pátek, 07 březen 2014 14:00

Brad Mehldau Trio oslnilo v Brně Doporučený

Napsal(a)
Brad Mehldau Trio Brad Mehldau Trio Zdroj: jorgefarah.com

Brad Mehldau ve čtvrtek 6. března se svým triem zcela nepřekvapivě oslnil Brno a téměř vyprodané Janáčkovo divadlo. Zády k publiku sedící pianista hrál celou dobu poslepu. Oči neotevřel ani při excelentním vyťukání And I love her…

Koncert, ale i hráčské umění Brada Mehldaua a jeho tria lze pomyslně rozdělit na dva oddíly, které se střídají. Jeden je ryze jazzový, poloha, při které posluchač zaručeně pozná, že přišel na jazz a uvolněně poslouchá. Druhá poloha je jiná. Je popovější s důrazem na melodii a očekávané rytmy, při níž ucho zbystří a vnímá každý tón. Na tomto vystoupení byla zástupcem této kategorie skladba Beatles And I love her, která otevřela nejen druhou půli, ale také posluchače.

Čtěte také: Kytarový virtuóz Jeff Beck chystá neobvyklý koncert v České republice

Koncert obsáhl předělané rytmicko-melodičtější skladby jako No Moon At All a ty, kde se každý z hráčů pouštěl do svých sól, ať už bubeník Jeff Ballarda či basista Larry Grenadier nebo samotný Brad Mehldau, jehož smysl pro udání důrazu na tu kterou ruku při hraní je téměř neskutečný. Zvláště pak, když si uvědomíme zjevnou strnulost těla hudebníka při hraní, tedy něco odlišného od toho, co na pódiu předvádí například Tigran Hamasyan. Ti, co na jeho koncert v Brně či Praze přišli, mohli v krátké době zhodnotit umění obou muzikantů a konstatovat, že i Tigran patří mezi současnou špičku, přestože jazzu úplně jiného charakteru.

Vystoupení Brad Mehldau Tria v Janáčkově divadle nelze nic vytknout. Publikum bylo sice na úvod informováno, že si muzikanti nepřejí být rušeni žádnou audiovizuální technikou z domova, diváci však mnohé viděli na velkém plátně před sebou. Lze se pouze zastavit nad konceptem koncertu, potažmo vztahem obsahu a objemu. Skladba před závěrečným potleskem byla určitě tím vrcholem, kde se uvážlivě končí. Vrchol však chtěl být povýšen dvěma přídavky. Trio uchvátilo především tím druhým z nich a dostalo za to ovace vestoje.

 

 

Brad Mehldau dal vystoupením mírně najevo, která z hráčských poloh jeho hvězdě sluší nejvíce. Z mého pohledu to je překvapivě ona popovější část, při které pianista ukazuje nejen pověstnou techniku, ale také svou duši, jako ve skladbě Where Do You Start.

Další články

 • Rozhovor s Flook: Naše hudba neměla nikdy žádné hranice Rozhovor s Flook: Naše hudba neměla nikdy žádné hranice

  Roku 2008 oznámila britsko-irská čtveřice Flook konec, letos se vrátila na pódia s novinkou Ancora nominovanou na BBC2 Folk Awards. Do České republiky se vrací po dlouhých třinácti letech, fanoušci mohou očekávat energický set v pražském Rock Café. "Připravte se na subtilní oheň, hráčský důvtip a rytmickou sílu. Ti čtyři báječní lidé na vás z rohu hojnosti vylijí tolik velebného muzikanství, až se z toho málem zalknete," napsali o skupině v magazínu fRoots.

 • Foto: Ida Nielsen & The Funkbots, Jazz Dock, Praha, 11. 11. 2019 Foto: Ida Nielsen & The Funkbots, Jazz Dock, Praha, 11. 11. 2019

  V rámci koncertní šňůry Jazz čtyř kontinentů vystoupila v pražském Jazz Docku skupina Funkbots americké baskytaristky a zpěvačky Idy Nielsen, kterou proslavila její spolupráce s Princem. Z tohoto koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Foto: Kulturní úderka, Stará pekárna, 8. 11. 2019 Foto: Kulturní úderka, Stará pekárna, 8. 11. 2019

  Kulturní úderka nám zasadila řádný úder své potemnělé hudby v potemnělé Staré pekárně. Napadl mě příměr jejich hudby s Frankovkou - temné rubínové barvy, drsná tříslovina a i ta naše moravská kyselinka. Chuti někdy tvrdší, někdy více ovocné, někdy kořenité i sametové. Tak i takový byl nezaměnitelný zpěv kytaristy Štěpána Dokoupila. Koukněte, jak to tam vypadalo!

 • Joe Satriani vystoupí v květnu v Praze Joe Satriani vystoupí v květnu v Praze

  Joe Satriani zveřejnil první část svého nadcházejícího turné, ve kterém opět nezapomněl na Prahu. Celosvětově proslulý kytarový virtuos vystoupí v Praze v Kongresovém centru.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };