWho.

Nicméně jejich hudba zní jinak, nese jinou atmosféru, je o něco temnější. Ačkoliv publikum roztančit nedokázali, předvedli kvalitní kytarovku. Dánští headlineři dostali předkapelu, jakou si zaslouží! Pak už mohli sami nastoupit na pódium a rozehrát první tóny. Sál se mezitím postupně zcela naplnil.

Jelikož svým turné zejména představují novou desku Dreams, je pochopitelné, že začali stejnojmennou písní. Jakmile však zazněly starší hity, publikum začalo šílet. Během čtvrthodinky tak atmosféra pořádně zhoustla a fanoušci dali WhoMadeWho vědět, proč po nich manažer tolik chtěl vystoupení v Praze.

Vtipné kostýmy, jaké občas na koncertech předvádějí, si sice muzikanti nechali doma, ale i tak se naplno projevil jejich smysl pro humor. Jeppe Kjellberg neopustil svůj typický blazeovaný výraz a předvedl také hru na kytaru za pomoci lahve od piva. Tomas Høffding zase neměl stání na stagei a chodil dolů za fanoušky. Chybět nemohlo ani opěvování vychlazeného českého piva.

Koncert se proměnil ve velkou společnou párty, kde jsou si hudebníci i posluchači rovni. Celý sál sršel dobrou náladou a publikum se vlnilo tancem na disco rytmy. Rychlé pasáže však často střídaly pomalé výrazové části, v nichž vynikly zejména bohaté hlasové rejstříky obou zpěváků. Ani po instrumentální a zvukové stránce celkově se koncertu nedá nic vytknout. Stejně dobře zněly jemné melodie i hutné baskytarové riffy.

 

 

Po čisté hodině času se WhoMadeWho rozloučili. Plná Akropole si je však rychle vytleskala zpátky. Jako úplně poslední kousek nasadili svou coververzi slavné písně Satisfaction, kterou dovršili energický přídavek. Pak Tomas Høffding rovnou přes sál skrz publikum odešel do foyer prodávat merch.

Kolem jejich improvizovaného stánku se utvořil velký hlouček fanoušků, kteří si nejen mohli zakoupit cédéčka či plakáty, ale navíc také popovídat s hudebníky. V Akropoli večer rozhodně nekončil, pokračovalo se ještě v DJ’s afterparty.

 

Čtěte také : United Islands of Prague se kvapem blíží

WhoMadeWho koncertovali v Praze poprvé a jako by nevěděli, co od ní čekat. Svůj setlist odehráli perfektně, ale klidně mohli publikum rozparádit více a déle, odezvu by určitě dostali. Nezbývá než doufat, že příště, až k nám zavítají, budou si základnou českých fanoušků o něco jistější!

Napsal(a):

Zanechat komentář