čtvrtek, 18 leden 2018 19:47

Do rockového nebe odešel Oldřich Veselý Doporučený

Napsal(a)
Oldřich Veselý v Lucerna Music Baru jako host Blue Effectu, březen 2007 Oldřich Veselý v Lucerna Music Baru jako host Blue Effectu, březen 2007 Foto:Eva Makovská/musicweb.cz

Český bigbeat má o jednoho ze svých výrazných představitelů méně, do hudebního nebe 17. ledna 2018 odešel Oldřich Veselý. Příznivcům legendárních kapel jako Blue Efekt či Synkopy 61 netřeba Oldřicha Veselého představovat. Těm později narozeným našim čtenářům jeho tvorbu alespoň stručně přiblížíme.

 

Letos bylo Oldřichu Veselému 69 let a psal se rok 1969, když se jako zakládající člen pustil do vln progresivní rockové hudby s brněnskou skupinou Great Music Factory. V letech 1971 a 1973 působil ve skupině Atlantis, která tehdy dlouhodobě hrála v Rakousku a Německu. Již dříve spolupracoval také se kapelou Synkopy 61 a od roku 1974 se k nim připojil a nahráli spolu album Formule 1. O rok později však z Brna odešel do pražského M. efektu, kde zůstal až do roku 1979. Z této spolupráce vznikly desky Svitanie a Svět hledačů a asi nejhranější skladba Ej, padá padá rosenka, kterou dodnes Blue Effect na koncertech hraje s mohutným doprovodným sborem diváků.


 


V roce 1980 se Oldřich Veselý vrátil do Brna a ujal se vedení skupiny Synkopy. Pod názvem Synkopy & Oldřich Veselý vyšla v osmdesátých letech dvě vynikající art-rocková alba Sluneční hodiny, Křídlení, Zrcadla a Flying Time. Poslední deska Dlouhá noc z roku 1990,která vznikla, než skupina Synkopy ukončila svou činnost, vyšla pod hlavičkou Oldřich Veselý/Pavel Vrba. Poté se Oldřich Veselý věnoval práci ve studiu, působil jako hudební skladatel pro televizi, divadla a jiné příležitosti. Občas hostoval na výročních koncertech skupin, ve kterých dříve působil a od roku 2002 spolupracoval jako hostující zpěvák se skupinou U nás se svítí. Ta se v roce 2005 přejmenovala na E-band a Veselý se stal jejím stálým členem. V roce 2011 vydali album Restart.
S odchodem Oldřicha Veselého a jeho specifického hlasu přicházíme o dalšího z řady hudebníků, kteří stáli u kolébky českého bigbítu. Desky Sluneční hodiny a Křídlení, které jsou nadčasové, si dodnes pouštím s patřičnou dávkou úcty a nostalgie. Nyní k těmto pocitům přibyde ještě smutek nad ztrátou tohoto výrazného muzikanta.

Další články

 • Kapela Vanua 2 představuje první videoklip Kapela Vanua 2 představuje první videoklip

  Česká kapela Vanua 2, která je postavená na základu legendárního Blue Effectu Radima Hladíka se zpěvákem Yannickem Tevim, natočila svůj první videoklip ke skladbě Bridge Me Out.

 • Foto: Jethro Tull, Státní zámek Sychrov, 16. 6. 2018 Foto: Jethro Tull, Státní zámek Sychrov, 16. 6. 2018

  Zámeckou zahradou na Sychrově se v sobotu večer vznášely čarovné tóny Andersonovy flétny. Vystoupila zde totiž v rámci oslav 50 let od svého vzniku legendární britská folkrocková skupina Jethro Tull. Zámek Sychrov spolu se zapadajícím sluncem vytvořil pro tento koncert ideální kulisu.

 • Radima Hladíka připomenou hned dva velké koncerty - na Rock for People a v Divadle Archa Radima Hladíka připomenou hned dva velké koncerty - na Rock for People a v Divadle Archa

  Kytaristu Radima Hladíka letos uctí dva výpravné koncerty. Přední čeští hudebníci spjatí s legendárním hráčem, od jehož smrti v prosinci uplynou dva roky, na nich zahrají Hladíkovy skladby za doprovodu kapely Blue Effect.

 • Foto: Československý beatový festival, Lucerna, Praha, 17. 12. 2017 Foto: Československý beatový festival, Lucerna, Praha, 17. 12. 2017

  V neděli 17. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny zahrály legendy československého bigbítu jako Energit v čele s Lubošem Andrštem, George and Beatovens s Karlem Kahovcem, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & Etc..., Pavol Hammel a Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group. Toto výjimečné setkání rockových veteránu vám přinášíme v obraze našeho fotoreportu.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };