Blíží se osmý ročník festivalu Jazz ON5 v klubu Jazz Dock

V pěti říjnových dnech 19.-23.10. se v klubu Jazz Dock uskuteční opět podzimní festival Jazz ON5. Festival letos oslaví své již osmé narozeniny.

Nils Petter Molvær Nils Petter Molvær Zdroj: allaboutjazz.com

Největší hvězdou festivalu bude norský trumpetista Nils Petter Molvaer se svojí skupinou, který vystoupí ve čtvrtek 20. října v 9 hodin večer. Tento věhlasný hudebník, skladatel a producent míchá ve své hudbě více stylů - jazz, ambient, house music, elekroniku a break beats, stejně jako prvky z hip hopu, rocku a popu - a přetváří je do jedinečné a dramatické zvukové koláže, která ukazuje možné směry vývoje jazzu ve 21. století.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Jeho manipulace s různými žánry je často v rozporu se zaběhlými konvencemi, ale možná právě proto vytváří velmi zajímavá a nečekaná spojení akustické a elektronické hudby. Molvaer našel svou vlastní vyjadřovací techniku ve hře na trubku, jíž dokáže zachytit atmosféru polárních ledových polí i hořícího pouštního písku, rozvášněných davů i totální samoty. Vytvořil si individuální a rozpoznatelný hudební zvuk, ovlivněný poezií skandinávské přírody, elektronikou i jinými trumpetisty, jako byli Miles Davis či Jon Hassell. Na evropském turné 2016 bude prezentovat hudbu ze svého posledního alba Switch a doprovodí jej ověření spoluhráči . Nils Petter Molvaer - trubka, Geir Sundstøl - kytara, Jo Berger Myhre - basa, Erland Dahlen - bicí.

 

 


V tomto roce se dramaturgie festivalu zaměřuje zejména na evropský jazz, často také mezinárodně propojené sestavy, nebo společné transatlantické projekty. Příkladem je Gregoire Maret & the French Connection, kdy slavný americký hráč na chromatickou foukací harmoniku spojil své síly s francouzskými hudebníky a bude prezentovat hudbu ze svého nejnovějšího alba Wanted, které je součástí triptychu o životě afroameričanů v USA nebo obecněji o politické a sociální situaci v USA. O jeho kvalitách svědčí řada velkých jmen, s nimiž spolupracoval - například Youssn'Dour, Meshell Ndegeocello, Pete Seeger, David Sanborn, George Benson, Cassandra Wilson, Herbie Hancock , nebo popoví Elton John či Sting. V roce 2005 byl spoludržitelem Grammy za album  The Way Up, které natočil s Patem Methenym.

Také v další dny budou velmi zajímavé kapely: s Janáčkovskou hudbou vystoupí norsko-český projekt Elisabeth Nygard & Didrik Ingvaldsen Orchestra, s originálním pojetím klavírního tria fenomenální francouzský pianista Grégory Privat, či charizmatický alternativně-soulový zpěvák z Londýna Tarq Bowen.

V pátek a v sobotu 21. a 22. října vystoupí také větší orchestry. Nejprve mladá , progresivní skotská kapela Fat Suit a poté avantgardní, na pomezí stylů se pohybující, New Roterdam Jazz Orchestra, který prezentuje hudbu kytaristy a leadera Antona Goudsmita. Hudba obou těchto souborů je velmi dynamická, a při vší sofistikované kompoziční, zvukové a improvizační složitosti také zábavná i pro mladé publikum.

Další koncerty budou opět komornější kvartetové sestavy - italsko - francousko - americký projekt Pericopes a česká skupina Ostrich Quartet. Obě tato seskupení by se dala zařadit do současného postmoderního jazzu a zajímavým způsobem posouvají hranice tohoto žánru. Nabitý koncertní program doplní také odpolední workshopy o jazzu (například David Dorůžka) nebo speciální odborná diskuze hudebních kritiků, odborníků a hudebníků věnovaná dvojitému výročí Milese Davise. Na letošním festivalu Jazz On5 si tedy každý návštěvník přijde na své, hudba znějící na pódiu Jazz Docku prolétne všemi krajinami přilehlými k jazzu - od moderní klasické hudby až po funk.

Napsal(a):

Zanechat komentář