pondělí, 01 červenec 2013 02:20

Basinfirefest: Pátku kralovali Graveworm a Within Temptation

Napsal(a)
Within Temptation na BFF 2013 Within Temptation na BFF 2013 Foto: Katka Hajdinová, Musicweb.cz

V pátek 28. června odstartoval ve Spáleném Poříčí jedenáctý ročník Basinfirefestu. Představily se kapely jako Olympic, Graveworm nebo Within Temptation.

 

Ačkoliv počasí vypadalo zprvu trochu nejistě, nakonec přivítalo první festivalový den příjemným oblačnem bez deště. Samotný festivalový areál se od loňska příliš nezměnil, snad jen sortiment občerstvovacích stanic trochu prořídl a stánky s rockovými doplňky byly proti tradičním univerzálním prodejcům tentokráte v menšině.

Vše ostatní jinak zůstalo při starém. Dvě (respektive tři) pódia, rozlehlé stanové městečko a malebný areál stojící doslova na zelené louce. Pravdou je, že festivalová louka zas až tolik zelená nebyla, rozbahněná místa byla pro větší bezpečnost návštěvníků povětšinou pokryta řádnou vrstvou slámy.

U mě dobrý - zatím

Mezi jednou z prvních kapel, které se ukázaly na hlavním pódiu, byli vyškovští Dark Gamballe. Moderátor správně poznamenal, že už jsou na scéně dvacet tři let, nicméně zbytek sdělení už kapitálně pomotal. Kapelu přečetl jako „dárk gejmbl“ a poslední album označil za „U mě dobrý“. Zpěvák po prvním songu uvedl vše na pravou míru slovy: „Ahoj, my jsme kapela, která se čte jako dark gambale a naše poslední album se jmenuje Zatím dobrý, ale to nic, jedeme dál…“

Po jejich krátkém crossoverovém vstupu následovala na hlavní stagi formace Malignant Tumor s old-schoolovým thrashem. Představili i přes občasné drobné rytmické nepřesnosti velmi solidní výkon. Taktéž oni mají na kontě nové album, ze kterého v úvodu setu představili i stejnojmennou skladbu, která nese název Overdose, overdrive. Tato skladba se pyšní klipem, který byl z YouTube pro nevhodnost obsahu téměř okamžitě stažen.

 

 

Absolut Deafers vloni vystrčili drápky, když předskakovali na šňůře Arakain. I na Basinfirefestu přestavili svůj prazvláštní mix všeho možného v češtině i angličtině, třebaže hlasový projev byl místy povznesen nad intonací. Druhou stage obsadila olomoucká Venefica, která byla o poznání měkčího rázu. Velmi povedenou a technicky velmi podařenou show kazila snad jen přemíra basových frekvencí valících se z pódia.

Oběma kapelám však na Skutečná liga stage velmi směle konkurovali brněnští Clawed Forehead. I na malinkém pódiu v jednom z pivních stanů to dokázali se svým smyčcově-metalovým obsazením hrát jako o život. Chvílemi opravdu vyvstávala na mysli otázka, proč je nikdo neobsadil na větší stage.

Čtěte také: Rozhovor s Martinem Vajglem: Jsem poctěn dál nést pochodeň Olympicu

Po návratu na hlavní pódium se posluchači naskytl vskutku bizardní pohled: Dlouhovlasí metalisté s triky Iron Maiden si po pár pivech řekli, že udělají kotel i na Olympic. Nutno dodat, že Petr Janda jel jako zamlada a kapele to výborně šlapalo.

Následující banda byla úplně odlišného ražení. Italští Graveworm, kteří nastoupili za znění motivu z Requiem for a Dream, se vytasili s velmi silným a precizně provedeným gotickým nářezem s velmi výraznými klávesami. Bylo jasné, že vstupujeme do hlavního vysílacího času.

Pro milovníky uřvaného heavíku byla přichystána výživná dávka v podobě Alpha Tiger, kteří nezklamali, ale také nikterak výrazně nepřekvapili.

Mohli bychom s klidem říct, že nepřekvapila ani hlavní hvězda večera Within Temptation. Po loňském představení na Masters of Rock se nedalo očekávat nic jiného než vynikající show. Tento předpoklad byl splněn do puntíku. Po krátkém úvodu v podobě Mother Maiden začalo Spálené Poříčí doslova hořet nakládačkou Shot in the Dark. Sharon se svou bandou předváděla úctyhodný výkon, který se spolu s bezchybným přednesem nesl ve znamení velmi osobního propojení s publikem.

 

 

Obě strany si vystoupení náležitě užívaly. Hru zvuku a světel doplňovala videa na pozadí, rychlé skladby střídaly obligátní baladky ve stylu Ice Queen a show se kvapem blížila ke svému konci. Po dvou přídavcích se Within Temptation rozloučili a poslední kousek večera převzali k úřadování Dark Tranquillity.

Setlist Within Temptation 28.června 2013

 1. 1.Shot in the Dark
 2. 2.In the Middle of the Night
 3. 3.Faster
 4. 4.Fire and Ice
 5. 5.Stand My Ground
 6. 6.Our Solemn Hour
 7. 7.Ice Queen
 8. 8.Sinéad
 9. 9.What Have You Done
 10. 10.Angels
 11. 11.Summertime Sadness
 12. 12.Iron
 13. 13.Mother Earth

Další články

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion

  Progresivně rocková superskupina Sons Of Apollo, jejímiž členy jsou Mike Portnoy a Derek Sherinian (Dream Theater), Ron „Bumblefoot" Thal (ex-Guns N' Roses), basák Billy Sheehan (Mr. Big, The Winery Dogs) a zpěvák Jeff Scott Soto (Malmsteen, Jorney, Wet, Talisman), bude mít v Brně koncertní premiéru.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };