středa, 18 červenec 2018 09:00

První den Masters of Rock nabídnul thrashovou legendu i metalovou mši Doporučený

Napsal(a)
Metalovou mši vedl zpěvák Powerwolf Attila Dorn Metalovou mši vedl zpěvák Powerwolf Attila Dorn Foto: Petr Zip Hájek/musicweb.cz

Je za námi další ročník čtyřdenní přehlídky špičkových rockových a metalových interpretů z celého světa. Letos se ukázalo, že publiku již nestačí pouze dobrá hudba, protože většina z headlinerů nabízí také opulentní pódiovou show, jež samotnou muziku už občas zastiňuje.

Hned čtvrteční program byl po okraj zaplněný zajímavými jmény a neskýtal příliš možností pro odpočinek. Hodně zvědavý jsem byl na Němce Sinner a žádné zklamání se rozhodně nekonalo - a to přesto, že během jejich setu došlo k jediné letošní výrazné průtrži mračen. Jméno tohoto spolku vám možná nic neříká, ale jejich šéf, basák, zpěvák a producent Mat Sinner je v metalovém světě známým pojmem, figuruje v sestavě Primal Fear, angažuje se v projektu Metal Meets Classic a to je jenom začátek. Sinner jsou jeho první kapelou, jejíž vznik se datuje do roku 1982. I když se jejich alba nikdy neprodávala v milionových nákladech, dokázali se celou dobu držet v povědomí metalové veřejnosti. Na Masters of Rock předvedli solidní set plný zběsilých riffů a plnotučného německého metalu. Zaujali také barem, který umístili přímo na pódiu a mezi vlastní písně vložili i cover verze Rebel Yell od Billyho Idola a Rock’n’Roll od Led Zeppelin. Na rozjezd výborné.

Také následující Loudness nejsou žádní mladí vyjukanci. Tahle smečka z Japonska má už dávno status kultu a publikum jim to během jejich vizovické premiéry dalo pocítit. Loudness si ve své historii prošli několika stylovými obdobími. V zájmu dobytí amerického trhu v polovině osmdesátých let notně obrousili hrany a vydali své největší hity, jako Let It Go nebo Crazy Nights. Dnes už mají možná období největší slávy za sebou a v rádiích je asi neuslyšíte, ale zase mají při skládání volnější ruce a jejich tvorba je tak mnohem pestřejší, což ostatně předvedli i na Ronnie James Dio Stage, kde představili aktuální desku Rise to Glory.

Skvělý set předvedla také vokální šestice Van Canto. Tak jako kdysi Apocalyptica začínala přehráváním metalových hitů na cella, také tito Němci začali performováním pecek kapel jako Manowar nebo Blind Guardian ve stylu a capella - tedy bez nástrojů. Ani oni nezůstali u převzatin a jali se tvořit své vlastní songy. A také oni si do sestavy časem přibrali bubeníka, přes kterého, pravda, na začátku vystoupení nebyli moc slyšet, ale zvukař si nakonec poradil. Zaplněné hlediště je přijalo vřele, ale největší ohlas samozřejmě vzbudily klasiky typu Kings of Metal od Manowar, nebo Rebellion od Grave Digger.

 

 

To už tma definitivně převzala nadvládu a na pódiu se začala objevovat věhlasnější jména. Kanadská metalová legenda Annihilator není na Masters of Rock poprvé. Dokonce tu před lety natočila i koncertní DVD. Po loňských Death Angel a předloňských Testament nám tak pořadatelé opět dopřáli ochutnávku nefalšovaného thrashe jako z Bay Area. A pro mě se jednalo o koncert dne. Frontman a jediný původní člen Jeff Waters si užíval přízně publika a neušetřil ho žádného ze svých hitů, mezi nimiž nemohly chybět Set the World on Fire nebo Alison Hell. Basák Rich Hinks navíc vypadá jako Cliff Burton. Koncert nabídl podmanivou směsici ostrých kytar a muzikantského nadšení.

Němci In Extremo kloubí metal se středověkými songy a punkovou rozjuchaností. Což byla přesně ta kombinace, potřebná pro uvolnění atmosféry po předcházejícím uragánu sekaných riffů. Také oni už mají v naší zemi hlubokou tradici a tak není divu, že se na seznamu objevili až těsně pod headlinery. Rozdováděná šou nemohla nechat nikoho v publiku v klidu a tak se koncert rychle změnil v jednu velkou taneční party. Úkolem In Extremo bylo především pobavit a toho se zmocnili na jedničku.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Headlinerem čtvrtečního večera byli Powerwolf, což jsou samozřejmě vizovičtí miláčci a bylo to poznat. Na jejich epickou a všelijakými efekty nabitou šou bylo opravdu natřískáno. Kapela přijela představit zbrusu nové album Sacrament of Sin, jež vyjde 20. července a zároveň převzala zlatou desku za prodej předchozí nahrávky Blessed & Possessed, jež tu podobně představovala před třemi lety. Letos naštěstí nedošlo k žádnému trapasu s neschopností zahrát novou píseň. Nechyběly osvědčené pecky jako We Drink Your Blood, nebo Amen & Attack. Pódiová show byla jedním slovem spektakulární a výkony všech kazatelů této metalové mše precizní, až mi přišlo, že tomu všemu tak nějak chybí duše. Přesto se Powerwolf dočkali vskutku triumfálního přijetí a je zřejmé, že jejich popularita u nás hned tak nepomine.

Další články

 • Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy

  Jelikož se návrat ztracených synů Michaela Kiskeho a Kaie Hansena do sestavy Heloween setkal s ohromujícím zájmem a následující turné Pumpkins United (se dvěma zastávkami v České republice) dokázalo po celém světě nalákat natřískané stadiony nadšených fanoušků, bylo zjevné, že nemůže následovat nic jiného než další studiovka. Kapela práce na ní potvrdila, ale žádné bližší informace neposkytovala. Až dosud.

 • Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí

  Do Vánoc zbývá méně jak měsíc a vánoční nákupy nabírají na obrátkách. Pokud chcete na dárcích nějakou tu korunu ušetřit, je ideální nakoupit je v rámci akce Black Friday. Podívali jsme se proto do obchodu Mobil Pohotovost a vybrali ty nejzajímavější kousky.

 • Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest

  Asi nejlepší sestavu vystupujících si na příští rok nachystali pořadatelé příštího ročníku vizovického festivalu Masters of Rock. Nejvýraznější akvizicí jsou bezesporu metaloví pionýři Judas Priest, ale tím výčet zajímavých jmen ani zdaleka nekončí.

 • Erar Ešus na desce Hlavně z toho nedělejme muziku klame tělem Erar Ešus na desce Hlavně z toho nedělejme muziku klame tělem

  Rázovitý Moravskoslezský kraj vyprodukoval v minulosti kupu svébytných umělců všemožných směrů i stylů a hudba není výjimkou. Kapela Erar Ešus svůj ostravský původ nezapře, ani kdyby chtěla. Hudební scénou v naší zemi asi nezatřese, přesto by byla chyba nedat jejímu novému albu šanci.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };