pátek, 19 leden 2018 22:39

Opustil nás hlas Daniho Filtha. Zpěvák už koncerty nezvládá Doporučený

Napsal(a)
Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Foto: Lukáš Loužecký/musicweb.cz

Dani Filth je známý jako zpěvák s nejječivějším vokálem na celé metalové scéně. Nebo spíš většinu své pěvecké kariéry byl. Se svou gothicmetalovou skupinou Cradle of Filth minulý rok vydal desku Cryptoriana a vyjel na turné. Kapela vystoupila i v pražském klubu Roxy. I přes špatnou akustiku tohoto prostoru bylo poznat, že Dani Filth už na živé vystupování nemá hlasivky. Jeho kdysi mocný Hlas je již zřejmě definitivně pryč. A proto si zaslouží minutu ticha.

Gothic/blackmetalová skupina z Anglie, Cradle of Filth, má za sebou úspěšné čtvrtstoletí hudební kariéry. Za tu si stihli vytvořit mnoho fanoušků po celém světě. Zásluhy za úspěch kapely nese především zpěvák Dani Filth, který je dnes posledním členem z původní sestavy. Filthův ječivý hlas, či spíše Hlas, je hlavním poznávacím znamením každé písně. Bohužel, v posledních letech o něj Filth postupně přicházel. A pražský koncert byl důkazem, že Hlas nás i majitele opustil navždy.

Když Cradle of Filth postupně nastupovali 18. ledna v klubu Roxy na pódium, zpěváka Daniho Filtha fanoušci přivítali ohromným potleskem. Skandovali během celého intra až do začátku první písně Gilded Cunt. Klubem, který pro hlasitější koncerty nemá nejlepší akustiku, se rozezněly dunivé riffy kytar. Dani Filth začal zpívat... A nikdo jej neslyšel. Frontman jen naprázdno otevíral pusu na mikrofon. Po chvíli se ukázalo, že má jen špatně nazvučenou techniku, chvílemi se totiž klubem aspoň nějaký vokál rozezněl.

 

 

Místo legendárního ječáku se ale z beden rozléhal jen neurčitý, až amatérsky znějící křik. Dani Filth se snažil, poskakoval po pódiu, občas se podíval do publika s tak děsivým výrazem ve tváři, až běhal mráz po zádech. Tak jej všichni věrně známe a máme rádi... Ale přeci jenom mu něco chybělo – specifický a slavný Hlas. Ten se neobjevil ani během písně Blackest Magick in Practice, ani při kousku Dusk and Her Embrace. Když už se v polovině koncertu zdálo, že se Filth rozehřál a Hlas se mu aspoň na chvíli vrátil, z nadějných tónů se nakonec vyklubal jen pískot vazby v technice.

Podívejte se na fotky z pražského koncertu Cradle od Filth a Moonspell

Fanoušci pod pódiem si ale hudební zážitek zkazit nenechali. Ostatně, jednou rockovou hvězdou, navždy rockovou hvězdou. A tou frontman Cradle of Filth bezesporu je. Dav se jím nechal i vyhecovat k pogování na píseň You Will Know the Lion by His Claw z loňského alba Cryptoriana – The Seductiveness of Decay. Na samotné desce Filth zpívá docela obstojně, naživo šlo spíše o smutný poslech.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Ve chvíli, kdy se již ke konci celého vystoupení začaly ozývat první melodické tóny slavné písně Nymphetamine Fix, zableskla klubem naděje – tenhle ikonický kousek musí koncert zachránit! Anebo také ne. Dani Filth již nezvládl ani svůj temný metalový šepot. Během refrénu často ani nezpíval původní text, jen jakési neurčitelné zvuky a citoslovce.

 

 

Dani Filth se stále těší dobrému zdraví. Jeho ječivý Hlas, kterým se proslavil, nás ale zřejmě už nadobro opustil. Místo něj zde zbyl jen průměrný metalový křik, který se marně snaží vyrovnat svému „předchůdci. A my zde proto máme další z nekrologů, kterých je v poslední době v hudebním světě více než zdrávo. Tento patří slavnému Hlasu. Odešel po sedmadvaceti letech věrné služby metalu. Nezbývá, než za něj držet minutu ticha a připomenout si jej na některé ze starších desek uskupení Cradle of Filth. Například na albu Midian z roku 2000 či Cruelty and the Beast (1998) šlape naprosto dokonale.

Další články

 • Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy

  Jelikož se návrat ztracených synů Michaela Kiskeho a Kaie Hansena do sestavy Heloween setkal s ohromujícím zájmem a následující turné Pumpkins United (se dvěma zastávkami v České republice) dokázalo po celém světě nalákat natřískané stadiony nadšených fanoušků, bylo zjevné, že nemůže následovat nic jiného než další studiovka. Kapela práce na ní potvrdila, ale žádné bližší informace neposkytovala. Až dosud.

 • Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí

  Do Vánoc zbývá méně jak měsíc a vánoční nákupy nabírají na obrátkách. Pokud chcete na dárcích nějakou tu korunu ušetřit, je ideální nakoupit je v rámci akce Black Friday. Podívali jsme se proto do obchodu Mobil Pohotovost a vybrali ty nejzajímavější kousky.

 • Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis

  Těšíte se, že vám prozradím o novém albu Sně, co nejvíce. Ano, prozradím, ale ráda bych vás vrátila o krok zpět. Vždyť nám teprve končí listopad. Pochmurný měsíc, ke kterému patří šálek čaje. A k šálku čaje patří cukrovinky. Ze slova cukrovinka vychází slovo cukroví. Při tomto slovu začnu myslet na Vánoce a k Vánocům patří přece koledy.

 • Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest

  Asi nejlepší sestavu vystupujících si na příští rok nachystali pořadatelé příštího ročníku vizovického festivalu Masters of Rock. Nejvýraznější akvizicí jsou bezesporu metaloví pionýři Judas Priest, ale tím výčet zajímavých jmen ani zdaleka nekončí.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };