pátek, 07 prosinec 2012 21:30

Impulz jménem Fear Factory usmažil Roxy Doporučený

Napsal(a)
Fear Factory Fear Factory Zdroj: metalinsider.net

Ve čtvrtek 6. prosince se prostor pražského klubu Roxy rozduněl na maximum, když v rámci Epic Industrialist Tour 2012 zasadili ránu svým industrial metalem legendární mechanici Fear Factory. Společně s Fírkami se o zábavu postaral Devin Townsend a šílení Češi Hentai Corporation. Co všechno bylo k vidění?

Původní start akce se zavčasu posunul na nový termín čtvrt hodinky po šesté večerní a byl dodržen takřka na minutu. Zda o posunu spousta pozdě příchozích návštěvníků věděla, nebo ne, se lze jen dohadovat. Tak či tak ten, kdo díky tomu nestihl české předskokany Hentai Corporation, přišel opravdu o hodně.

Dosti podivně vyhlížející pražská kapela spustila zpočátku něco, co pár vteřin připomínalo jakousi obdobu grindu, ale v zápětí se zlomilo v poměrně barvitý psychotický metal/rock, místy silně připomínající klasiku osmdesátek. Šílený přednes hodně podtrhoval zpěvák, ze kterého přes jistou vyjetost sršela energie po kvantech. Základním stavebním kamenem bylo intenzivní tření prsních bradavek a imitace žabáka. Jedno s druhým dalo do kupy vtipné, energické, hudebně kvalitní a zábavné vystoupení s afektovaným, ale kvalitním vokálem. Zkrátka vynikající rozjezd.

Žádost o ultimátní šálek kávy á la hnědý bungee jumping

Krátce po odchodu neurolového krále začali technici stavět bicí se znakem smyčky nekonečnosti DTP a bylo jasné, kdo po zvukovce nastoupí. Ke „zpříjmemnění“ čekání naštěstí Roxy naladilo na promítací plátna Ziltoid TV, kde se po přibližně čtvrt hodiny promítal pořad složený z retardovaného plastového aliena poskakujícího do rytmu různých infantilních skladbiček. Po šotu defekačního skoku na gumě se naštěstí signál ztratil a sálem narvaným k prasknutí zarezonoval řev stovek lidí, když se lebkoun Devin objevil na pódiu se svými ZZ Top společníky.

Za typického pitvoření zařízl otec Všemocného Ziltoida do obecenstva těžkopádný začátek skladby Supercrush!, čímž si dav ve vteřině získal. Kvalitní zvuk umožnil fanouškům vychutnat si melodickou smršť, která následovala i v dalším záseku More! Jak už je u Devina zvykem, průběh skladeb byl po celou dobu provázen opičkami a různými průpovídkami, které pobavily.

 

 

Po několika sonzích Devin chraplavým hlasem oznámil, že je na tom dnes s kvalitou zpěvu na štíru, a proto přenechal jisté pasáže, například ve Vampírii, obecenstvu. Po zhruba hodinovém představení, kdy fanoušci Devinovi doslova zobali z ruky, byl set zakončen a za mocných ovací a díků se hudebníci odporoučeli.

Továrna, kde se zrodil strach

Odhadem pětina klubu se očividně přišla podívat jen na svého kanadského hrdinu, a tak mezitím, co se stavěly na prkna slávy bicí s texturou kotouče cirkulárky, opustila spokojeně Roxy. Uvolnění prostoru uvítal zbytek osazenstva sálu, když světla pohasla a do hutného vzduchu se začalo valit intro z poslední desky The Industrialist jako pozadí pro nástup Fear Factory, v čele s Burtonem C. Bellem a Dinem Cezaresem.

Bez velkých průtahů spustili legendární tvůrci industrial metalu své největší pecky nejdříve z Obsolete. Shock a Edgecrusher rozskákaly spodní sál natolik, že vypadal jako bitevní vřava. Sonda do Digimortal zasadila rány v podobě Acres of Skin a Linchpin. Na tomto místě si bohužel nešlo nevšimnout snad jediné vady na setu, a to byl Burtonův čistý zpěv. Kvůli ne úplně zvládnuté schopnosti měnit a držet pevný tón, byly čisté party sem tam nevýrazné a silně naechované, ale na to už jsme víceméně u pana Bella zvyklí.

 

 

Hutné dávky ostrého cyber metalu pokračovaly dál, když Fírky dělali průřez téměř všemi svými alby. Přestože bylo jasné, že při počtu pecek, které má kapela k dispozici, je nelze zahrát všechny, muselo vystoupení potěšit snad každého – nebyl opomenut ani Martyr nebo Demanufacture. Když se set blížil hodině a půl, totálně zpocený Burton poděkoval fanouškům za jejich přízeň a povinná Replica ukončila kvalitní set, který dokázal, že Fear Factory stále neztrácejí sílu a jako headliner mohou vystoupit opravdu při jakékoli příležitosti.

Další články

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion

  Progresivně rocková superskupina Sons Of Apollo, jejímiž členy jsou Mike Portnoy a Derek Sherinian (Dream Theater), Ron „Bumblefoot" Thal (ex-Guns N' Roses), basák Billy Sheehan (Mr. Big, The Winery Dogs) a zpěvák Jeff Scott Soto (Malmsteen, Jorney, Wet, Talisman), bude mít v Brně koncertní premiéru.

Další podobné články