úterý, 10 červen 2014 08:00

Krásné počasí přálo i 12. ročníku festivalu Habrovka

Napsal(a)
Kapela Visací Zámek na Habrovce 2014 Kapela Visací Zámek na Habrovce 2014 Foto: Josef Basík

Již tradičně probíhá první červnový víkend v zahradě kostela svatého Františka v Praze festival Habrovka, známý svou poklidnou a rodinnou atmosférou. Na letošním 12. ročníku návštěvníci mohli shlédnout mezi účinkujícími kapely Visací zámek nebo Laco Deczi & Celula New York.

V pátek v půl čtvrté odpoledne byl otevřen areál zahrady a první nedočkavci mohli vstoupit a zakoupit si buď jednodenní, anebo dvoudenní vstup na festival Habrovka. Areál se začal postupně zaplňovat mladými i staršími lidmi, atmosféře prostředí však nejvíce vévodily rodiny s malými dětmi. Na třech pódiích rozmístěných po areálu se mohli návštěvníci bavit jak poslechem kapel, tak shlédnutím divadelních představení.

Festival zahájila mladá kapela Džezvica, jejíž počátky sahají do roku 2007, avšak postupem času prošla jak repertoárovou proměnou, tak i změnou v obsazení. Na festivalu si bylo možné poslechnout kapelou vlastním způsobem upravené rytmicky i melodicky chytlavé lidové rodinapísně z Makedonie, Bulharska, Srbska, Chorvatska, Rumunska či Řecka. Hudba této osobité skupiny příjemně zapadla do slunečné atmosféry pátečního odpoledne, tu a tam se našel nějaký malý tanečník, který podpořil veselou hudbu osmičlenné formace. Kladnou charakteristikou uskupení byl čistý ženský vícehlas. O ten se postaraly zpěvačky Agnieszka Kapuścinska, Kateřina Sequensová a Alena Libánská. Specialitou kapely bylo rovněž její nástrojové složení obsahující dva smyčcové nástroje – violu a violoncello, akordeon, klarinet, kytaru, cajon a darbuku.

Zatímco na jednom pódiu se sklízelo, na druhém se chystal zahraniční host, Ashia and the Bison Rouge. Polskou zpěvačku a hráčku na violoncello Ashiu Grzesik možná do té doby spousta posluchačů neznala, avšak vřelé přijetí čitelné z tváří diváků dokázalo, že rodačka z Wroclavi a její půvabný kabaretní projev podporovaný výborným houslistou Simonem Kluthem má vysokou kvalitu.

Trošku jiný šálek kávy nastolila undergroundová kapela Půlnoc, jíž vévodila zpěvačka Míša Němcová. Kapela hrající v letech 1988-1993 začala spolu znovu fungovat až v roce 2011, kdy se důvodem jejího „comebacku“ stal koncert k 10. výročí smrti jejího zakladatele Mejly Hlavsy. Repertoár skupiny se skládal z Hlavsovy tvorby a i z přiměřeně zaplněného publika bylo slyšet občasné pobrukování textů písní. Bylo vidět, že starší ročníky kapelu vnímají s troškou nostalgie.

Z oblasti divadelnictví se na Habrovku pro mladší účastníky festivalu přichystal kouzelník zvaný Eňo Ňůňo. Ten svými legračními a zároveň občas nemotornými kousky bavil bezmála několik řad dětí a jejich rodičů. Divadelní scéna byla oproti hudebním na odlehlejším a tajemnějším místě, museli jste k ní sestoupit po dlouhých schodech.

Gradace

Vrcholem pátečního večera se stali již 32 let stále ve stejné sestavě hrající „Visáči“. Ti se předvedli ve své punk-rockové kráse jak novějšími hity – Prezident, tak i starou klasikou – Jede traktor. Svou energií a sehraností si získali mladé i starší publikum. Tuto partu tvoří zpěvák Jan „Hony“ Haubert, kytarista a zpěvák Michal „Pixies“ Pixa, baskytarista Vladimír „Savec“ Šťastka, druhý kytarista a zpěvák Ivan „Hroch“ Rut a bubeník Jiří „Sweet P“ Pátek. Kapele se podařilo rozproudit v davu vlnu energie, kterou jim posluchači s nadšením na konci koncertu vrátili v podobě velkého potlesku.

Po koncertu Visacího zámku se některé rodiny kvůli svým malým ratolestem rozešly domů. Někteří však vytrvali a bylo proč. Od jedenácti hodin do půlnoci hrála ve vnitřním prostoru domu na zahradě olomoucká, nově vycházející country rocková hvězda Nylon Jail, kombinující elektronickou a akustickou hudbu. Jejich vystoupení plné emocí zanechalo v posluchačích silný dojem.

Páteční den na Habrovce se díky počasí i nabitému programu vyvedl. Kdo chtěl pokračovat v příjemném trávení času na zahradě kostela svatého Františka poblíž zastávky metra Budějovická, mohl přijít i další den. Na sobotní dopoledne byl připraven program pro děti a od dvou hodin odpoledne začaly kapely. Mezi účinkujícími vystoupili jazzoví Evidence Quintet, French for Rabbits, Laco Deczi & Celula NY anebo Vojtěch Lavička & Gipsy Spirit.

Další články

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019 Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019

  The Tiger Lillies je tříčlenná skupina, která vznikla v roce 1989. Všichni členové pocházejí z Londýna. Koncertují po celém světě a v České republice koncertují pravidelně od doby svého vzniku. Mrkněte na náš fotoreport z Divadla Archa.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };