Vytisknout tuto stránku
pátek, 01 srpen 2014 07:00

Duo Chris Thile a Brad Mehldau zkrášlí Struny podzimu

Napsal(a)
Chris Thile Chris Thile Zdroj: facebook.com

Letošní ročník multižánrového festivalu představí pražskému publiku nový objev - virtuózního všestranného hráče na mandolínu a zpěváka Chrise Thilea v doprovodu jazzové hvězdy Brada Mehldaua.

Tato trochu nečekaná, nicméně velmi úspěšná a kritikami vysoko hodnocená synergie dvou excelentních muzikantů začala na podzim 2011. Jejich první zářijový koncert v Londýně potvrdil smysl jejich společné tvorby a odstartoval tak turné, jež proběhlo minulý rok. Letos máme to štěstí zhlédnout ve Velkém sále Lucerny zajisté mimořádný koncert.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Chris Thile, působící v kapele Punch Brothers, je stylově znám jako hráč na pomezí bluegrassu a pop-folku. Brad Mehldau si oproti tomu vysloužil pověst elitního jazzové hráče a jednoho z nejlepších klavíristů své generace. Co vedlo tyto dva umělce k spolupráci? Stylová různorodost tu zajisté není překážkou, ba naopak výhodou. Mistrné zvládnutí hudebních stylů a jejich propojování patří mezi oblíbenou aktivitu mnoha muzikantů. Na listopadový koncert, který nám naservíruje osobité úpravy známých i méně známých písní, je rozhodně proč se těšit.

Z minulosti

Chris, 33letý rodák z Kalifornie, začal hrát na mandolínu již v pěti letech a profesionální dráhu započal ve svých osmnácti letech ve známé kapele Nickel Creek, s níž si vysloužil řadu cen a ocenění, například Grammy v roce 2003 za „This Side“ jako nejlepší současné folkové album. Kapela byla aktivní v letech 1989-2007 a v roce 2014 se znovu dala dohromady a vydala album „A Dotted Line“. Chris též hodně vystupuje s kvintetem Punch Brothers, jehož se stal roku 2006 zakládajícím členem.

 

 

Život Brada Mehldaua začal roku 1970 na Floridě. Koncem 80. let se však přestěhoval do New Yorku, kde zahájil spolupráci s mnoha známými muzikanty, mezi nimiž stojí za zmínění americký saxofonista Joshua Redman či Pat Metheny. Roku 1994 založil své trio, v dnešní sestavě obsazeno kontrabasistou Larry Grenadierem a bubeníkem Jeff Ballardem.

 

 

Repertoár koncertu, který proběhne v pondělí 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny, sestává z melodicky, harmonicky i rytmicky bohatých úprav převzatých písní jako například Don´t Think Twice, It´s All Right od Boba Dylana. Inspirace obou interpretů od klasických i popových skladatelů je patrná a viditelně tak pomáhá vytvářet jejich společný hudební jazyk.

Přehled

Další články

 • Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici

  Američtí Korn se po třech letech vrátí do České republiky. 30. května 2020 v pražské Tipsport Areně představí své poslední album The Nothing. Jako předkapela vystoupí francouzská deathmetalová skupina Gojira.

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019

  Úžasná Beth Hart byla opět v Praze! Její podmanivý a nezaměnitelný sametový hlas dostal do sedmého nebe všechny návštěvníky vyprodaného sálu Fora Karlín. Tak koukněte se na fotky z jejího koncertu a pusťte si k tomu její písně!

 • Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis Beata Hlavenková a její pěvecký debut na albu Sně bude pokřtěn v paláci Akropolis

  Těšíte se, že vám prozradím o novém albu Sně, co nejvíce. Ano, prozradím, ale ráda bych vás vrátila o krok zpět. Vždyť nám teprve končí listopad. Pochmurný měsíc, ke kterému patří šálek čaje. A k šálku čaje patří cukrovinky. Ze slova cukrovinka vychází slovo cukroví. Při tomto slovu začnu myslet na Vánoce a k Vánocům patří přece koledy.

 • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

  Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.