čtvrtek, 23 únor 2012 16:00

Shogun Tokugawa v Roxy: Dvakrát řež, jednou měř

Napsal(a)
Shogun Tokugawa, Roxy, Praha, 20. 02. 2012 Shogun Tokugawa, Roxy, Praha, 20. 02. 2012 Petra Turková, MusicWeb

Jak se pozná dobrá kapela? Toť otázka. Když ale koncert navštíví poctivý kus hudebně zainteresovaného koláče, je třeba zavětřit. Přestože patří vzhledem k době své existence stále spíše ke kojencům matky muziky, dokázali už Shogun Tokugawa urvat jeho pořádný kus. Alespoň takový, aby dokázal zaplnit pražské Roxy.

Leckterý jízlivý či frustrovaný lidský jedinec by teď mohl vznést námitku, že pondělí jsou v Roxy zadarmo, což pro mnohé představuje zcela rozhodující fakt, a proto nelze dle výše zmíněného měřítka usuzovat. V případě plzeňské screamo partičky je ovšem podobné tvrzení scestné.

Svým žahavým soundem přiostřili Shogun Tokugawa mdlou českou hudební kuchyni, a zaplnili tak mezeru s visačkou post-hardcore. Řezavé kytarové riffy, prudké, až bolestivé rytmické zvraty, a co teprve, když se k tomu přidá frackovitá image! Jestli se v Roxy přece jen někdo ocitl zcela náhodou, musel asi docela koukat.

Koukat, a to na všechny strany. Hned při úvodním, zbrusu novém intru totiž frontman Jakub Šmucr prozkoumal všechna nejtajnější zákoutí pódia, stylem sobě vlastním. Následující, černočerná 

2012 02_20_02_Shogun_Tokugawa

Ted Black Said už ovšem nevyčerpatelný zásobník temperamentu interpreta stlačila na maximum stísněné jeviště ho vypudilo do míst těsně pod sebou. Na prkna se ale vzápětí vrátil, aby oznámil příchod It´s Only Up To You, divácky snad nejoblíbenějšího singlu kapely. Sice ve značně okleštěné podobě (lídr se po třetinu písně pravděpodobně držel hesla: mluviti stříbro, mlčeti zlato), ovšem to lze zpěvákovi vzhledem k výjimečné a kvalitní hlasové vybavenosti odpustit. Ostatně nezvykle anarchistickým, leč do jisté míry hraným, jevištním projevem si v místních končinách Šogúni vytvořili jasnou identifikační značku, a posunuli tak hranice české DIY scény dále.

Něžná Helena ale na sebe nenechala dlouho čekat. Skrze kytarové struny prolétla s nesmírnou dravostí a zasadila úder do prvních řad, kde si svou naléhavostí podmanila několik liknavých fanoušků. Z desky Y3ARS však byla skoro jediná, co zazněla. Shogun Tokugawa se pochopitelně zaměřili na propagaci čerstvého EP a vyvážený playlist kombinující melodičtější songy s čistým screamem podpořily mj. skladby Lazy Routine a We´ve Got A Celebration.

Ačkoli jsou ozvěny amerických core kapel více než slyšitelné, silné charizma Shogun Tokugawa nikdo neupře. V Česku na sebe strhují čím dál větší pozornost, zda mají potenciál prosadit se za hranicemi, se teprve uvidí. Brány jsou jim otevřeny, nezbývá tedy, než s napětím vyčkávat.

Další články

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019 Foto: The Tiger Lillies, Divadlo Archa, 6. 11. 2019

  The Tiger Lillies je tříčlenná skupina, která vznikla v roce 1989. Všichni členové pocházejí z Londýna. Koncertují po celém světě a v České republice koncertují pravidelně od doby svého vzniku. Mrkněte na náš fotoreport z Divadla Archa.