pondělí, 25 listopad 2019 13:11

Vyprodané Blues Alive úspěšně skončilo, přichází další ročník soutěže pro nové talenty

Napsal(a)
Hvězdou Blues Alive 2019 se stal i Kenny Neal. Hvězdou Blues Alive 2019 se stal i Kenny Neal. Foto: Zbyněk Zácha/musicweb.cz

Od čtvrtka 14. listopadu do nedělního časného rána 17. listopadu žil severomoravský Šumperk rytmem blues. Již dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který byl vyprodaný tři měsíce předem, nabídl světové hvězdy nejen tohoto žánru, přední domácí jména, mladé naděje, filmové projekce i noční jam-sessiony.

Ze zahraničních jmen sklidil největší úspěch například letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal, nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright. Velkých ovací se ale dostalo všem více než dvaceti pěti zahraničním i domácím účinkujícím.

“Chci v první řadě poděkovat všem návštěvníkům za skvělou atmosféru, kterou si pochvalovali i sami vystupující. Velké díky patří také všem kapelám a hudebníkům, nejen za strhující koncerty, ale třeba i za spontánní účast na festivalových nočních jam-sessionech. Ten nedělní s hlavní hvězdou Kennym Nealem se stal tou nejlepší tečkou za letošním ročníkem,” vyzdvihuje ředitel festivalu Vladimír Rybička. Se skončeným ročníkem se zároveň rozbíhají přípravy na ten další - jubilejní dvacátý pátý, který proběhne od 12. do 14. listopadu 2020 opět v Šumperku.

Jako vodítko, koho oslovit, organizátorům může posloužit anketa, která probíhala mezi návštěvníky festivalu. Na otázku, koho by rádi viděli příští rok, nejvíce hlasů získali Ana Popovic, Kenny Wayne Shepherd, Fantastic Negrito, Jonny Lang či Otis Taylor. “Je třeba zdůraznit, že to neznamená, že by tato jména příští rok u nás automaticky zahrála. Budeme se o to snažit, vždy ale záleží na konkrétních jednáních či plánech hudebníků., zda se to podaří,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

 

 

 

Jako každý rok mají šanci si zahrát na příštím Blues Alive i mladé talentované kapely. Stačí se do 12. ledna 2020 přihlásit do mezinárodní soutěže Blues Aperitiv. Její finále proběhne 28. března ve velkém sále Domu kultury. “Dvěma souborům garantujeme postup na Blues Alive 2020, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury. Šanci podívat se na festival získá rovněž kapela, která dostane nejvíce hlasů od publika. Vítěz diváckého hlasování rozjede jeden z půlnočních jam sessions, které se odehrávají po šumperských klubech a hospodách,” vysvětluje Ondřej Bezr. Festivalové novinky i fotografie z letošního ročníku najdou zájemci na webu festivalu a na profilu na Facebooku.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 23 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo právě letos, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation, zastřešující organizace svého žánru, nejvýznamnější ocenění, které může nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali 25. ledna v americkém Memphisu. Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy. Soustřeďuje se nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí v druhém plánu. To vše s cílem pro české, ale už i zahraniční posluchače, jichž se do Šumperka o festivalovém víkendu sjíždí stále více, přinést relevantní informaci o aktuálním stavu blues, které je kořenem celé současné populární hudby.

Další články

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019

  Úžasná Beth Hart byla opět v Praze! Její podmanivý a nezaměnitelný sametový hlas dostal do sedmého nebe všechny návštěvníky vyprodaného sálu Fora Karlín. Tak koukněte se na fotky z jejího koncertu a pusťte si k tomu její písně!

 • Beth Hart: Všestranná bluesová královna Beth Hart: Všestranná bluesová královna

  Do pražského Fora Karlín skoro přesně po roce přijela americká blues-rocková diva Beth Hart. Se tříčlennou doprovodnou kapelou i čistě sólově znovu dokázala, jak obrovský talent v sobě (ne)skrývá, i to, jak pestrou show umí publiku nabídnout.

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, 6. 12. 2019

  Americká zpěvačka Beth Hart se opět po roce objevila na pódiu ve vyprodaném Foru Karlín. Podívejte se na fotoreport z koncertu. 

 • Southern Avenue poprvé navštíví Prahu Southern Avenue poprvé navštíví Prahu

  Na svém debutovém albu Southern Avenue z roku 2017 se stejnojmenné pětici z Memphisu podařilo zažehnout hudební revoluci. Jejich organická směs soulu, blues a R&B poukázala na různorodost jejich hudebních kořenů i oddanost zvolenému stylu. Nyní budou mít možnost i čeští posluchači slyšet tuto kapelu naživo.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };