neděle, 15 červen 2014 11:30

Respect festival má za sebou první den hlavního programu Doporučený

Napsal(a)
Yiddish Twist Orchestra Yiddish Twist Orchestra Foto: Martin Chochola/musicweb.cz

Největší česká událost pro všechny fanoušky world music Respect festival letos zahájil již svůj 17. ročník. Po úvodních koncertech v Paláci Akropolis, které probíhají od 26. května, odstartoval v sobotu 14. června svůj hlavní program v pražském parku Ladronka.

Festival se opět postaral o velmi zajímavý a originální program a nabízí kapely, které v Česku vystupují úplně poprvé. V sobotu 14. června odstartoval Respect festival svou pestrou nabídku, pro české publikum většinou zatím neznámých kapel. Stejně jako loni, se i letos přehlídka světové world music koná v parku Ladronka u tenisových kurtů.

I když to tak ráno ještě nevypadalo, vyšlo odpoledne sluníčko a počasí bylo opravdu příjemné. Areál se postupně začal plnit a ve 14 hodin vystoupila první kapela, francouzští Les Gars D'en Bas s živou rytmickou hudební fúzí balkánské muziky, blues, jazzu, francouzského šansonu a romské hudby. Kapela cestuje v průběhu celého roku po světě a i díky tomu se v rámci evropského turné spojila s českými a slovenskými muzikanty.

Velkou novinkou letošního Respect festivalu bylo scénické vystoupení etiopského cirkusu Circus Debre Berha. Propojují africké rytmy s pouličním vystoupením a novým cirkusem. Tento projekt je inspirativní také tím, že dává příležitost tělesně postiženým lidem.

Podívejte se také na fotoreport z prvního festivalového dne

Než nastoupil finský hudebník Pekko Käppi, lidé se mohli projít mezi stánky podél celého festivalového areálu a postupně také ještě přicházeli ti, co to dříve nestihli. A festival se poměrně hojně zaplnil, jak svými skalními příznivci, tak těmi, co se přišli podívat úplně poprvé.

2014 06 15 molam.jpgKromě stánků neziskových organizací, tu jsou tradičně stánky s orientální kuchyní, dobrým vínem, kávou nebo například s orientálním oblečením a šperky. Nechybělo ani pivo, které spolu se sluníčkem a dobrou hudbou docílilo spokojenosti mezi návštěvníky.

V 17 hodin na pódium vystoupilo ethiopské hudební a taneční seskupení Fendika v čele s vynikajícím a světově uznávaným tanečníkem, interpretem tance eskista, tradičního tranzovního tance, Melakuen Belayem. A s nimi začínala tančit už i velká část publika, které na nohy pozvedala také další kapela, a to s dlouhým názvem The Paradise Bangkok Molam International Band. Molam je původní thajský taneční styl. Jeho interpreti Kammao Perdtanon hrající na thajskou flétnu a třiasedmdesátiletý Sawai Kaewsombat, který hraje na píšťalu khaen, se spojili s mladší generací a posunuli tento tradiční styl do současnosti. Vznikl tak psychedelický pop 60. let. Ačkoli bylo jejich vystoupení energické a příjemná hudba rozhoupávala těla, bylo trochu dlouhé. To v tomto případě bylo lehce na škodu, protože skladby působily jednotvárně.

Následovala další přestavba pódia a lidé se zase na chvíli roztrousili po prostoru. V zadní části areálu byly, kromě jiného, k vidění umělecké instalace Čestmíra Sušky, Martina Janíčka, Michaela Delii a Marianny Stránské.

 

 

Všechna vystoupení, přestože jedinečná, jako by byla jednotlivými kroky, kterými se blížil poslední večerní koncert. Absolutním topem celého dne se stala londýnská kapela Yiddish Twist Orchestra, tvořená současnou britskou hudební elitou. S nimi už nezůstal sedět skoro nikdo. Karibsko-židovská fúze, zapomenutá hudba Londýna 50. let, kdy se v tamních imigrantských čtvrtích mísila židovská hudba s jamajskou, latinskoamerickou a počínajícím rock´n´rollem, dala vzniknout, dnes už téměř neznámému, shvitzu.

Hudebníci, sladění do stejných obleků s bílou košilí a zelenými kravatami, suverénně nastoupili na scénu a přetrvávající nadšení, které v publiku kapela spolu se zpěvákem Natty Boem vyvolala, vyprovázelo z festivalu v deset hodin večer snad každého. I v neděli 15. června čeká návštěvníky bohatý program, jenž uzavře nigerijský hudebník Mamar Kassey, kterého bychom mohli přirovnat třeba k muzikantovi Mory Kantému, který Respect festival navštívil loni.

Další články

 • Colours of Ostrava hlásí první hvězdu Colours of Ostrava hlásí první hvězdu

  Americká kapela Twenty One Pilots, která patří k největším jménům současné světové hudební scény, je první potvrzenou hvězdou příštího ročníku festivalu Colours of Ostrava 2020. Miliardy přehrání písní na YouTube či Spotify, bleskem vyprodané největší koncertní haly, cena Grammy, nominace na Brit Awards, ale především neuvěřitelná, strhující vystoupení... to vše patří k Twenty One Pilots, které tvoří zpěvák a multinstrumentalista Tyler Joseph a bubeník Josh Dun.

 • Festival pro židovskou čtvrť Boskovice spouští předprodej na 28. ročník Festival pro židovskou čtvrť Boskovice spouští předprodej na 28. ročník

  Dvacátý osmý ročník legendárního Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice zahajuje předprodej a představuje vizuál pro rok 2020. Čtyřdenní multižánrová akce rozezní Boskovice opět na začátku letních prázdnin od 2. do 5. července 2020.

 • Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis

  Těšíte se, že vám prozradím o novém albu Sně, co nejvíce. Ano, prozradím, ale ráda bych vás vrátila o krok zpět. Vždyť nám teprve končí listopad. Pochmurný měsíc, ke kterému patří šálek čaje. A k šálku čaje patří cukrovinky. Ze slova cukrovinka vychází slovo cukroví. Při tomto slovu začnu myslet na Vánoce a k Vánocům patří přece koledy.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Džambo Aguševi Orchestra Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Džambo Aguševi Orchestra

  Balkánské dechovky procházejí prudkým generačním vývojem. Zatím nejmladší a nejvýbušnější horkou krev v této linii představuje trumpetista a kapelník Džambo Agušev. Přijďte jedinečnou atmosféru prožít do Paláce Akropolis 27. dubna 2020!

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };