úterý, 19 listopad 2019 11:12

24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality

Napsal(a)
Sunna Gunnlaughs a Giovanni Mirabassi vystoupí 25. listopadu v Atriu. Sunna Gunnlaughs a Giovanni Mirabassi vystoupí 25. listopadu v Atriu. Zdroj: pořadatel koncertu

Program již 24. ročníku MFJP je tradičně pestrý. Královské klavírní disciplíně bude věnováno osm různorodých sólových recitálů špičkových hudebníků tří kontinentů, které proběhnou během čtyř pražských večerů v termínech od 25. listopadu do 18. prosince. Těšit se můžeme na umělce jako Sunna Gunnlaugs, Andreas Ulvo, Greg Burk či Chris Gall. Že i letošní MFJP bude mimořádný, naznačil ostatně už jarní prolog festivalu v režii Larryho Willise. Po setkání s legendou jsou na řadě koncerty talentů na vrcholu sil.

S nadsázkou bychom mohli říci, že úvodní dvojkoncert 25. listopadu v žižkovském Atriu proběhne ve znamení ohně a ledu. Z našich pódií již dobře známá virtuozní hráčka Sunna Gunnlaughs z Islandu totiž jako kdyby ve svojí hudbě převáděla do tónů povahu rodného ostrova. Jako leží Island na sopečném rozhraní mezi Evropou a Amerikou, také inspirační zdroje pianistky zahrnují principy swingujícího, rytmicky průrazného jazzu amerického střihu i klasicizující vlivy jazzu evropského.

 

 

Do nálady večera výborně zapadne všestranný italský, na pařížské scéně působící hudebník Giovanni Mirabassi. Hráč světové úrovně, který v mládí doprovázel na italských koncertech i Cheta Bakera či Steva Grossmana, přitom začal s klavírní průpravou relativně pozdě a vlastně jako samouk. Dnes se Mirabassi těší z úspěchů v řadě evropských zemí a také v Japonsku. Podílel se na více než dvaceti deskách. Jako pianistu si ho vybral například šansoniér Léo Ferré.

Také druhý večer festivalu 4. prosince v koncertním sále Nuselské radnice symbolicky překlene scény severské a jižanské. Charismatický norský skladatel, pianista (ale také varhaník, zpěvák a portrétní fotograf, zaměřený na snímky kolegů-muzikantů) Andreas Ulvo patří k nejinvenčnějším představitelům dnešního skandinávského jazzu. Nejznámější je jako leader Eple Trio či spoluhráč na deskách hvězdného trumpetisty Mathiase Eicka, s nímž točil pro label ECM. Na kontě má také dvě sólová alba. Jako doma se cítí v oboru svobodně proměnlivých nálad sólového recitálu.

 

 

Rozjímavou hudbu Andrease Ulva vyváží izraelský novátor Uriel Herman, který proslul kombinací blízkovýchodních hudebních genů s dramatickou interpretací, inspirovanou vedle jazzu také rockovou hudbou. S chutí zařazuje do programu krom vlastních skladeb i svérázné úpravy písní Nirvany, Davida Bowieho nebo Radiohead. Je znám především razantním hraním s vlastním kvartetem i početnějšími sestavami zahrnujícími např. etnické nástroje, o to zajímavější bude sledovat ho ve zcela samostatném bloku. 

Třetího večera 13. prosince v prostorách Nuselské radnice nabídne festivalová dramaturgie přátelskou konfrontaci amerického, do italského prostředí přesídlivšího hráče Grega Burka a jeho německého klavírního kolegy Chrise Galla. Greg Burk má zázemí v klasické hudbě, kterou Greg začal studovat na University Of Massachusetts. Jenže zároveň mu učaroval jazz a do tajů improvizace ho zasvětil legendární saxofonista Yusef Lateef. Následovala další, již jazzová studia na New England Conservatory Of Music, ale hlavně inspirativní setkání s Danilem Pérezem či Paulem Bleyem. V roce 2002 na sebe upozornil úspěšným profilovým debutem Checking In. Nejčerstvějším Burkovým počinem je lyrická deska As A River.

 

 

Šíře záběru německého hráče Chrise Galla je překvapující, ale ještě víc udiví důvěryhodnost jakékoliv muziky, do které se pustí. Vždyť má za sebou desky s kapelou Taalis, vedenou indickým hráčem na sitar Shakirem Khanem, s mnichovským písničkářem a elektronickým muzikantem Enikem, hrál world music, pop i rock. Našel se i v duech např. s kytaristou Andreasem Dombertem či perkusistou Bernhardem Schimpelsbergerem. Kouzlu sólového klavíru dal průchod na desce s titulem Piano Solo (2015). Jako žhavou novinku přichystal na listopad 2019 výtečné album Mythos, natočené v duu se saxofonistou Mulem Francelem. 

Závěrečný večer festivalu 18. prosince proběhne opět v žižkovském Atriu. Dobrým zvykem dramaturgie MFJP je zařazovat do programu také reprezentanta zdejší scény. Kristina Barta už dávno dokázala, že na mezinárodní úrovni obstojí. Na scéně se objevila v roce 2010 v groove/funk/jazzové kapele Kikina B. Osobité podobě moderního jazzu se poté věnovala v Kristina Barta Trio, které se v roce 2016 probojovalo do finále Euroradio Jazz Competition a vystoupilo v Amsterodamu. Pozitivní ohlas vyvolalo také album EMA29 (2017), vydané u rakouského labelu Alessa Records. Kristina Barta vystupuje napříč Evropou jak se svým kvintetem Event Horizon, tak v sólových recitálech. Účastnila se i prestižního Montreux Jazz Festival.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Tradičně silnou polskou scénu bude zastupovat Marcin Wasilewski. V jazzových kruzích na sebe upozornil už v osmnácti letech jako spoluhráč Tomasze Stańka. Muzikantská cesta ho vedla k prestižnímu německému labelu ECM, který má v katalogu jak pianistovy nahrávky s Tomasem Stańkem, tak čtveřici kapelnických alb s Marcin Wasilewski Trio. Wasilewski spolupracoval i s veličinami jako Jan Garbarek, Bobo Stenson, John Surman, Joe Lovano či Manu Katche. 

24. Mezinárodní festival jazzového piana:

Sunna Gunnlaugs, Giovanni Mirabassi 25. 11. 2019 19:30 |Atrium

Andreas Ulvo, Uriel Herman 4. 12. 2019 19:30 | Nuselská radnice

Greg Burk, Chris Gall 13. 12. 2019 19:30 | Nuselská radnice

Kristina Barta, Marcin Wasilewski 18. 12. 2019 19:30 | Atrium

Přehled

Další články

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 6. 12. 2019

  Úžasná Beth Hart byla opět v Praze! Její podmanivý a nezaměnitelný sametový hlas dostal do sedmého nebe všechny návštěvníky vyprodaného sálu Fora Karlín. Tak koukněte se na fotky z jejího koncertu a pusťte si k tomu její písně!

 • Beth Hart: Všestranná bluesová královna Beth Hart: Všestranná bluesová královna

  Do pražského Fora Karlín skoro přesně po roce přijela americká blues-rocková diva Beth Hart. Se tříčlennou doprovodnou kapelou i čistě sólově znovu dokázala, jak obrovský talent v sobě (ne)skrývá, i to, jak pestrou show umí publiku nabídnout.

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, 6. 12. 2019 Foto: Beth Hart, Forum Karlín, 6. 12. 2019

  Americká zpěvačka Beth Hart se opět po roce objevila na pódiu ve vyprodaném Foru Karlín. Podívejte se na fotoreport z koncertu. 

 • Foto: Postmodern Jukebox, Roxy, Praha, 4. 12. 2019 Foto: Postmodern Jukebox, Roxy, Praha, 4. 12. 2019

  Americká kapela Postmodern Jukebox se v rámci turné Welcome To The Twenties 2.0 vrátila znovu do České republiky, kde opět předvedla svoji okázalou a energickou hudební show. Z koncertu z vyprodaného klubu Roxy Vám přinášíme fotoreport.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };