čtvrtek, 26 září 2019 11:31

Kapela minus123minut křtila v Lucerně nové album Doporučený

Napsal(a)
minus123minut pokřtili v Lucerna Music Baru 25. září 2019 nové album Les minus123minut pokřtili v Lucerna Music Baru 25. září 2019 nové album Les Foto: Dominik Effenberg/musicweb.cz

Spáchat v Lucerna Music Baru současně komorní i monstrózní koncert najednou se moc každému nepodaří. V případě tria minus123minut se to ale ve čtvrtek 25. září povedlo. A navíc přišel i Petr Čtvrtníček.

Uplynulo přesně 10 let od doby, kdy se skupina, tehdy ještě pod názvem -123minut, rozpadla. V roce 2016 se ovšem miláčci alternativnější české rockové scény vrátili zpět na pódia a svůj návrat na podzim stvrdili novou deskou, která dostala název Les.

S novým repertoárem, bubeníkem Dano Šoltisem a řadou hostů stanuli Zdeněk Bína a Fredrik Janáček opět spolu před svými fanoušky, aby jim předvedli, kam se po deseti letech kapela posunula. Hudebník Frank Zappa často při svých koncertech stanovil klíčové slovo, které mělo vystihnout náladu toho večera. Klíčovým slovem křtin nového alba by mohlo být heslo: pozitivní.

Takovou pozitivní náladu, jakou kolem sebe šíří Zdeněk Bína, umí jen málokdo. O všech spoluhráčích a hostech toho večera řekl, jak jsou skvělí, úžasní muzikanti, výborní a vtipní kamarádi. Při tolika opakováních za večer to může znít jako klišé, v případě Zdeňka je to ovšem upřímné.

Ale nyní už k tomu podstatnému. Jak to kapele hraje? Minuty během své kariéry setrvávaly v celkem stabilní sestavě Janáček a Bína, měnili se tedy jenom bubeníci. Spolu se současným hráčem Dano Šoltisem nasadila kapela možná o trochu komornější směr kormidlem, přesto zůstávají minuty stále stejnou jistotou tak, jak si je od jejich počátku pamatujeme. V dnešním úhlu pohledu v dobrém i v horším.

 

 

Repertoár večera byl převážně postaven na skladbách z nové desky Les. Co překvapí, je skutečnost, že vůbec poprvé má kapela české texty. Zdeněk Bína vždy rád plaval ve vodách pěvecké svahilštiny, dá-li se to tak říci. Proto muselo znalé fandy překvapit, že ho najednou slyší zpívat české texty. Co ovšem skryje angličtina, čeština v plné nahotě snadno odhalí. A co si budeme povídat, texty na nové desce zrovna inspirací, když to nadnesu, Josefem Kainarem neoplývají. Pravda, aby to bylo fér, Zdeněk Bína spíše sází na rytmickou funkci a vtip textu než, že by se zabýval jeho hloubkou. Zde se třeba nabízí výzva pro příště.

Samotné skladby po hudební stránce nějaký velký hudební posun po deseti letech nepředstavují. Kapela vsadila na jistotu vyvážených skladeb, které se do velkých experimentálních množin dostat nepokoušejí (snad kromě titulní skladby Les). Zůstávají v klasickém minutovském rytmu rocku, funku a sólování. Nedochází tak ani k velkému nadšení z nového repertoáru, ale co je důležité, ani ke zklamání.

Po muzikantské stránce zároveň není co vytknout. Z českých rockových kapel minus123minut stále představují jedno z vůbec nejprogresivnějších skupin v zapařené sklenici lineupů, které člověk zahlédne u českých festivalů. Kombinace elektrické kytary a drsných riffů dohromady s nadupanými bubenickými rytmy a slapem Fredrikovy baskytary pořád představují skvělou koncertní show, na kterou si náročnější posluchač u nás rád zajde. A to se ostatně potvrdilo i v Lucerna Music Baru, který zaplnili jak fanoušci z doby počátků kapely, tak i mladší posluchači, dychtiví slyšet nové písně.

Svoji úroveň na desce prokázali Minuty i přítomností hosta na stejnojmenné skladbě Les, ve které si s nimi zahrál legendární francouzský trumpetista Erik Truffaz. Toho na pražském koncertu v této písni nahradil zdařile Miroslav Hloucal na trubku. Z dalších hostů během koncertu opakovaně zazářil na saxofon či klarinet Marcel Bárta, s kapelou si zazpíval i zvukař alba ze studia Sono Records Milan Cimfe.

 

 

V polovině koncertu došlo samozřejmě na samotný křest, kterého se zhostil populární herec a bavič Petr Čtvrtníček, který se hrdě hlásí k fanouškovství této kapely. Po této pauzičce nastoupily Minuty s dalším, objemově největším hostem – Jazz Dock Orchestrem.

Přítomní se tak dočkali v plné palbě skladeb minus123minut za podpory bigbandu vedeného Janem Jiruchou. Lucerna se v tu chvíli stala jakýmsi srazem elitních českých hudebníků z různých scén, což se zase tak často nevidí. Rozhodně by nikoho nenapadlo, že rockové (byť alternativnější) trio minus123minut si zahraje s jazzovým bigbandem. Ale právě tyto momenty jsou na poslechu hudby krásné, že i takové věci se mohou stát a hlavně, že mohou šlapat vedle sebe.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Minus123minut potvrdili svoji pozici na české hudební scéně a můžeme tak být zvědavi, kam se dál bude jejich tvorba posouvat. A byť si myslím, že deska Les předchozí počin Dream nepřekonává, zároveň ho v celkové tvorbě nesráží. Ať vám to hlavně hraje dál, minuty! A těm, kterým je líto, že jim Křest unikl, prozradím, že na koncertě se vyskytovalo v několika důležitých pozicích několik postavených profesionálních kamer, čímž nechci nic naznačovat, ale…

Další články

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019 Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019

  The Tiger Lillies je tříčlenná skupina, která vznikla v roce 1989. Všichni členové pocházejí z Londýna. Koncertují po celém světě a v České republice koncertují pravidelně od doby svého vzniku. Mrkněte na náš fotoreport z Divadla Archa.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };