18.06.2019 13:55

Hlas Andrého Matose navždy utichl

Další smutná zpráva zasáhla metalový svět osmého června, kdy kvůli infarktu dotlouklo srdce brazilského zpěváka, skladatele a multiinstrumentalisty Andrého Matose. Zpráva je o to smutnější, že zpěvákovi bylo pouhých 47 let.

André Coelho Matos se narodil 14. září 1971 v brazilském Sao Paulu. Jeho život byl od počátku svázaný s hudbou. V deseti letech dostal od rodičů piáno a začal se na něj učit. Ve škole následně objevil metal a ihned podlehl jeho kouzlu. Ve třinácti už měl první kapelu Viper, vystupoval s ní a vydal demo nahrávku. V té době neměl žádný zájem zůstat zpěvákem, pozici zaujal podle svých slov proto, že z celé kapely byl nejméně hrozným zpěvákem a navíc vzhledem připomínal Bruce Dickinsona". Když Dickinson odešel z Iron Maiden, právě Matos jej málem nahradil. Srdce ho ale táhlo spíš ke klávesám a pianu. Když objevil kouzlo klasické hudby, z Viper odešel a rozhodl se doplnit si hudební vzdělání.

V listopadu 1991 založil se spolužáky z hudební školy v Santa Marcelině, kytaristy Rafaelem Bittencourtem a Andrém Linharesem, Angru. Ta se po Sepultuře stala asi nejvýznamnějším brazilským metalovým vývozním artiklem. Po prvotních rošádách se do sestavy dostal i současný kytarista Megadeth Kiko Loureiro.

 

 

Debut Angels Cry vznikal v hamburském studiu Kaie Hansena (Gamma Ray, Helloween). Unikátní spojení metalu s klasickou hudbou ihned zaujalo posluchačskou obec. V roce 1993 metal nebyl příliš v kurzu, Angra se přesto dokázala prosadit. Nutno dodat, že hlavně díky úspěchu v Japonsku, v Evropě se tehdy jednalo spíš o tip pro zasvěcené. Kapela doma předskakovala AC/DC a vystupovala na brazilské verzi festivalu Monsters of Rock. Povzbuzeni těmito úspěchy se skupina rozhodla druhé album pojmout ještě ambiciózněji. Holy Land z roku 1996 je koncepčním dílem, obsahujícím kromě orchestrálních aranžmá a sborů i prvky brazilské folklorní hudby. Podobně pojala ve stejném roce i Sepultura své album Roots. Fanoušci i kritici byli nadšení. O to větší překvapení je čekalo o dva roky později s albem Fireworks, které znamenalo odklon od stylu předchozích dvou alb směrem ke klasičtějšímu metalovému zvuku.

Andre Matos tuto změnu asi nesl nelibě, protože v roce 2001 společně s basákem Luisem Mariuttim a bubeníkem Ricardem Confessorim Angru opustil. Přibrali do party Luisova bratra Huga Mariuttiho a založili kapelu Shaman (později byli nuceni dočasně změnit jméno na Shaaman). Spojení power metalu s folklorními prvky zaznamenalo okamžitý úspěch hned s prvním albem Ritual. Matos se také připojil k projektu Tobiase Sammeta Avantasia a to jak ve studiu, tak později i na turné. Po druhé desce Shaman Reason Matos společně s bratry Mariuttiovými dostali padáka.

Rozhodli se zůstat spolu a nahráli Matosovu první sólovou desku Time to Be Free. Ta upevnila jeho pozici jako jednoho z nejznámějších brazilských zpěváků. Před svým skonem stihl pod svým jménem vydat ještě další dvě desky - Mentalize a The Turn of the Lights. V roce 2010 spojil síly s Timmem Tolkim (Stratovarius) v projektu Symfonia. O dva roky později se připojil k turné na oslavu 25 let od vydání debutu Viper Soldiers of Sunrise. V roce 2018 došlo k reunionu původní sestavy Shaman. V rámci oslav sedmnácti let od svého vzniku se kapela vydala na brazilské turné. Shaman se také představili jako speciální host před koncerty Avantasie v rámci turné k aktuálnímu albu Moonglow. Pouhých pět dní před svou smrtí se tak na pódiu opět setkal se svým kamarádem Tobiasem Sammetem.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.