úterý, 16 říjen 2018 12:00

Harlej se vítězně vrátil do Lucerny

Napsal(a)
Harlej má energie stále dost. Harlej má energie stále dost. Zdroj: Archiv kapely Harlej

Do třetice všeho dobrého, řekli si hudebníci kolem Tondy Rauera a na třetí štaci se vrátili do pražské Lucerny. Skupina Harlej, bývalá Mekka československých kapel všech žánrů, se možná už přežila, ale určitý nádech prestiže ještě pořád má. A i na třetí pokus dokázala nejslavnější sál u nás vyprodat.

Tentokrát se nejednalo ani o kulaté výročí, ani o vystoupení se symfoniky. Přesto měl koncert Harlej v pražské Lucerně punc výjimečnosti. Kapela slibovala tříhodinovou show s překvapivými hosty a čekat se také dala vzpomínka na nedávno zesnulého prvního zpěváka Vláďu Šafránka. Lucerna se rychle zaplnila, ale hudebníci si tentokrát dávali na čas. Začátek vystoupení se nakonec posunul o dvacet minut. Nezdálo se ovšem, že by to někoho v sále zvlášť trápilo. Jakmile se ozvaly první tóny prezidentské fanfáry a kapela nastoupila na scénu, ozval se frenetický jásot a vše zapadlo na místo. Scénu tentokrát doplňovala pouze jedna obří LED stěna. Díky projekci získávali hudebníci zajímavou auru nadživotnosti – jako pravé rockové hvězdy.

Jak už to v Lucerně bývá, během chvilky bylo v celém objektu takřka nedýchatelno. Harlej odstartovali standardním otvírákem Zfetovanej a okamžitě se s fanoušky naladili na stejnou vlnu. Koncert měl skvělý spád a málokdo si lámal hlavu s pekelným zvukem. Z tohoto hlediska je Lucerna pro Harlej asi zakletá, protože zvuk jim tu hapruje pokaždé. První přerušení přišlo s nástupem zástupkyně nahrávací společnosti. Ta kapele předala zlaté desky za prodej alba Harlejland (Best off) z roku 2010. Prvním hostem byl Ota Hereš, jeden ze zakladatelů Harleje, a tak nemůže chybět píseň Abstinent. Jinak ale setlist moc do minulosti nesahal. Ovšem bez Velblouda a Tondovy básničky o rozvíjejícím se buřtíku by to šlo asi těžko. Taky Lucerna se na tuhle část těšila a patřičně si ji užila.

 

 

A to už se blížil vrchol celého večera. Tonda odzpíval první sloku písně Toník a Vládík. Místo nástupu kapely se ale následně na obrazovce spustil prastarý videoklip s jejím původním protagonistou – Vláďou Šafránkem. Z filmařského hlediska se jedná o dílko spíše úsměvné (zaučoval se tu pozdější režisér Snowboarďáků a Rafťáků Karel Janák), nicméně v plné kráse ukazuje nezaměnitelnou osobnost jedné z nejopravdovějších rockových hvězd, jaké tato malá země kdy měla. Přitom on sám jako by si (hlavně v začátcích Harleje) ze samotného konceptu rockové hvězdy spíš střílel. Zároveň ho ovšem celým svým životem po okraj naplňoval, včetně nepředvídatelného chování, sebezničujících návyků a předčasného úmrtí.

Každopádně při pohledu na jeho živelnou osobitost běhal mráz po zádech. Po skončení projekce přišel na scénu druhý a poslední host – zpěvačka Petra Janů. Díky jejímu přednesu dostala píseň Odcházím a vzpomínka na zesnulého zpěváka další rozměr. Zpěvačka zůstala ještě na jeden ze svých hitů - Jedeme dál. Původně duet s Petrem Jandou zněl v podání Harleje skvěle. Tím se seznam hostů uzavřel, protože Dan Horyna z něj kvůli hlasové indispozici na poslední chvíli odpadl.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Koncert byl sice někde v půlce, ale žádné další překvapení už nenabízel. Mezi notoricky známými kompozicemi vyčnívala snad jen dlouho neslyšená Lopata, ale po pravdě řečeno, dovedl bych si představit lepší kousky, na něž nezaslouženě sedá prach. Navíc když se kapela po dohrání přídavku nechala ještě jednou přemluvit k návratu, pouze zopakovala první dvě písně večera. To bylo překvapivé vzhledem k tomu, že se nedostalo na Královnu noci nebo třeba Zemětřesení. Třetí návrat do Lucerny Harlej opět přeměnil v triumf. Je ale již na čase, aby se posunul někam dál. Praha přeci jen nabízí modernější a větší sály, poskytující prostor pro důstojné představení kapely tohoto formátu.

Setlist: Zfetovanej, Balada o tom, jak si chlapec pod vlivem měkké drogy našel děvče s nízkým IQ, Stává se stává, Malá nevěrná holka, Na prodej, Vostuda, Dětský hřiště, Hodný holky zlý kluky chtěj, Balada, Abstinent (Ota Hereš), Balli, Velbloud, Toník a Vladík, Odcházím (Petra Janů), Jedeme dál (Petra Janů), Možná, Kulisácká, Jůlie, Kapitán Morgan, Lopata, Zrzi zrzi, Než to s náma půjde ke dnu, Z Cuby kiwi, Přirození, Strážní andělé, Pověste ho vejš, Proč pocit mám, Proměna, Krišna, Svařák, Optimistická, Zfetovanej, Balada o tom, jak si chlapec pod vlivem měkké drogy našel děvče s nízkým IQ

Další články

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně

  Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně. Očekávaný čas akcí a slev je tady. Pokud hledáte nová sluchátka nebo reproduktory, nastává ideální doba ke koupi. Vybíráme pro vás momentálně ty nejzajímavější kousky od Mobil Pohotovosti. Z čeho můžete vybírat?

 • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

  Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };