Nestárnoucí Adrian Belew s Power Triem zazářil v pražském Lucerna Music Baru Doporučený

Letošní rok je ve znamení hudby progrocku a King Crimson, kteří mají přijet zakoncertoval na podzim do pražského Fora Karlin hned dvakrát. Protože je podzim ale ještě daleko, využila početná fanouškovská základna příležitost zajít na art rockového kytaristu a zpěváka Adriana Belewa, který kromě působení v King Crimson se může pyšnit angažmá i u Franka Zappy či Talking Heads.

Adrian Belew na koncertě v pražském Lucerna Music Baru 18. února 2016 Adrian Belew na koncertě v pražském Lucerna Music Baru 18. února 2016 Foto: Jakub Macháček/ musicweb.cz

Se svým Power Triem, jak sebe a bubeníka Ralpha Tobiase a basistku Julii Sick pojmenoval, nebyl v Praze poprvé. Je tomu rok, co s ním vystoupil v rámci širšího uskupení The Crimson ProjeKCt, dvou hudebních trií na jednom pódiu, v pražské Arše. Menší sestava tentokrát ale umožnila poznat hudbu Adriana Belewa či King Crimson v ostřejší přímočařejší verzi.

Sledujte rock na Facebooku:
 


Jako předkapela vystoupila francouzská skupina Lizzard. Ta úspěšně, jako tomu často nebývá, příjemně naladila publikum do art-prog rockové nálady, neboť samotná měla svým repertoárem ke King Crimson očividně blízko. Mladá bubenice držela poměrně tvrdý, ale technicky promyšlený, rytmus, za který by ji zatleskal i nejeden drsnější jazzrockový bubeník. Rozhodně se vyplatí tuto kapelu zaznamenat do paměti, zvláště, když už v dubnu se v Praze znovu objeví!

Prohlédněte si také fotogalerii z koncertu Power Tria Adriana Belewa

V devět hodin večer nastoupil na pódium věčně usměvavý Adrian Belew. Již po prvních minutách hry si posluchač mohl labužnicky notovat, že šestašedesátiletý kytarista a zpěvák neztrácí nic na svých kvalitách hráčských a zvláště pak pěveckých. Svým křaplavým hlasem ječel a stoupal do výšek, kde by si nebyli jistí i podstatně mladší zpěváci.

 


Adrian Belew se svojí futuristicky vyhlížející kytarou dokáže vskutku překvapovat, jaké zvuky dokáže z nástroje vyloudit. A to nejen tehdy, když si vzal na pomoc dřevěnou kvedlačku. Originálními hutnými zvuky průběžně překvapoval během celého večera a potvrdil tak svůj progresivní směr na rockovém poli. Ocenění si ovšem zaslouží neméně i jeho spoluhráči. Basistka Julie Sick svým nápaditým doprovodem zdatně nejen hutnila celkový zvuk kapely, ale sama vstupovala slapovými vyhrávkami do náročných kompozic, a dokazovala tak svoji více než podpůrnou roli. To vše s profesionálním klidem, který ovšem z její hry nemělo publikum, které se dostávalo do varu.

Bubeník Tobias Ralph s přehledem držel rytmus bicích a nutno dodat, že jeho technika je neméně skvělá. Jeho sytý a suchý zvuk, když paličkami „leštil" virbl, dokazoval jeho hráčskou jistotu. Radost ze skvělé hudby utvrdil i výběr crimsonovských skladeb jako Dinosaur, Three of a Perfect Pair či Indiscipline.

Čtěte také: King Crimson se na turné zastaví i v Praze

Koncert Adriana Belewa tak pravděpodobně předčil mnohá očekávání. Nezdolný kytarista a zpěvák potvrdil naplno své kvality a ukázal, kolik energie a radosti ze hry se v něm pořád skrývá. Energie obzvlášť, protože když se člověk podíval na celé turné Power Tria, tak jenom v únoru si kapela naplánovala rovných dvacet koncertů. Lehkost, humor a neuvěřitelné hudební nasazení prokázalo, jakého tvůrčího ducha a kytarový talent v sobě skrývá tento veselý hudebník, jehož si právě i v polovině sedmdesátých let oblíbil Frank Zappa. Tehdy měl celou kariéru Belew před sebou a nyní ovšem stále dokazuje, že má ještě hodně co říct, a že se od něj můžeme na mnoho zážitků ještě těšit.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Zemřel Ed King, bývalý člen Lynyrd Skynyrd

  Ve středu 22. srpna zemřel ve věku 68 let bývalý kytarista jižanské rockové kapely Lynyrd Skynyrd Edward Calhoun, známý jako Ed King. S odkazem na jeho rodinného přítele to uvedla agentura AP. King zesnul doma v Nashvillu ve státě Tennessee. King s kapelou spolupracoval na tvorbě některých jejích hitů včetně písně Sweet Home Alabama.

 • King Crimson vystoupí opět v pražském Foru Karlín

  Skupina King Crimson v červnu příštího roku vystoupí, a to hned dvakrát po sobě, v pražském Foru Karlín. Fanoušci art rockové hudby si tak budou opět moci připomenout hudbu jedné z kapel, která definovala složitější a progresivnější rockovou hudbu od sedmdesátých let.

 • Rytmika King Crimson vystoupí v Praze v projektu Stick Man

  V rámci evropského turné k nové desce Prog Noir do Prahy po třech letech zavítá soubor Stick Men, ve kterém působí rytmika legendárních King Crimson.

 • Foto: Colours of Ostrava, 19. 7. 2017

  První den festivalu Colours of Ostrava přinesl vystoupení očekávaných headlinerů. Vyprodanému areálu zahráli Alt-J, čeští Tata Bojs nebo oblíbení Imagine Dragons.