úterý, 02 červenec 2013 00:55

BFF 2013: Sobotní večer byl přehlídkou skvělých frontmanů Doporučený

Napsal(a)
Dennis "Sly" Schunke, Van Canto Dennis "Sly" Schunke, Van Canto Foto: Katka Hajdinová/Musicweb.cz

Spálené Poříčí ožilo ve dnech 28.-30. června jedenáctým ročníkem Basinfirefestu. Přinášíme reportáž ze sobotního programu, v rámci kterého se představily například formace Hardcore Superstar, Pretty Maids nebo Van Canto.

 Krátce před jedenáctou odstartoval sobotní program vystoupením Veřejné bezpečnosti. Kotel čítající zhruba pět lidí jasně poukazoval na fakt, že převážná většina návštěvníků se v pátek zbourala, jak zákon káže.

Vystoupení Cocotte Minute na malé stagi si ovšem už jen málokdo nechal ujít. Zcela sebrali vítr z plachet Fast Food Orchestra, pod hlavním pódiem setrvala pouze menšina. Začali mírně a decentně, s postupem času ale začali přidávat plyn a jet takovým způsobem, že v jeden moment Zellerovi vypadly oba ušní odposlechy. Práce s davem byla velmi podařená a zhruba od dvaceti minut po začátku setu už se „jely“ jen přídavky.

Prohlédněte si také reportáž z pátečního programu

Přehlídka na menší stagi pokračovala. Henych 666 na hlavní scéně měl už poměrně početný dav, i přesto ale byla většina lidí natlačena před menším pódiem, kde vystoupil Vilém Čok & Bypass. Kdo neviděl, neuvěří. Čok vlétl na pódium v šaškovské čepici a neoprenu s nalepenými kostmi a začal šílet. Těžko posoudit, jestli testuje nějaké experimentální léky nebo se jednalo o velmi dobře připravené představení. Vrcholem vystoupení bylo pak sólo na policejní sirénu.

Komentář z kotle: "Ten určitě v něčem jede. Nevím sice v čem, ale doufám, že se to tady dá někde koupit."

Ačkoliv pořadatelé slibovali, že se na jednotlivých scénách nebudou programy křížit, v následujícím případě se to tak docela nepovedlo: Na hlavním pódiu vystoupil Miloš „Dodo“ Doležal se svým synem, který navzdory svému velmi nízkému věku naprosto nelidsky krotil baskytaru. Na druhém jevišti se pak utábořil Aleš Brichta Project . Mnoho pamětníků si zašlo poslechnout staré i nové fláky a nutno podotknout, že instrumentální část projektu byla perfektní. Mnohem rozpačitější byl pak projev samotného Brichty.

Překvapením sobotního večera i celého festivalu byla jednoznačně švédská formace Hardcore Superstar. I přes název nemají s hardcore nic společného, jejich hudba je spíše ostřejším glam metalem. Držitelé švédské grammy se vrhli na pódium s opravdovou vervou – zřejmě chtěli při své první návštěvě udělat co nejlepší dojem. V čele s charismatickým Joakimem Bergem velmi snadno přitáhli pozornost a aktivovali fanoušky.

 

 

Ačkoliv z frontmanovy komunikace byla cítit značná inspirace Brucem Dickinsonem, nikomu z fanoušků to příliš nevadilo. Dělal svou práci dobře a člověk se díky tomu neměl čas nudit. V jeden moment dokonce zastavil song v půli, aby na stage mohl vytáhnout dvě slečny, nabídnout jim panáka a nechat je chvíli křepčit před pár tisíci lidí. Show byla divoká a strhující, až to chvíli vypadalo, že dal Vilém Čok švédské výpravě něco ze svých zásob.

O poznání střízlivější pak byli dánští Pretty Maids. Nahnali v průběhu zvukové zkoušky citelné zpoždění, neboť se vyskytly technické problémy s klávesami. Fanoušci si ale rádi počkali. Vždy usměvavý Ken Hammer laskal sladké dřevo, zatímco Ronnie Atkins předváděl velmi precizní práci s mikrofonem – snad jen mohl jít z beden trochu víc nahlas. Atkins se rozhodně nenechal zahambit švédskými „nováčky“ a taktéž výborně komunikoval s fanoušky. Mezi odehranými songy nechyběly pecky jako Future World nebo Back to Back.

 

Sledujte metal na Facebooku:
 

 

Nad areálem se začalo zvolna stmívat a nadešel čas pro jedno z největších lákadel večera. Své historicky druhé představení v ČR si na Basinfirefestu odehráli němečtí Van Canto. Již během soundchecku hecoval jeden ze zpěváků, Ross Thompson, davy, když tajně proklouzl do koridoru před pódiem.

Kapele se při příchodu dostalo bouřlivého a srdečného přivítání, přestože finální zvuk se ladil teprve během první písně If I Die in Battle. Pěvecko-bubenická šestice působila velmi uvolněně a koncert si náležitě užívala. Mezi jednotlivými songy učili Van Canto fanoušky zpívat nebo je prostě jen tak nechali řvát, zatímco proplachovali vodou hlasivky. V repertoáru bohužel dominovaly zejména covery, zřejmě si ještě nevěří natolik, aby před naším publikem prezentovali kompletně vlastní set. Velmi kontroverzní byla i volba písně Neuer Wind, kterou jako jednu z mála zpívají v rodné němčině.

 

 

Že bicí vlastně ani nejsou potřeba, ukázala kapela během coveru skupiny Blind Guardian – The Bard’s Song. Bubeník Bastien si vzal mikrofon a celou skladbu odehrála šestice komplet vokálně. V ostatních písních se nadpozemský hlas zpěvačky Ingy nesl nad dvojšlapkovým peklem a neuvěřitelnými „kytarovými“ sóly. Ta v některých momentech vyústila až do epických duelů. Na pódiu protentokrát nebyl pouze jeden frontman, ale hned pět.

Set utekl velmi rychle a vokální banda se musela brzy rozloučit. Nezapomněli však dodat, že zkraje příštího roku jim vychází nové album a v nadcházejícím turné mají plánovanou i zastávku v Praze.

Prohlédněte si také fotoreport Katky Hajdinové ze sobotního programu

Podařený večer uzavřela na malém pódiu mostecká smečka Carpatia Castle. I přes až příliš výrazný kopák měli výborný zvuk a dokázali si udržet pozornost řady těch, kteří už za sebou měli několikahodinový moshpit. Jejich temně melodické představení uzavřelo nabitý festivalový den.

Setlist Van Canto

 

1.If I Die in Battle

2.Wishmaster

3.Neuer Wind

4.To Sing a Metal Song

5.Rebellion

6.The Seller of Souls

7.The Bard's Song - In the Forest

8.Primo Victoria

9.Lost Forever

10.Fear of the Dark

11.The Mission / Master of Puppets

 

Další články

 • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

  Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };