04.03.2020 13:40

S hudbou od dětství aneb Rockové příběhy pro malé rebely

Jak se hraje tarantuli na kytaru? A jak dopadlo hamižné prase, které ve své zemi zakázalo rock? Odpovědi najdete ve výjimečně originální dětské knížce Rockové příběhy pro malé rebely autora Jiřího Štrauba. Pomocí vtipných pohádek zasazených do hudebního prostředí malé čtenáře učí, že v životě můžou sice přijít trable, ale jejich překonání člověka dovede k vysněnému cíli. Takže nazout glády a nástroje do ruky!

Malí rebelové se v knize setkají se zvířátky, kterým v menší či větší míře koluje v žilách rock. Ten je neodmyslitelně spjatý se svobodou se bavit a také podle svého uvažovat. „Mnoho lidí sní o tom, že se stanou rockovými hvězdami. To se ale povede jen hrstce vyvolených. Všichni, kteří to zkusí, se dočkají nejen mejdanů a sem tam nějakého pochlebování, ale také na ně může čekat mnoho podrazů, mohou narazit na přerostlá ega, aroganci či se budou muset alespoň v začátcích potýkat s nezájmem veřejnosti o své dílo. Aby se dostali do cíle, musejí to všechno překonat. Ať se jim to povede, nebo ne, najdou vždy oporu v čisté lásce k rockové muzice,“ shrnuje hlavní poselství knihy její autor Jiří Štraub. Humorné příběhy dokreslují osobité ilustrace Terezy Doležalové, která vdechla život sovímu doktorovi nebo žábě z rozhlasového pořadu Kvák radia.

ObalkaJiří Štraub se narodil 19. dubna 1994 v Kladně. Vystudoval Masarykovu obchodní akademii v Rakovníku a posléze obor Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Nyní pracuje jako editor ve Vltava Labe Media a jako copywriter pro RockOperu Praha. Věnuje se literatuře pro děti, fantastice a tvorbě písňových textů, které interpretuje buď sám s kytarou jako písničkář, nebo jimi přispívá například do repertoáru rapmetalové kapely Monaste, v níž působí i za mikrofonem.

V minulosti se věnoval hudební a filmové publicistice. Přispíval například do deníku Právo, na server Novinky.cz a do časopisů Rock&Pop, Spark či Fakker!. Na TV Rebel moderoval a spoluvytvářel rockové pořady Czech Blade, Young Blood a Rockface. Mezi jeho oblíbené autory patří Bohumil Hrabal, Jaroslav Hašek, Michail Bulgakov, Vladislav Vančura, Philip K. Dick, Arthur C. Clarke a Franz Kafka.

Ptáte se, děti, co je to ten rock? Řeknu vám, že rock je osvobozující hudba. Představujte si ho, jak chcete. Třeba jako dlouhovlasého, usmívajícího se dědečka, který nikdy nedá z ruky elektrickou kytaru. Nebo se vám vybaví někdo stejně starý jako vy, kdo miluje písničky. Nebo si nejlépe představte rock jako sami sebe!

Vyšly jste na dlouhou pouť objevovat svět a zpívat mu o tom, co máte rády, i o tom, co vás trápí. Představte si, že jste došly někam, kde žijí jenom samá zvířátka a ta si zamilovala vás i vaše písničky. Prožily jste s těmi zvířátky mnoho dobrodružství a některá z nich skončila na stránkách této knihy. Při její četbě třeba přijdete na nějaké úžasné věci. A až se tak stane, klidně je vykřičte do světa. To se přece na každého rebela sluší a patří…

Za redakci musicweb.cz píše Adriana Semlová: Takto představuje výjimečný projekt nakladatelství Bambook, u kterého knížka vyšla, i samotný autor. Mohu směle říci, že samotný nápad, jak propojit tři umělecké druhy - literaturu, výtvarné umění a hudbu - ničím příliš nevybočuje, ale pokud se již zaměříme pouze na žánr dětské literatury, jedná se o velmi milé dílo. V příjemných a nenásilných pohádkách se setkáváme s klasickými postavami - zvířátky, které jsou zcela personifikované. A co více, zajímá je rock! 

Poslouchá váš pes, kočka či křeček rockovou nebo metalovou hudbu?! Pravděpodobně ano, ale nedobrovolně, jelikož si ji jejich páníčkové rádi dopřávají, ale mnohdy se jedná i o rodiče malých dětí. Ale jak malým posluchačům představit svět plný not, hluku a anglických textů? Zábavnou formou a s obrázky.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

A právě to nabízí unikátní knížka Rockové příběhy pro malé rebely, ve které se malí čtenáři nejen rozvíjejí na hudebním poli, ale také proniknou do světa dospělých a třeba zjistí, proč tatínek má tolik rád AC/DC. Jediné, co nejspíš v knížce malé děti přeskočí, možná ale i jejich rodiče, je poněkud obsáhlý úvod s mnoha poučkami. Lepší je se rovnou začíst do jednotlivých pohádek. Pokud máte malé děti a chcete jim zpestřit pohádkový repertoár, určitě sáhněte po hudebně laděné knížce s vydařenými ilustracemi. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.