Irští Ye Vagabonds přivezou směsici žánrů

Ať už se vám líbí country nebo irish punk na způsob The Pogues, křehké písně Sinnead O'Connor, mužné balady Glena Hansarda či třeba hvězdní U2, vězte, že někde u kořenů těchto a mnoha dalších muzikantů najdete pramen, ze kterého všichni čerpají: irskou hudbu.

Ye Vagabonds Ye Vagabonds Zdroj: pořadatel koncertu

A mezi ty, kdo staletou bohatou tradici úspěšně a po svém přenášejí do 21. století patří Ye Vagabonds. Bratři Brían a Diarmuid Mac Gloinnové vyrostli e  městě, jehož jméno zní, podobně jako irská hudba, českým uším povědomě: Carlow. Od mala obklopeni hudbou prošli nenahraditelnou školou pouličního hraní, později přesídlili do Dublinu, kde se záhy stali pevnou součástí tamní folkové a bluesové hudební scény. Debutové eponymní album z roku 2017 přineslo originální směs irské tradice, anglického folku i záoceánské apalačské muziky a zaujalo jak v Irsku tak ve Spojeném království.

 

 

Dodejme, že k jejich vzestupu ještě před tím výrazně přispěl u nás velmi dobře známý Glen Hansard, který Ye Vagabonds vzal s sebou na evropské turné v roce 2015 a o rok později je pozval na velký reprezentativní koncert Imagining Home do National Concert Hall of Ireland. Druhé album The Hare's Lament, zpracovávající staré tradiční písně i objevy z unikátního rodinného archivu, vyšlo letos na jaře. Ye Vagabonds za něj získali ceny BBC Radio 2 Folk Awards a RTÉ Radio 1 Folk Awards a stali se kandidáty na senzaci roku. Přijďte si tyto osobité bardy poslechnout do pražské kavárny Potrvá 17. prosince od půl osmé večer. Další informace a vstupenky naleznete zde.

Napsal(a):

Zanechat komentář