čtvrtek, 20 prosinec 2012 12:15

Michal Prokop: Visačka dobrého rocku Doporučený

Napsal(a)
Michal Prokop na koncertě v Arše Michal Prokop na koncertě v Arše Foto: Eva Makovská, MusicWeb.cz

Předvánoční koncert Michala Prokopa v pražské Arše popírá okřídlené rčení, že „staré psy novým kouskům nenaučíš". Šestašedesátiletý zpěvák se se svou rozšířenou skupinou Framus Five předvedl v plném lesku a jeho hlas mu mohou závidět i mnohem mladší kolegové.

Měl jsem možnost Michala Prokopa slyšet na několika premiérových koncertech a nikdy nezklamal. Připomíná dobré archivní víno, které léty nabývá chuťové plnosti. Početné publikum nabudil osvědčenými písněmi z alba Kolej Yesterday, kterým se v roce 1984 po letech tápání vrátil mezi rockovou elitu. Pak pódium přenechal hostující Radúze. Ta překvapivě nezazpívala s harmonikou, ale její hlas se linul od piana. A navíc většinou ne česky, ale francouzsky.

Podívejte se také na fotogalerii z celého křtu

Následoval blok z Prokopova šest starého alba Poprvé naposledy, které mělo být poslední, ale naštěstí má pokračování. Letošní novinku Sto roků na cestě mu pokřtili hned tři kmotři – Ladislav Kantor, Jiří Stránský a Karel Schwarzenberg. K písni Zubní kartáček přizval zpěvák svého dvorního autora Petra Skoumala, který během večera dostal příležitost i jako sólista.

Vedle Michala Prokopa na pódiu kralovali jeho generační druh, kytarista Luboš Andršt, a houslista Jan Hrubý. Chvílemi si předávali sóla jako na jazzrockovém koncertu a uváděli tím dav do transu. S takovými muzikanty opravdu nemusí pomýšlet na hudební důchod. Novinky mají chytlavé texty a ani hudebně nezaostávají za předchozí tvorbou.

 

 

Finále pak patřilo bluesrockovému evergreenu a osvědčené písni z první desky Framus Five – Noc je můj den. Je vlastně škoda, že většina obyvatel Česka zná Michala Prokopa víc jako moderátora talkshow Krásný ztráty než jako muzikanta. Kam se poděla hudba na ČT2? Proč je na veřejnoprávním kanálu Popelkou? V Americe i Anglii si svých rockerů váží mnohem víc.

Další články

 • Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

  Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Ve středu jej zakončil koncert hip-hopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul „od Bacha po hip-hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hip-hopovou party v režii De La Soul. Jak široké hudební spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí hudební scény, písničkář Jiří Suchý.

 • Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu

  Pátý ročník Metronome Prague, největšího pražského festivalu hudby a umění, který bude probíhat 19. a 20. června, může hrdě oznámit jméno první zahraniční kapely. Na pražském Výstavišti zahraje skupina Underworld, která tento týden vydává své desáté studiové album Drift Songs. Show, která bude nové album propagovat, by měla být neopakovatelná a největší, jakou kdy Underworld předvedli.

 • Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019 Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019

  Pondělní večer patřil v Lucerna Music Baru tradičnímu podzimnímu koncertu Kamila Střihavky a jeho doprovodné kapely Leaders! .

 • Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry

  Bluesová plejáda v Šumperku dospěla. K poslechu bylo poslední den mnohé, repertoáry interpretů byly stejně pestré jako jejich vlastní životní osudy, o nichž nejen blues tak rádo vypráví.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };