neděle, 18 říjen 2015 19:51

Potlesk vestoje - koncert Alexandrovců nabídl velkolepou taneční i pěveckou show Doporučený

Napsal(a)
Alexandrovci vystoupili na stejném místě v prosinci 2013 Alexandrovci vystoupili na stejném místě v prosinci 2013 Foto: Petr Hájek/musicweb.cz

Dvanáct takřka vyprodaných koncertů v devíti městech. Takový zájem přineslo do České republiky umělecké uskupení Alexandrovců.

Šéfredaktor Martin Faix píše: Oprostí-li se rozumný člověk od mediální hysterie, která v současnosti provází turné souboru Alexandrovců po České republice, může si poté s chutí užít jedinečnou koncertní a taneční show, kterou tento elitní soubor představuje. Malý exkurz do minulosti možná nezaškodí. Alexandrovci v současnosti představují obrovský hudební vývozní artikl, který sklízí úspěch i při celosvětových turné a pro mnohé možná překvapivě je také součástí běžné komerční hudební produkce. Koneckonců se Alexandrovci účastnili například již i soutěže Eurovize, ale Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, jak se soubor přesně nazývá, se zalíbil i papeži Janu Pavlovi II. Zahrál si ale také s finskou kapelou Leningrad Cowboys. V současnosti mají v setlistu i bondovskou hitovku Skyfall.

Do Prahy zavítali tentokrát při příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války. Na pódiu tak vedle sebe byly umístěny vlajka Ruské federace a České republiky. Před koncertním zahájením večera předali zástupci souboru květiny českým veteránům druhé světové války, kteří byli usazeni do předních čestných řad, a poté se již Alexandrovci pustili do své show.

Koncept večera byl pojat repertoárově písněmi blízkých tématu konce 2. světové války – zazněla tak skladba Svatá válka, kterou složil Alexandr Vasiljevič Alexandrov po zahájení německého vpádu do Sovětského svazu v roce 1941. Kromě těchto válečných písní, zazněla i například skladba Den Vítězství, má soubor v repertoáru samozřejmě i tradiční lidové písně jako Katuša, ale také operní kousky jako Nessun Dorma od Giacoma Pucciniho.

 

 

Jak již bývá zvykem, Alexadrovci často přizvou hosty z domácí scény. Tentokrát se tedy připojili k souboru zpěvačka Michaela Nosková a Helena Vondráčková. Oba zástupci naší popové scény vlastně ukázali, v jakém stavu naše současná scéna je. Michaela Nosková, účastnice soutěže Superstar, zazpívala píseň Hallelujah, skladbu, která je nyní profláklá snad mezi všemi zpěváky podobných soutěží. V druhé části koncertu pro změnu došlo na queenovský cover Who Wants To Live Forever. A o tom to právě je. Zpěvákům vzniklých z podobných soutěží chybí autorský repertoár a nezbývá jim tedy zřejmě nic jiného, než se prezentovat covery. Možná by v televizi měla probíhat spíše soutěž Česko hledá skladatele.

Helena Vondráčková sice s písní A ty se ptáš co já? či Dlouhá noc alespoň zpívala česky, ale autorsky se může opřít jen o druhou zmíněnou skladbu. Přesto se dá říct, že s podporou takového souboru, jakými jsou Alexandrovci, se i z průměrné písně stává hit.

Hlasy sboru i jednotlivých sólistů jednoznačně patří k světové pěvecké špičce. Když se navíc k tomuto připojí tanečníci a tanečnice ovládající choreograficky neuvěřitelně náročné kreace od kozáčků po takřka salta či tance na hlavě, je o zážitek postaráno.

 

 

Dvouhodinovému vystoupení Alexandrovců nelze tedy po hudební ani taneční stránce co vytknout a lze ho doporučit každému, kdo si rád poslechne profesionálně zhudebněné operní či ruské lidové i válkou ověnčené písně, které přeci jenom dnes již na našich hudebních stanicích k poslechu takřka nejsou. Mimochodem součástí koncertu byl i křest českého zpěvníku ruských písní, který svou šíří je opravdu unikátním a velice poučným dílem.

Očima editorky Adriany Semlové: Uskupení Alexandrovci doputovalo přes mnoho českých zastávek také do české metropole, kde během jednoho dne odehrálo rovnou dvě vystoupení. Mnoho lidí se do Tipsport Areny na Výstavišti dostavilo 17. října již více jak půl hodiny před třetí hodinou odpolední. Hala se brzy zaplnila a opravdu na vteřinu přesně se na scéně objevil početný sbor i orchestr. Důrazný mužský zpěv, který byl po celou dobu největším tahounem koncertu, gradoval i doplňoval jednotlivé hudební kousky. Během koncertu se na pódiu vystřídalo hned několik pěveckých sólistů, kteří rozproudili publikum i ukázali, jak velký hlasový rozsah dokážou předvést. Takový moment se naskytl při notoricky známé árii Nessun Dorma z opery Turandot Giacoma Pucciniho, která příjemně oživila tradiční písně zpívané v ruštině. Taneční kreace souboru někdy až hraničily s artistickým představením, jelikož neskutečně rychlé otáčky tanečnic střídaly tance mužů na hlavě i akrobatické skoky. Samozřejmě nechyběl ani tradiční kozáček na několik způsobů.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Uskupení je známé tím, že si vždy pozve nějakého umělce z dané země – u nás tak vyzvali Míšu Noskovou a Helenu Vondráčkovou. První zmíněná zpěvačka sice na jednu stranu ukázala, že hlasový rozsah má a že byť byla účastnicí komerční Superstar, dokáže si poradit s velkým orchestrem a odvážně se pustit i do operních tónů. Na straně druhé, repertoár se zcela míjel s koncepcí souboru. Skladba Hallelujah od amerického skladatele Leonarda Cohena je stále omílanou, byť v originále tak procítěnou písní. Ale proč tady zrovna tato skladba a hlavně, proč při takovéto příležitosti volit slavnou cover verzi? Stejné otázky si diváci mohli klást při druhé skladbě – Who Wants To Live Forever od kapely Queen. Helena Vondráčková si střihla A ty se ptáš co já – sice je to česky zpívaná skladba a všichni si jí se zpěvačkou pojí, ale zase originál hledejme u švédské ABBY. Dlouhá noc od Alexandrovců utekla někam na diskotéku 90. let, však alespoň orchestr umocňoval jasnou rytmiku.
Nicméně velká show, která přijela s mnoha hudebními i tanečními talenty, sklidila od publika aplaus ve stoje. Úctyhodné pěvecké výkony, které předváděli nejen zmínění sólisté, ale také celý sbor, umocnil sehraný orchestr i časová přesnost celého představení.

Další články

 • Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen

  Šestadvacátý ročník festivalu Rock for People postupně odhaluje silný line-up. Poté, co bylo oznámeno nové datum konání 18.-21. června 2020 a koncert amerických punk rockerů Green Day, přichází s další várkou hvězd současné hudební scény. Připravte se na The 1975, Neck Deep, Motionless in White, De Staat, Dream State a Horkýže Slíže.

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };