Vytisknout tuto stránku

Vinyla v Brně ocenila své první vítěze

V Brně na Flédě byli včera 10. března vyhlášeni vítězové 1. ročníku hudebních cen Vinyla za rok 2011. V kategorii objev roku vyhráli brněnští Fiordmoss, jako počin roku vybrala porota festival Creepy Teepee a prvenství v kategorii Deska roku získala experimentální hudební formace B4 z Nového Boru. Slavnostní večer nebyl jen o vyhlášení výsledků, ale šlo také o prezentaci zajímavých hudebních interpretů. O hudební doprovod se tak postarali Gurun Gurun, Kittchen, Please The Trees a WWW.

Tomáš Grombíř - koordinátor ceny Vinyla Tomáš Grombíř - koordinátor ceny Vinyla Zdeněk Němec, Musicweb.cz

Už od příchodu do klubu bylo vidět, že tyto ceny jsou o hudebnících a jejich fanoušcích, odborné veřejnosti a především o hudbě samotné. U stolu vedle šatny seděli Please The Trees, opodál postával Tomáš Neuwerth, pozornější návštěvník mohl poznat členy Gurun Gurun, Fiordmoss nebo třeba Adélu z Čokovoko. Atmosféra byla skromná, přátelská a plná očekávání, jak dopadne historicky první ročník cen Vinyla.

Jak bylo avizováno pořadateli, celý večer měl být pojatý jako komponovaný hudební večer, což organizátoři splnili, a tak kromě výsledků nabídli příznivcům české hudby zajímavý průřez tuzemskou scénou. Večer na malé scéně zahájil po menší komplikaci s projektorem experimentální kvartet Gurun Gurun se svým setem alternativního downtempa, které díky používání thereminu v kombinaci s analogovými syntezátory, elektronikou a kytarou zněl velmi originálně.

Velký úspěch sklidila kapela Please The Trees, která následně poprvé využila hlavní stage a velký sál naplnila energií. Někteří návštěvníci měli určitě v paměti jejich nedávné vystoupení na Flédě se seniorským sborem Elpida, které tento večer překonali ještě živelnějším projevem zpěváka Václava Havelky. Ten putoval dolů z pódia a mezi diváky prováděl své rituální tance. Následně se nechal jedním z fanoušků odnést zpět na scénu na ramenou, jak se říká na koníčka. Václav nakonec skončil v bicí sestavě Jana Svačiny, a tak nedošlo k přídavku, protože po tomto řádění nebyly jednotlivé škopky na svém místě.

Hlavní částí večera bylo samozřejmě samotné vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích. Na prknech Flédy přivítala organizátory a umělce Andrea Vojtěchovská z Level B production, která předala úvodní slovo Pavlu Uretšlégrovi a Tomáši Grombířovi, což jsou koordinátoři celého projektu. Ještě před samotným vyhlášením výsledků a oceněním vítězů byla pokřtěna gramofonová deska, jež byla zároveň odměnou výhercům. Tak jako cena Vinyla má být alternativou k mainstreamovým cenám, tak i křest vinylu proběhl nestandardní formou, když jej Jana Apačka Kačurová, známá jako šéfredaktorka Fullmoon magazínu, rozšlapala. Následně mohli moderátoři Aleš Stuchlý a Karel Veselý, kteří diváky provázeli udílením cen Vinyla, přistoupit k samotnému vyhlášení.

 

Křest ceny Vinyla

Objev roku:
Cenu předával hudební redaktor Rádia Wave Jiří Špičák a vítězem se stala brněnská kapela Fiordmoss. Pro ocenění si došla pánská část tohoto uskupení Roman Přikryl a Jan Boroš.


Počin roku:
Pro toto ocenění si přišli členové promoterského týmu A.M. 180, který pořádá festival Creepy Teepee zaměřený na alternativní hudbu. Cenu si převzali z rukou Pavla Klusáka, který výsledek této kategorie uvedl pomocí vlastního šansonu.


Deska roku:
Sedmnáctičlenná porota se shodla na tom, že nejlepší deskou roku 2011 byla nahrávka Didaktik Nation Legendary Rock od kapely B4. Na pódium se dostavil Tomáš Procházka aka Federsel, který za skupinu převzal vinyl od hudebního publicisty Antonína Kocábka.

 

Po slavnostním ceremoniálu nastoupil Ondřej Sifon Anděra a Milesa Anděra Zrnić neboli WWW. Hned na úvod poděkovali kapele Please The Trees za perfektní přípravu atmosféry. Protože Ondru zradila technika, musel si některé samply a potřebné beaty dodělávat živě před diváky. Díky tomu mohlo publikum nahlédnout pod pokličku šéfkuchaře, a navíc to přispělo k originalitě koncertu. Opět se tak potvrdilo, že živé hraní má své kouzlo i rizika. Aby toho nebylo málo, bylo vidět, že je Milesa nachlazená. Přes všechny tyto obtíže však WWW dostáli své pověsti a nekompromisně zahájili svůj set trackem Karamel. Nechyběla ani skladba Pikola či Tanec Sekyr. Představeno bylo i několik nových písní. Vystoupení bylo ukončeno přídavkem, kdy zazněla velmi zajímavě pojatá skladba Hodinový hotel od kapely Mňága a Žďorp.

Podívejte se také na fotogalerii z celého večera

Celý večer pak na malé scéně zakončil freak-folkový Kittchen ve svém temném kuchařském přestrojení, s kuklou a lyžařskými brýlemi. S elektronikou a perkusemi jej doplňoval Tomáš Neuwerth, kterého hudební fanoušci znají například z kapel Nierika či LU.

Vítězové prvního ročníku byli odhaleni, ceny rozdány a fanoušci mohli být spokojeni s rozmanitým hudebním programem. Můžeme se tak těšit, co pro nás připraví organizátoři ceny Vinyla pro příští, tedy druhý ročník.

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Zdeněk Němec