Folkové tóny uchvátí Česko. Na podzim zahrají Finntroll, Arkona či Ensiferum

Léto je za námi a čas hudebních festivalů a koncertů pod širým nebem neúprosně končí. Pokud ale - stejně jako my - milujete koncertní atmosféru, zapomeňte na léto a vydejte se vstříc akcím, které pro vás připravil podzim. A že fanoušci pagan a folk metalu letos mají z čeho vybírat. 

V rámci putovního festivalu Heidenfest se v Praze objeví také Ensiferum V rámci putovního festivalu Heidenfest se v Praze objeví také Ensiferum Zdroj: ensiferum.com

Je nám jasné, že čas je neúprosný a navštívit všechny hudební akce podzimu prostě není možné. Stejně tak vaše peněženka zřejmě má své limity (pokud ne - gratulujeme). Vybrali jsme proto několik akcí, které byste neměli opomenout, pokud fandíte pagan a folk metalu. 

1. Finntroll, Týr, Skalmöld

Mýtičtí trollové Finntroll ze Skandinávie již v rámci svého turné k nové desce Blodsvept navštívili několik měst a za necelých čtrnáct dní se chystají dobýt také českou kotlinu. Společně s dalšími uctívači dávné severské historie, islandskými Skalmöld a skupinou Týr z Faerských ostrovů, vystoupí již ve čtvrtek 19. září v pražském klubu Nová Chmelnice. Pokud tedy fandíte Vikingům, trollům či jiným bestiím ze zemí, v nichž sníh nikdy netaje, předposlední čtvrtek v září patří vám. 

2. Samhainfest 2013

Poslední říjnovou noc slavívali Keltové konec starého a začátek nového a rovněž den, kdy údajně padá opona mezi světem živých a mrtvých a duše zesnulých se vracejí na tento svět. Tento den nazvali Samhain. Heslem, že svět se nezboří, když oslavíme tento svátek téměř o měsíc dřív, se zřejmě řídili organizátoři Samhainfestu, který znovu po roce navštíví českou i moravskou metropoli. 

Čtěte také: Beltinefest Bohemia: Jak přilákat jaro náloží folkmetalu

V minulém roce nabídl festival divákům ruskou Arkonu, letos se, co se výběru interpretů týče, drží spíše v srdci Evropy. Kromě českých Cruadalach a Hakka Muggies vystoupí experimentální slovenská kapela Abstract či polští Radogost. Chcete-li vidět tuto sebranku naživo, udělejte si čas v pátek 27. září (Brno) nebo o den později (Praha). Obě akce startují po šesté hodině večerní. 

3. Heidenfest 2013 

Festival Heidenfest je - jak se zdá - opravdu putovní. V minulém roce na jeden chladný, podzimní večer obsadil Prahu, nyní se chystá na Moravu. A stejně jako v předchozích letech přiveze vyznavačům tvrdé hudby a líbezných tónů mnoho zvučných jmen. Prknům zlínského Masters of Rock Café budou v úterý dne 2. října velet Finové. 

 

 

Země tisíců jezer k nám kromě Turisas vysílá také Ensiferum a mladíky z Frosttide, kteří - ač brázdí metalové vody teprve chvíli - se mohou pyšnit vítězstvím v prestižní soutěži Finnish Metal Adwards. Finskou trojici pak doplní německá Suidakra a Bavoři z Equilibrium, kteří naopak píší třináctý rok své existence. 

4. In Extremo

Jen dva dny před vypuknutím Zimních Masters of Rock bude Zlín patřit vyznavačům středověkých lidovek, basy a kopáku. Ano, hádáte správně, po roce k nám opět zavítají In Extremo. Veselá partička z Německa v čele s charismatickým zpěvákem Michaelem Rheinem chystá na konec září nové album Kunstraub a s ním také putování po evropských luzích a hájích. 

Pod hlavičkou In Extremo Euro Tour zavítá skupina 21. listopadu také k nám. Chcete-li se naživo podívat, jak funguje spojení harfy, citery, niněry, šalmaje a dalších s klasickými rockovými a metalovými instrumenty, zapište si tento den do kalendáře. Třeba se dozvíte, co že to ta niněra vlastně je. 

5. Arkona, Therion, Sound Storm, The Devil 

Poslední akce, o níž bude řeč, není zaměřená na pagan či folk, přesto stojí za zmínku už kvůli účasti ruské hudební formace Arkona. Skupina byla založena již v roce 2002 a od doby svého vzniku staví své písně především na střípcích ze slovanské a ruské historie. A spojení tradičního folklóru a nekompromisního growlingu drobné zpěvačky Mashy oslovuje fanoušky napříč metalovými žánry. \

 

 

Tatáž slova sedí i na švédskou bestii Therion, která do Čech přiváží unikátní projekt rockové opery. Zmíněné kapely doprovodí italská symfonic metalová formace Sound Storm a ďábelský počin The Devil z Norska. Pokud prozíravě vlastníte diář, nalistujte si tedy 12. prosinec a udělejte si křížek - jedete totiž do Brna. 

Zanechat komentář