18.03.2024 20:25

Seasick Steve se vrátí do Prahy s novým albem Doporučeno

Seasick Steve při koncertu v Lucerna Music Baru 25. 3. 2019 Seasick Steve při koncertu v Lucerna Music Baru 25. 3. 2019 Foto: Zbyněk Zácha/musicweb.cz

Americký bluesman Seasick Steve se vrací po dvou letech do Prahy s novým albem nazvaným A Trip a Stumble a Fall Down Your Knees. Na něj se můžeme těšit už v červnu letošního roku. A jak sám autor říká, je to album, na které je doposud nejvíc pyšný. Svérázný a nezaměnitelný Seasick Steve svými songy vypráví příběhy, které přináší život. Ostatně i ten jeho patří v hudebním světě mezi ty nejvíc fascinující. A můžeme říci, že i kontroverzní.

Rodným jménem Steven Gene Wold se narodil v roce 1951. Poslechněte si následující: Na kytaru začal hrát už v osmi letech, ve třinácti utekl z domova, aby se toulal po Spojených státech. Živil se jako kovboj, námezdní dělník, přivydělával si jako muzikant i nahrávací technik ve studiích, stal se také hudebním producentem. Když k tomu přidáte bydlení na desítkách míst, cestování, toulání, vlastnoručně vyrobené nástroje a talent, výsledkem je nezapomenutelné blues, kterému naprosto uvěříte a propadnete. A odpustíte mu i to, že si svůj životní příběh leckde hodně domýšlel a ke svému věku například přidal dekádu. Vytvořil tak ale fungující legendu, která naživo nezklame.

Seasickovo svérázné dřevní country punk blues nese všechny znaky samouctví. Syrový hlas i prstoklad vždy přizpůsoboval vlastnoručně vyrobeným kytarám z krabic od doutníků, plechovek, automobilových poklic nebo násad od krumpáčů – se třemi i jednou strunou. Hraje ale i na běžné kytary, banjo a mistrovsky ovládá slide. Svůj nejslavnější nástroj – The Three-String Trance Wonder – koupil v Mississippi od kamaráda, kterému ve stodole visel jako dekorace.

Slávu mu přineslo vystoupení v televizní show Live On Jools Holland v roce 2006. V domnění, že ho nikdo neposlouchá, odhodil na konci vztekle kytaru, jenže už následující ráno se kolem něj strhla lavina zájmu. Je to jeden z nejpozoruhodnějších průlomů v hudební historii. V blues určitě a jeho blues je jedinečné! Nicméně takovým nováčkem na scéně úplně nebyl, jelikož například v 70. letech nahrál celé album s disco kapelou Crystal Grass.

Američan usazený v Norsku, který dostal svou přezdívku seasick proto, že se mu při plavbách po severních mořích vždy dělalo špatně, v následujících letech vydával platinová alba, dvakrát získal nominaci na Brit Awards, vystupoval v londýnském Wembley i na největších světových festivalech, jako jsou Glastonbury či Roskilde. Již dvakrát svým strhujícím koncertem okouzlil návštěvníky festivalu Colours of Ostrava a v Praze. Měla jsem tu čest Seasicka slyšet v Lucerna Music Baru. Nejenže jeho hudba prostě šlape, ale skvěle pracuje s emocem a vtipně s publikem. Jeho nápadité nástroje skvěle doplňují jeho dřevní, propracované melodie. Doprovází ho švédský bubeník Dan Magnusson. Ten nebude chybět po boku Seasick Stevea ani 29. října opět v Lucerna Music Baru.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.