25.09.2023 21:12

Nové EP Davida Kollara s variací mnoha zvuků Doporučeno

David Kollar a Arve Hendriksen David Kollar a Arve Hendriksen

Umělecké směřování je často poznamenáno mnoha různými událostmi a vnímavý umělec je dokáže inspirativně přetvořit do podoby, o které neměl ani tušení. Tak lze shrnout tři EP Davida Kollara, jež nyní vycházejí za přispění jeho přátel – Arveho Henriksena a Ricka Coxe, jinak spolupracovníka Jona Hassella – dohromady na jednom albu pod názvem Where are they...? and other stories  u tuzemského vydavatelství Blue Lizard.

Kollar na něm mistrně variuje zvuky křehké kytary s elektronikou a samply. V úvodní skladbě využívá poprvé i svůj hlas. Navozuje přitom různé nálady a reflektuje své nejniternější pocity. Ve skladbách Where are they a Requiem for Uncle se Kollar vypořádává s úmrtím svých příbuzných, zbývající čtyři skladby vycházejí z jeho zkušeností s psychickými a zdravotními poruchami a jsou pojmenovány podle léků na ­úzkost nebo srdeční arytmii.

„V dubnu zesnul můj strýc Jozef 'Džony' Tkáč ve věku 56 let. Rok předtím zemřeli moji prarodiče, o které se Jozef staral. Sám zemřel na chronickou srdeční chorobu. Myslím, že zemřel žalem. Zůstal v domě sám. Spal na babiččině posteli, měl ji velmi rád. Můj dědeček hrál na trubku. Byl šéfem dechovky ve Fričovcích. A tak jsem tuto improvizaci začal ukázkou trubky mého přítele a hudebního kolegy Arveho, rytmus je od kamaráda Ricka,“ přibližuje Kollar pohnutý příběh skladby Requiem for Uncle.

Přestože jde o nahrávku elektronickou, lze si na ní užít autenticky taktilní zážitek z Kollarovy bezprostřední a sebejisté hry. A i když skladby vznikaly velice spontánně, album působí velmi kompaktně.

Autorem ilustrace na obalu Where are they...? and other stories je Kamil Vojnar, známý český grafik a fotograf žijící ve Francii. Jeho práce zdobí také nahrávky Suzanne Vega, Dream Theater, Buty a další.

David Kollar je jeden z nejvýznamnějších představitelů současné slovenské hudební scény. Vzešel z klasických podob jazzu, aby objevil volné formy improvizace za použití digitálních technologií, jichž se rádi účastní světově uznávaní hudebníci. Vede improvizační kapelu KoMaRa s Patem Mastelottem, členem legendární skupiny King Crimson a italským trumpetistou Paolem Rainerim. Dlouhodobě spolupracuje s trumpetisty Arvem Henriksenem a Erikem Truffazem. Vystupuje také s významným rakouským tvůrcem elektronické hudby Christianem Fenneszem, kytaristou Eivindem Aarsetem, Timem Bownessem či například Marco Minnemannem a jeho kytara zazněla třeba na albech Stevena Wilsona. Je autorem řady filmové a scénické hudby.

Where are they...? and other stories vychází 8. září na labelu Blue Lizard digitálně a jako fyzické CD. Křest alba proběhne 15. září na pražském festivalu Space X 2023, kde Kollar a Henriksen vystoupí.

Where are they...? and other stories (Blue Lizard, 2023)

01 Where are They 20:45

02 Mirzaten  5:02

03 Tiapridal  2:50

04 Neurol 4:23

05 Rhytmonorm 2:48

06 Requiem for Uncle 12:43

Vyšlo: 8. září 2023

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.