Sziget Festival: Ostrov svobody plný hudby, divadla a pouličního umění

Týden trvající party plná té nejlepší současné hudby, cirkusových představení, divadla a skvělé zábavy? Ostrov svobody uprostřed evropského velkoměsta? Přesně to je festival Sziget, v rámci kterého v Budapešti od 5. do 12. srpna vznikne Ostrov svobody na řece Dunaj.

Sziget Eye Sziget Eye Zdroj: pořadatel festivalu

Před dvaceti lety si řekli, že chtějí zažít týden trvající party, na které by se mohli potkávat studenti z celého světa a kde je všechno možné a nic není povinné. To, co začínalo jako sen několika kamarádů, se za dvacet let vyvinulo v jeden z nejnabitějších festivalů v Evropě, ne-li na světě.

„Svoboda pro nás vždy byla  naprosto klíčovým výrazem. V té době jsme ani neměli páru, co to znamená pořádat opravdový festival, ale převládal v nás pocit, že to musí být místo, kde se lidé  nebudou cítit omezováni a mohou na celý týden zapomenout na všechny problémy a strasti a strávit ty dny ve štěstí a míru,“ popisuje hlavní organizátor Károly Gerendai.

Zapomenout na problémy a strasti pomůže návštěvníkům Sziget festivalu hudební smršť plná velkých jmen světové scény napříč žánry – Biffy Clyro, ZAZ, Bat for Lashes, Chase & Status, Dubioza Kolektiv, Flogging Molly, Skunk Anansie, Dub FX, Ska-P, Blur, Emir Kusturica, Seeed, Woodkid, Netsky, David Guetta a spousta dalších. Tohle není dvoudenní festival, tohle je týdenní non-stop party.

Čtěte také: Festival Sziget zná další dvacet interpretů

Organizátoři se letos zaměřili na venkovní dekorace a přidali do areálu nové lokace, které návštěvníkům festivalu zpříjemní trávení času mezi koncerty a představeními. „Ostrované“, kterými se návštěvníci na týden stanou, si tak budou moct užít novou Sziget beach, kde se letos poprvé budou moct koupat, nebo například Ruin Pubs Quartet, kde najdou ty nejzajímavější bary a restaurace. Na celý festival bude dohlížet Sziget Eye, obří ruské kolo, které v noci ozáří festival tisíci světly a stane se rovněž promítací plochou.

Kromě koncertů skvělých kapel si návštěvníci budou moct užít také spoustu cirkusových a divadelních představení. Pro tyto příležitosti vznikly další dvě lokace, Cirque de Sziget a Giant Street Theatre, který nabídne jedno z nejúžasnějších představení od protinožců. Jméno souboru však ještě pořadatelé tají. Festival Sziget opět atakuje světové festivaly a chystá se podniknout frontální útok na všechny smysly svých účastníků. Co říkáte, nechcete v srpnu vyrazit do Budapešti?

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Sziget Festival zveřejňuje první jména jubilejního ročníku

  Týdenní festival Sziget oznamuje právě nyní prvních čtrnáct jmen programu jubilejního pětadvacatého ročníku. Je to jen první a drobná část celého obřího festivalu, kde se odehrává každý rok kolem téměř dvěstě různých koncertů, divadelních či jiných představení každý den a to na padesáti různých podiích a místech po celém areálu. Termín jubilejního 25. ročníku festivalu Sziget je 9.-16. srpna 2017. Zlevněné vstupenky budou dostupné do 31. prosince 2016.

 • Víkend na ostrově svobody - čtvrtý a pátý den Szigetu 2016

  Muse, Sigur Rós či David Guetta - to je jen zlomek z programu, který se odehrál na ostrově za poslední dva dny. Bohatý doprovodný program je obzvláště pestrý. Ať už se jedná o kabaret nebo procházku v Luminariu. A aby toho nebylo málo, i na menších scénách se našla spousta zážitků. Nikoliv tak masově podpořené publikem, o to ale více živelné a upřímné.

 • Rozdivočená hlavní stage aneb třetí den Sziget festivalu 2016

  Hlavní stage hostila v pátek 12. srpna vskutku rozmanitou skupinku interpretů. Na rozehřátí se ukázali maďarští Bohemian Betyars, posléze svěžestí oplývající John Newman, rockoví Bastille a závěrem živelný Manu Chao. Návštěvníci je odměnili skvělou atmosférou, tancem a řádnými ovacemi.

 • Sziget 2016 zahájil předprodej

  Týdenní multikulturní festival Sziget se bude konat sice až v srpnu příštího roku, ale již nyní je zahájen předprodej nejlevnějších vstupenek.