pondělí, 18 duben 2016 23:18

Axl Rose má práce nad hlavu. Ke Guns'n'Roses si přibral ještě AC/DC

Napsal(a)
Guns'n'roses své letní turné nazvali Not in This Lifetime... Tour Guns'n'roses své letní turné nazvali Not in This Lifetime... Tour Zdroj: Archiv Axla Rose
Zdá se, že Axl Rose bude mít dobrý rok. Po mnoha letech se usmířil se Slashem a znovu spolu stanuli na pódiu v řadách Guns'n'Roses. Navíc dostal lano na záskok u AC/DC.
 
Psal se červen 1987 a do hudebního světa se silou tornáda chystala vtrhnout kapela s dlouhatánským názvem Guns'n'Roses. Hair metal byl na vrcholu a tahle parta s sebou přinesla první závan neodvratné změny. Do party hudby přinesla špinavou realitu zločinem přesycených ulic, jež vás vysají a zlomí než se stihnete rozkoukat. Vítejte v džungli, zdraví vás nezaměnitelný ječák Axla Rose do debutové desky Apetite for Destruction. Chemie se Slashem, jedním z nejnadanějších kytaristů své generace, stejně jako s dalšími členy, basákem Duffem McKaganem, kytaristou Izzym Stradlinem a bubeníkem Stevenem Adlerem, fungovala neskutečně a z nahrávky se stal jeden z největších debutů všech dob.
 
Jak plynul čas, původní sestava se začala drobit. První to odnesl Adler, kterého kapela vykopla během nahrávání dvojalba Use Your Illusion v roce 1990, protože kvůli drogové závislosti již nedokázal ve studiu odvést svoji práci. Více než dvouleté turné následující po vydání Use Your Illusions se nakonec ukázalo být vrcholem v její historii, po němž už následoval jen pomalý ústup. Po neúspěchu nahrávky The Spaghetti Incident? se parta rozpadá definitivně a značku Guns'n'Roses nese na svých bedrech Axl nadále sám. 
 
 
A protože se nejednalo zrovna o mírumilovný rozchod, zdálo se, že je definitivní. Axl se svou partou náhradníků sice dál vyprodává stadiony, ale dlouho (14 let!) očekávaná deska Chinese Democracy už zase tolik posluchačů nezajímala a celý ansámbl v podstatě žije ze staré slávy. Duff se Slashem se sejdou ve Velvet Revolver, ale nadějný rozjezd prudce zabrzdí odchod zpěváka Scotta Weilanda. Slash se poté vydá na úspěšnou sólovou dráhu. Když byli Guns'n'Roses v roce 2012 uvedeni do rock and rollové síně slávy, Axl se na ceremoniál (a následné vystoupení) nedostavil.
 
Až koncem roku 2015 se začalo proslýchat, že Axl a Slash zakopali válečnou sekeru a čas velkého návratu se přiblížil. A skutečně! To, o čem Slash i Axl několikrát prohlásili, že se v tomhle životě nestane, se stalo skutečností letos na apríla, kdy se v hollywoodském klubu Troubadour (kde kdysi začínali) sešli na jednom pódiu po 22 letech Axl Rose, Slash a Duff McCagan. Fanoušci původní sestavy byli zklamáni, že na scéně marně vyhlížejí Izzyho Stradlina se Stevenem Adlerem, ale jinak se kapela předvedla ve skvělé formě. 
 
 
Dojem nezkazil ani fakt, že Axl si během vystoupení zlomil nohu. Pro potřeby následujících koncertů si vypůjčil od Davea Grohla speciální trůn. Tím ale Axl s překvapeními pro letošek ještě neskončil. Když museli AC/DC přerušit Rock or Bust Tour kvůli zdravotním problémům zpěváka Briana Johnsona, vyrojila se hned spousta spekulací o možných náhradnících. A když se vynořilo jméno Axl Rose, zdálo se, že jde o jeden z divočejších tipů. Jenomže tahle fáma jenom tak neodplula a když byl Axl spatřen s členy AC/DC v jednom studiu, bylo jasné, že něco pečou.
 
A taky, že ano, 16. dubna bylo oficiálně oznámeno, že pro zbytek turné (včetně České zastávky 22. května) se k australským elektrikářům připojí právě Axl Rose. Čeká ho tedy velmi nabité léto, protože Guns'n'Roses už mají dohodnuté stadiónové turné po Státech. Při vystoupení na festivalu Coachella se k nim připojil na pár songů i sám Angus Young, a nabídl nám tak malou ochutnávku toho, co nás na koncertech AC/DC čeká. 
 
Zdá se tedy, že po mnoha letech paběrkování se Axl Rose vrací zpátky na vrchol. Jsem hodně zvědavý k čemu dalšímu to povede, protože jestli něco Axl Rose není, tak předvídatelný.
 

Další články

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };