10.04.2017 16:11

Khamoro 2017 láká na klasiku s romskými prvky i španělské rytmy

Česká metropole bude už po 19. hostit Světový romský festival Khamoro, který s sebou každoročně přináší romskou tradiční i současnou hudbu, největší špičky gypsy jazzu, řadu výstav, promítání filmů, divadlo, defilé a mnoho dalšího. V průběhu celého Khamora vystoupí vedle skupin ze 7 zemí světa také 20 profesionálních i amatérských souborů z Česka. Festival se bude konat ve dnech od 28. května do 3. června.

Festival Khamoro se stal oblíbeným nejen u nás, ale i za hranicemi. Každoročně na něj přijíždí více než 10 tisíc lidí. Mezi nejoblíbenější části festivalu patří bezpochyby koncerty, ať už tradiční romské hudby nebo světově proslulého gypsy jazzu, které budou znít každý večer z různých koutů Prahy. Festival odstartuje v neděli 28. května v 19 hodin koncertem Jana Bendiga, který na Střeleckém ostrově zazpívá pod širým nebem spolu s Markétou Konvičkovou, Elis nebo Monikou Bagárovou.

Distinktivní a ve světě oblíbený gypsy jazz nesmí na Khamoru chybět. V pondělí 29. května od deváté hodiny večerní se v klubu Jazz Dock rozezní kytary německé jazzové formace Christiano Gitano Quartet, která se nebojí okořenit gypsy jazz o španělské rytmy. Na stejném místě je následující den vystřídají vynikající kapela Nitcho Reinhardt trio z Francie, která ve své tvorbě navazuje na odkaz Django Reinhardta.

Tradiční romská hudba patří každoročně k nejvíce oblíbeným akcím celého festivalu. Na večerních koncertech se představí profesionální romské kapely a tanečníci z různých koutů světa. Symbolizují tak, že Romové jsou skutečně rozptýleni na různých místech planety a že je jejich kultura neuvěřitelně pestrá a bohatá. Ti, kdo dorazí do Paláce Akropolis ve čtvrtek 1. června si budou moci na živo vychutnat česko-slovenskou cimbálovou skupinu Viliáma Didiaše, španělští Fuego y Fragua, maďarští Parno Graszt nebo vynikající Siniša Stanković Člankovi Orkestra ze Srbska. Den poté diváky doslova rozvlní v rytmu balkánských tónů kapela nedávno zesnulé makedonské královny romské hudby Esmy Redžepovové Esma's Band nebo vynikající rumunská kapela Taraf De Haïdouks. Chybět na letošním ročníku nemohou ani Romové z Ruska. Tradiční romské folklórní písně a tanec představí Greg Demeter's Moscow Gypsies. Závěrečný galakoncert, na kterém vystoupí znovu všech sedm kapel, odstartuje tradičně v sobotu 3. června od 20 hodin v holešovickém klubu SaSaZu.

 

 

Exkluzivně pro Khamoro připravil maestro Ištván Denes program klasických hudebních skladeb autorů, kteří byli inspirováni romskými prvky a melodiemi jako jsou habanera z Bizetovy Carmen či Dvořákovy Cigánské melodie. Na housle bude hrát Michael Jelden z Německa a zpívat bude romská operní pěvkyně Bohumila Sommerová z ČR. Koncert si mohou diváci vychutnat v překrásném prostředí Jeruzalémské synagogy v pátek 2. června společně se zahájením výstavy Gypsy Soul Marka Wiedorna, který v průběhu několika minulých ročníků zvěčnil účinkující i samotné diváky festivalu Khamoro.

Vernisáž výstavy indického dokumentárního fotografa Rishabha Kaula, který delší dobu žije v Praze, nabídne v pondělí 29. května Café Lucerna. Rishabh nafotil během 18. ročníku festivalu Khamoro sérii fotografií ze zákulisí koncertů jednoduše nazvanou „Backstage". Fotografie zachycují emotivní okamžiky zákulisní přípravy romských umělců před jejich výkonem.

Fanoušci literatury si od pondělí 29. do středy 31. května přijdou na své. V Městské knihovně se představí projekt GAVORO, prezentace romské literatury a jazyka, za účasti romských spisovatelů. Snahou je spojit síly s Městskou knihovnou v Praze, Národní knihovnou, Knihovnou Václava Havla a Nadací Albatros a prezentovat romskou literaturu Romům i Neromům, dětem i dospělým, odborníkům a laikům a dát impuls k vytvoření samostatných oddílů romské literatury a literatury s romskou tematikou v knihovnách.

 

 

Během defilé účinkujících se najednou představí všech sedm vystupujících špičkových romských kapel z celého světa, profesionálních i amatérských tanečních souborů, vlajkonošů, kteří v pátek 2. června projdou v pravé poledne za zvuku romské hudby z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě až na Staroměstské náměstí.

Po defilé bude páteční odpoledne patřit těm nejmenším. Pro ty, kteří si dětský den nenechají ujít, bude čekat v parku Portheimka na Praze 5 den plný vystoupení a workshopů zpěvu, tance a dalších druhů umění. Nebudou chybět balónkoví klauni, nafukovací skákací hrad, dřevěný kolotoč řezbáře Matěje Holuba a další.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Festival Khamoro nezapomíná ani na odbornou část programu, kterou letos bude představovat dvoudenní mezinárodní konference věnovaná dnes už tolik diskutovanému inkluzivnímu vzdělávání na českých školách s akcentem na vzdělávání romských dětí. Konference se zúčastní přední odborníci na inkluzivní vzdělávání z České republiky i ze zahraničí, například z Velké Británie, Finska, Norska a dalších. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo školství ČR a eurokomisařka Věra Jourová.

Doposud neexistuje žádná instituce, která by se věnovala výhradně archivaci romského umění na celoevropské úrovni. Proto vzniká v současné době za podpory Českoněmeckého Fondu Budoucnosti a Goethe Institutu romský archiv. Během letošního ročníku Khamora bude prezentován záměr uskutečnit systematickou archivaci všech produktů v oblasti historie a romské kultury, jako je hudba, literatura, výtvarné umění a fotografie. Dále se uskuteční mezinárodní etnomuzikologická Malá letní škola romské hudby ve spolupráci s FHS UK.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.