Vytisknout tuto stránku

Blues Alive 2014: Skandinávské blues i pocta Muddymu Watersovi

Listopadový festival konající se již každoročně v Šumperku, Blues Alive, představí i letos pestré obsazení tuzemských i zahraničních bluesových hudebníků. Devatenáctý ročník, který se bude konat od pátku 14. do neděle 16. listopadu, láká na nespočet účinkujících, mezi zajímavé oživení bude spadat pocta velikánovi blues – Muddymu Watersovi.

John Németh John Németh Zdroj: johnnemeth.com

Každoročně se festival koná v polovině listopadu a trvá tři dny, od čtvrtka do soboty. Letos ale na pondělí 17. listopadu připadl státní svátek, a tak se program posunuje o jeden den dopředu, a i v neděli se fanoušci mohou těšit na večer plný muziky. Tradičně půjde o bluesové koncerty s mnoha přesahy do jiných žánrů.

Pátek 14. listopadu odstartuje velkolepě. Tematický večer se bude konat jako pocta jednomu z nejslavnějších bluesmanů v historii – Muddymu Watersovi. V šumperském Domě kultury odehrají koncerty dva Muddyho synové - Mud Morganfield a Big Bill Morganfield. Každý z nich odehraje samostatný koncert, při kterém ho doprovodí přední český bluesový kytarista Marcel Flemr. Ten zaujme roli i v následujícím společném jamu jako předskokan. Zazní výběr skladeb právě z repertoáru Muddyho Waterse.

Blues patří neodmyslitelně ke Spojeným státům, a když území ještě zúžíme, vyvstane na mysl bahnitá země kolem řeky Mississippi, kde má žánr své kořeny na kontinentě. Blues se však hraje všude po světě v různých obměnách, a tak sobotní večer bude patřit také blues ze Skandinávie. Mezi první zástupce zimní krajiny bude patřit blues-rockové duo Black River Bluesman and Bad Mood Hudson. Následovat bude norská kapela Thornbjorn Risager and The Black Tornado, která již má na kontě mnoho studiových počinů, představí i novinku z letošního roku Too Many Roads.

muddyBěhem sobotního večera vystoupí i čeští zástupci jako rockově laděná Electric Lady, americký písničkář žijící v České republice Jamie Marshall, americký rodák ovlivněný mnoha žánry Jimmy Bozeman se skupinou Lazy Pigs či americká dvojice Bill Barret and Ryan Donahue, která si střed Evropy za poslední roky velmi oblíbila a stále se sem vrací. Hlavní hvězdou se však stane americký bluesový a soulový zpěvák, skladatel a hráč na foukací harmoniku John Németh. „Hudebník přijede přímo ze známého festivalu ve švýcarském Luzernu, jehož je hlavní hvězdou. S luzernským festivalem v posledních letech na 'dovozu' účinkujících stále častěji spolupracujeme," dodává ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V neděli se představí americký kytarista Mike Zito, kterého doprovodí zpěvačka Samantha Fish. Otis Taylor již v České republice koncertoval dvakrát, ale na nedělní vystoupení chystá emočně velmi silný koncert s novou kapelou. Jarní Blues Aperitiv, příležitost pro začínající mladé bluesové naděje žánru, vyhráli dvě polské kapely - Joanna Knitter Blues & Folk Connection a Jan Galach Band. První jmenovaná kapela se představí v neděli v podvečer, druhá již v sobotu od 18 hodin.

Každý den bude od půlnoci zahájena afterpárty v pivnici Holba či ve Foyer Domu kultury, kde se budou konat jam session. V sobotu od 11 hodin v kině OKO bude možné zhlédnout v rámci doprovodného programu také film o hudebníkovi z dílny bratří Coenů, novinku V nitru Llewyna Davise. Vstupenky je možné zakoupit na stránkách festivalu na jednotlivé večery či permanentku na celý Blues Alive. Pohybují se od 70 do 790 korun.

Program festivalu Blues Alive 2014:

Pátek 14. 11. 2014 19:30, velký sál
Pocta Muddymu Watersovi:    
Mud Morganfield
Big Bill Morganfield  
Marcel Flemr Band a hosté

Sobota 15. 11. 2013, 13:00, velký sál DK Šumperk
Jamie Marshall´s Amplified Acoustic Band
Jimmy Bozeman and Lazy Pigs
Phhil Shoenfelt and David Babka

Sobota 15. 11. 2014, 1. hlavní koncert od 18:00, velký sál a foyer DK Šumperk
Jan Galach Band  
Electric Lady
Bill Barret and Ryan Donahue  
Black River Bluesman and Bad Mood Hudson  
Thornbjorn Risager and The Black Tornado
John Németh

Neděle 16. 11. 2014, 14:00, H-Club Šumperk
Suzie Stapleton
Sarah And The Adams
Moonshine Howlers

Neděle 16. 11. 2014, 2. hlavní koncert od 18:00, velký sál a foyer DK Šumperk
Joanna Knitter Blues and Folk Connection
Bluesraiders
George Schroeter and Marc Breitfelder Trio
The Cyborgs
Mike Zito and Samantha Fish and The Wheel
Otis Taylor Band

Další informace

  • Název akce: Blues Alive
  • Datum: pátek, 14 listopad 2014
  • Místo: Šumperk
  • Cena: 70-790 Kč
Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Adriana Semlová