Jazz Dock přivítal nový projekt klavíristy Ethana Iversona Doporučený

Jméno klavíristy Ethana Iversona je spojeno bezesporu se skupinou The Bad Plus, kterou v roce 2000 zakládal se svými přáteli. Po létech jejího působení v roce 2017 ovšem oznámil, že kapelu opouští. Ethan Iverson navštívil tak klub Jazz Dock ve středu 18. září 2019 poprvé se svým novým projektem.

Ethan Iverson v pražském klubu Jazz Dock 18. září 2019 Ethan Iverson v pražském klubu Jazz Dock 18. září 2019 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Nové jazzové trio kromě Iversona doplnili při koncertě v pražském klubu Jazz Dock kontrabasista Joe Sanders a bubeník Jorge Rossy, kterého mohou posluchači znát z jeho spolupráce s klavíristou Bradem Mehldauem.

Čtěte také: The Bad Plus zahráli v Jazz Docku v novém obsazení

Bylo to 22. října 2018, když v Jazz Docku vystoupila skupina The Bad Plus s novým klavíristou Orrinem Evansem a bylo rozhodně o to víc zvláštní slyšet Iversonovy kompozice v podání jiného klavíristy. Takřka po roce se ale nabídlo opačné srovnání, jakou jazzovou chemii může v novém obsazení vyučovat Ethan Iverson.

Nutno dodat, že Ethan Iverson v mých očích z tohoto srovnání vychází lépe. Trio ve dvou částech koncertního večera posluchačům nabídlo nápaditě a s humorem jazzu vlastní zajímavé cover verze známých jazzových hudebníků (Dizzie Gillespie nebo Duka Ellingtona), došlo ale rovněž i na vlastní skladby.

Na autorství v danou chvíli tolik nezáleželo jako spíše na přístupu ke kompozici. Ethan Iverson ukazuje, jak se dá bavit hudbou i s pár tóny. Od minimalistického množství tónů se ovšem nebojí, jak už bývá jeho rukopisem, vzlétnout až do filmově znějících výšin, aby ale následně hrozbě patosu opět unikl nějakým jiným nápadem. Zároveň jako na povel umí kapela šlápnout na plyn a uhánět po nekonečně znějící dálnici rychlých tonů. Ostatně hráčskou technikou uchvacovala už původní sestava The Bad Plus.

 

 

Je opravdu málo klavíristů, kteří umí takto pracovat jak s hudbou, tak i posluchačem. I v tichých a pomalejších pasážích Ethan Iverson lidi bavil a publikum mu hltalo každý tón. Svůj díl pozornosti si zaslouží samozřejmě i skvělý černošský basista Joe Sanders. Při sólech na kontrabas se výrazně hlasově doprovázel, čímž rovněž představoval pro diváky vděčného baviče. O jeho technických kvalitách není potřeba rovněž vyjadřovat nějaké pochyby. Jeho hra byla čistá a nádherně ladila.

I bubeník Jorge Rossy zapadl do tohoto trojsoukolí hladce a kapela tak fungovala jako jedno tělo a duše. Ethan Iverson potvrdil, že umí do koncertního provedení promítnout veškeré své encyklopedické znalosti starých jazzových i klasických nahrávek (jeho blog Do The Math obsahuje neskutečné množství rozborů a pojednání o hudbě nejen 20. století).

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Skupina potvrdila během večera veškeré předpoklady a očekávanou kvalitu. Nyní se můžeme už jen domáhat snad brzkého vydání první desky nového uskupení okolo Ethana Iversona. Po vystoupení v Jazz Docku je o co stát.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert G.Love

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love.

 • Beth Hart si Prahu oblíbila. Další koncert chystá i na rok 2020

  Bluesrocková diva Beth Hart se dlouho do Prahy nepodívala, vše se ale změnilo v roce 2012, kdy zde prvně vystoupila ve vyprodaném Lucerna Music Baru a rok později se na stejné místo vrátila. Krátkou přestávku vystřídaly hned čtyři koncerty v průběhu tří let ve Foru Karlín, přičemž zatím poslední se uskuteční 6. prosince. Ještě před ním ale zpěvačka zveřejnila datum dalšího plánovaného koncertu v Praze, tentokrát v nových prostorách O2 universum.

 • Hvězdy flamenca vystoupí v listopadu v Praze

  Praha v listopadu opět oslaví Mezinárodní den flamenca - fenoménu, který pomocí spontánní hudby a tance, plnými nespoutané energie, touhy i vášně oslovil celý svět. Jeho českým příznivcům je určen již pátý ročník festivalu Día del Flamenco - Den flamenca.

 • Zemřel Ginger Baker, bubeník legendárních Cream

  V neděli zemřel britský bubeník Ginger Baker, známý především z věhlasné kapely Cream, kde působil společně se zpěvákem a kytaristou Ericem Claptonem. "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že Ginger pokojně zemřel dnes ráno v nemocnici," uvedla na svém twitterovém účtu hudebníkova rodina.