neděle, 23 březen 2014 14:54

Varhaník Don Airey má druhé Deep Purple Doporučený

Napsal(a)
Don Airey Don Airey Foto: Petr Hájek/musicweb.cz

Pražská Nová Chmelnice se o páteční noci 21. března stala rockovým doupětem, kde ožilo hned několik britských hardrockových legend 70. let najednou.

S ochutnávkou z repertoáru Deep Purple už přišla předkapela Staří psi, hlavní chody ale podával varhaník Don Airey se svojí kapelou. Tento klávesový hráč prošel jazzrockovým Colloseem, krátce působil s Black Sabbath, s Rainbow a v posledním desetiletí je stálým členem Deep Purple, kde ho na post varhaníka doporučil již nežijící zakladatel skupiny Jon Lord.

 

Čtěte také: Deep Purple - Minulost i současnost hardrockových pionýrů

Pro interpretaci britského hardrocku tedy těžko hledat kvalifikovanějšího muzikanta než je právě Don Airey. Slavný rocker se k nám v rámci evropského turné vypravil se svými nerozlučnými hammondovými varhany, kromě jejich expresívních rejstříků ale hrál i na dva sólové syntetizery Moog a klavírní sampler. Doprovodili ho kytarista Rob Harris, basista Lawrence Cottle a o generaci mladší bubeník Darrin Mooney a zpěvák Carl Sentance. Během dvouhodinové show došlo i na dobový megahit Child In Time, který si už zpěvák Deep Purple Ian Gillan dlouho netroufá zpívat kvůli namáhavým výškám. Kdo zavřel oči, slyšel opravdu autentické podání slavných hitů.

A nebyl by to Don Airey, kdyby nepřisadil něco ze svých sólových variací. Dělá to při koncertech Deep Purple a o to víc si to mohl dovolit při vlastním koncertě. Příjemnou vložkou byla i vzpomínka na nedávno zesnulého rockového kytaristu Garyho Moora. Rozpaky naopak mohla vzbudit snad jen popová verze Ódy na radost, podbízet se v Praze Beethovenovou slavnou písní nebylo opravdu nutné. Přítomné publikum s tím ale nemělo nejmenší problém a křepčilo jako kdyby šlo o rockový hit 80. let.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Pětašedesátiletý Don Airey týral své hammondky bez přestávky a přestože zahrál několik skladeb ze svého nového alba All Out, ve finálním přídavku nechtěl riskovat a sáhl po prověřeném hitu Deep Purple Black Night. Během něj si zpěvák pohrával s poluchači jako kočka s myší a kapelník znovu představil své spoluhráče. I když jsou lidé, kteří mají Deep Purple, Led Zeppelin a Black Sabbath za hudební dinosaury, v podání Dona Aireyho to byla velmi příjemná návštěva Jurského parku.

 

Další články

 • Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen

  Šestadvacátý ročník festivalu Rock for People postupně odhaluje silný line-up. Poté, co bylo oznámeno nové datum konání 18.-21. června 2020 a koncert amerických punk rockerů Green Day, přichází s další várkou hvězd současné hudební scény. Připravte se na The 1975, Neck Deep, Motionless in White, De Staat, Dream State a Horkýže Slíže.

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně Queenie mají obrovský úspěch, těšte se na druhý koncert v O2 areně

  Fanoušci hudební legendy Freddieho Mercuryho a skupiny Queen mohou v květnu zažít megakoncert Queen Relived 2020 v O2 areně hned dvakrát po sobě. Pro velký zájem o vstupenky přidávají organizátoři v sobotu 16. května 2020 další show. Jedna z nejlepších světových tribute skupin Queenie tak po 1200 odehraných koncertech po celém světě uvede na domácí půdě dvojitou dávku těch nejlepších hitů legendární britské rockové kapely.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };