sobota, 28 duben 2018 21:33

Souboj rebelů Tublatanka vs. Citron skončil remízou

Napsal(a)
Láďa Křížek na loňském festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově Láďa Křížek na loňském festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově Foto: Tereza Ticháčková/musicweb.cz
Společné turné dvou legend československé rockové historie, Citronu a Tublatanky, nazvané Souboj rebelů, po řadě vyprodaných štací dorazilo do pražské Malé sportovní haly. Fanouškům se sice halu vyprodat nepodařilo, nicméně dorazili ve velkém počtu a dovolím si tvrdit, že neodcházeli zklamáni.
Velký počet diváků se bohužel mimo jiné odrazil i v nekonečných frontách, ať už na záchod, nebo na pití. Přeci jenom, čekat v roce 2018 na koncertě 20 minut na pivo je dost přežitek. Pojďme se tedy raději soustředit na dění na jevišti. Kapely se na něj důkladně připravily a pro jeho potřeby dokonce složily společnou píseň, nazvanou Silní a nezlomní (diváci u vchodu dostávali CD se stejnojmenným singlem). V jejím textu se odkazuje především na společnou minulost nejen obou kapel, ale i našich národů. Právě videoklip k téhle skladbě, přehrávaný na třech velkoplošných obrazovkách nad scénou, posloužil jako intro před začátkem koncertu slovenské legendy.
 
Tublatanka má v české republice silnou pozici, která zdá se časem nijak neslábne. Už od otvíráku Volanie divočiny se publikum rychle dostává do varu a zůstává v něm víceméně po následující čtyři hodiny. Zvuk je od začátku krásně čitelný. Maťo Ďurinda se obával, že ho zlobí vysílačka na kytaře, ale za celý večer jsem žádný slyšitelný problém nezaznamenal. Také hlasivky mu slouží stejně, jako za mlada, takže se můžeme bez obav soustředit na sérii hitů, na něž jsou diváci zvědaví především. V setlistu samozřejmě nechyběl žádný zásadní song z bohaté historie Tublatanky. Osobně bych uvítal, kdyby se zkrátilo (nebo klidně i vypustilo) poměrně dlouhé sólo na bicí a baskytaru a místo něho kapela zařadila třeba Démona pomsty. Celkově vzato ale Tublatanka předvedla hodně solidní set.
 
 
 
 
Scéna byla následně zahalena oponou, i když úplně nechápu proč, jelikož během přestavby se toho podle mě na pódiu moc nezměnilo. Citron nastoupil chvíli po desáté za zvuků tradičního intra ze skladby Radegast. Podle informací z našeho rozhovoru na tiskové konferenci byl původní záměr Radima Pařízka přehrát toto přelomové album celé. Nakonec došlo na hru na jistotu a v setlistu tak najdeme hity nejen z Radegasta, ale i další, neméně kultovní fošny Plni energie, nazpívané zesnulým vokalistou Standou Hranickým. Citron toho ale mají připraveno mnohem víc. Překvapivě hodně těží z posledního alba Rebelie Rebelů, na jehož potenciál zjevně hodně sázejí. Nutno dodat, že písně jako V řetězech spoutaní, nebo Na křídlech andělů v živém provedení svým starším kolegům rozhodně nedělají ostudu.
 
Hodně pochopitelně záleží na hlasových dispozicích Ládi Křížka, na jehož hlasovou formu bohužel s přibývajícím věkem není vždy stoprocentní spoleh. Tento večer je ale vše jak má být a Křížkovi to zpívá jako z partesu. Nepřehlédnutelná je na pódiu také čtveřice violoncellistů ze skupiny Arrhythmia. Bouhužel na mém místě vzadu z jejich výkonu neslyším nic. Pouze když mají uprostřed koncertu možnost se předvést samostatně. V rámci krátkého jamu předvedou jakousi parafrázi na Apocalypticu a zahrají krátké úryvky hitů Metallicy, nebo Paranoid od Black Sabbath. Nedílnou součástí koncertů Citronu už je i Tanja, jejíž energie je obdivuhodná. Také tentokrát se její nástup na scénu setkává s aplausem. Na svůj set si navíc s sebou přivede jako basáka Radima Pařízka mladšího.
 
Celý set Citronu je tedy hodně pestrý a nedává divákům moc času na vydechnutí. Instrumentální výkony všech zúčastněných jsou zcela dle očekávání na špičkové, profesionální úrovni. Kapely nijak nešetřily ani na velkolepé scéně a dojde i na nějakou tu pyrotechniku. Vrcholem večera je podle očekávání společný jam obou kapel, při němž zazní výše uvedený společný song Silní a nezlomní.
 
Pro Citron se jedná o již třetí pokračování turné Souboj rebelů, při nichž s sebou na cesty bere slavné generační souputníky. Lze kvitovat s povděkem, že kapela se nesnaží pouze těžit z nostalgie, ale představit ve velké míře i současnou tvorbu a nalákat mladší publikum. Jako nestranný pozorovatel si dovoluji prohlásit, že tento souboj skončil zaslouženou remízou. Což bylo předpokládám cílem všech zúčastněných.
 
Setlist Tublatanka: Volanie divočiny, Ja sa vratim, Svätý Grál, Vo velkej škole dní, Kúpim si kilo lásky, Dnes, Šlabikár, Šlabikár IV, Pieseň pre Doda, Svet v ohrození, Loď do neznáma, Žeravé znamenie osudu, Láska drž ma nad hladinou, Pravda víťazí, Skúsime to cez vesmír 
 
Setlist Citron: Radegast, Hon na Bluda, zase mi scházíš, Hodina dvanáctá, Kráska a Radegast, Schoulená, Nad hlavou létá Rock'n'Roll, Má zpověď, Pár přání, Arrhythmia jam, Píseň ztracených, V řetězech spoutaní, Vzpomínky, Na křídlech andělů, Už couvám, Zahradní slavnost, Kam jen jdou lásky mé, Ocelové město, Silní a nezlomní (s Tublatankou)

Další články

 • Půl století Aerosmith oslaví i v Praze Půl století Aerosmith oslaví i v Praze

  Aerosmith patří mezi nejzásadnější pojmy rockové historie. Na kontě mají tuny hitů, 150 milionů prodaných alb, ale i potíže se zakázanými substancemi, které je nejednou málem zahubily. Ze všech patálií se ale nakonec dokázali vyškrábat a tak to už dotáhli až na konec páté desetiletky. A v rámci oslav tohoto úctyhodného jubilea se po deseti letech vrátí i do pražské O2 areny.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici

  Američtí Korn se po třech letech vrátí do České republiky. 30. května 2020 v pražské Tipsport Areně představí své poslední album The Nothing. Jako předkapela vystoupí francouzská deathmetalová skupina Gojira.

 • Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku

  Na začátku listopadu se na twitterovém účtu amerického zpěváka a textaře Ozzyho Osbourna objevil status, v němž tento stále aktivní muzikant avizoval nový singl. A druhý den jej skutečně vydal. A to nebylo všechno.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };