25.08.2018 10:05

Zemřel Ed King, bývalý člen Lynyrd Skynyrd

Ve středu 22. srpna zemřel ve věku 68 let bývalý kytarista jižanské rockové kapely Lynyrd Skynyrd Edward Calhoun, známý jako Ed King. S odkazem na jeho rodinného přítele to uvedla agentura AP. King zesnul doma v Nashvillu ve státě Tennessee. King s kapelou spolupracoval na tvorbě některých jejích hitů včetně písně Sweet Home Alabama.

Ed King se členem kapely stal v roce 1972 a hrál v ní na kytaru tři roky. Je spoluautorem zásadních desek Pronounced Leh-nerd Skin-nerd (1973), Second Helping (1974) a Nuthin Fancy (1975). Album Second Helping bylo vynikající. Vyšla na něm mimo jiné i slavná jižanská hymna Sweet Home Alabama, kterou hrají rádia a televize dodnes. Po třetí desce King odešel s vysvětlením, že už je z kapely a turné vyčerpaný a to mu zřejmě v té době zachránilo život. V roce 1977 při letecké havárii zemřeli dva členové kapely Lynyrd Skynyrd - zpěvák Ronnie Van Zant a kytarista Steve Gaines. Kytarové sólo z Free Bird je podle časopisu Guitar World třetím nejlepším sólem historie. Do rock 'n' rollové síně slávy byli uvedeni v roce 2006.

V květnu 2015 přijeli v klasické sestavě: zpěvák Johnny Van Zant, kytaristé Rickey Medlocke, Gary Rossington a Mark Matejka, baskytarista Johnny Colt, bubeník Michael Cartellone a klávesista Peter Keys. Tato parta nahrála i album Last of a Dyin' Breed. Plzeňský koncert byl součástí evropského turné zahájeného v Glasgow a ukončeného v Helsinkách. Poté se přesunuli do illinoiského Chillicothe. O koncertu v České republice, který se ale konal bez Eda Kinga, si můžete přečíst zde

 K obnoveným Lynyrd Skynyrd se zase vrátil v roce 1987 a hrál až do roku 1996, kdy ho začalo trápit srdce a nemohl už s kapelou jezdit na turné. Později podstoupil transplantaci srdce. V posledních letech života bojoval s rakovinou plic, se kterou svůj boj prohrál. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.