sobota, 02 červen 2012 19:50

Gothic Jarmark Praha: Metal, móda, tanečnice

Napsal(a)
Carpatia Castle Carpatia Castle Foto: Patrik Chrastil/Jericho.thez.info

V pátek 1. června se v pražském Exit-usu konal netradiční jarmark v gotickém stylu. S nákupní horečkou soupeřilo koncertní zápolení v dolní části klubu. Vystoupily kapely Carpatia Castle, Lammoth, Tezaura, Greedy Invalid a RAW.

Každý, kdo alespoň jednou za čas zavítá do Exit-usu, musel při vstupu do klubu pořádně vytřeštit oči. Tam, kde vždy bývaly lavice, byly nyní výstavní prostory prodejců korzetů, klenotů a mnoha dalších věcí, které by  rozhodně neměly chybět v arzenálu žádného správného gotika.

Jakmile se člověk trochu porozhlédl po stáncích, svlažil vyprahlé hrdlo a utratil část svých těžce vydělaných peněz, o patro níže se rozjela hudební část programu. Večer otevřeli mostečtí Carpatia Castle. Ponurá atmosférická hudba s perfektně čistým vokálem zpěvačky Moniky Štěpánkové.

Nepařit, zírat

Mezi jednotlivá vystoupení se v průběhu večera celkem dvakrát vložila taneční představení Dance Institute Blanca. Na divácích bylo vidět, že něco podobného ještě na metalovém koncertě nezažili. Při krkolomných kouscích na tyči pouze zaujatě hleděli a nevěřili svým očím. Pánové se na tanečnice dívali s živým zájmem, dámy s neskrývanou závistí. Tak či tak nebyl nikdo schopen tleskat nebo skandovat, v sále bylo uctivé ticho.

Z letargie prvního představení vytrhla metalheady až domácí formace Lammoth. V poslední době příliš nekoncertují, protože se v září chystají do studia, díky čemuž mohli posluchače obohatit o skladby z připravovaného alba. Show byla chvílemi tak progresivní, až se divák ptal sám sebe, jestli jsou překotné rytmické změny záměrné, nebo nahodilé.

 

 

Po další taneční vložce se do hry vložili i pořadatelé akce, brněnská Tezaura. Fanoušci náležitě projevovali uznání, tleskali a pokyvovali hlavami směrem ke zpěvačce, ale nic je nemohlo přimět k tomu, aby se nějak zapojili do spoluvytváření atmosféry. Celkově na Tezauru bylo ale nejvíce lidí, bylo příjemné po dlouhé době vidět Exit-us alespoň trošku zaplněný.

V zápětí spustili svou palbu novojičínští Greedy Invalid. Zázrakem se jim podařilo dotáhnout fanoušky, toulající se neznámo kde v astrálních sférách, zpět na zem, takže začali patřičně reagovat. Svou úlohu při tom určitě sehrálo i množství coverů.

 

 

Závěr večera okořenili kralupští R.A.W., kteří díky postupně nabíranému zpoždění začali hrát namísto plánovaných jedenácti hodin až v půl dvanácté, nicméně kdo si chtěl počkat, počkal si… a neprohloupil.

Gothic Jarmark byl zajisté velmi zajímavým a originálním nápadem, výběr kapel byl vyvážený, návštěvnost by samozřejmě mohla být lepší, přesto byla na Exit-us celkem slušná. Škoda jen poměrně malé aktivace publika, těžko říct, kde udělal tesař díru, ale na tom vlastně až tolik nezáleží. Nakonec se, jak už bývá zvykem, stejně vždycky všechno svede na zvukaře.

Další články

 • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

  Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };