06.06.2012 7:00

Apocalyptica přelétla od coverů na světový symphonic metalový vrchol

Apocalyptica Apocalyptica Zdroj: apocalyptica.com

Apocalyptica a její nadpozemsky originální aranže známých metalových kousků i autorské počiny s sebou na každý koncert přinášejí skvělou atmosféru. Letos si jejich hudbu budou moci čeští fanoušci vychutnat na Basinfirefestu. Ještě než se ponoříme do podmanivých apokalyptických tónů, pojďme se podívat do historie finských velikánů.

Tato finská kapela vznikla v roce 1993, kdy se dali dohromady čtyři cellisté (Eica Topinnen, Paavo Lotjenen, Max Lilja a Antero Manninen) ze Sibeliovy akademie v Helsinkách. Formace byla omámena tvorbou fenomenální Metallicy, a tak začala hrát jejich známé songy v nových aranžích pro čtyři violoncella. 

V roce 1996 vydala Apocalyptica první studiovou desku s názvem  Apocalyptica – Plays Metallica by Four Cellos, která se skládá čistě z coverů zmíněné kapely. O dva roky později přivedli na svět nové album s názvem Inquisition Symphony, které opět obsahovalo covery od Metallicy. Nově se na něm ale objevily také předělávky songů kapel Faith No More, Sepultura a Pantera. Navíc kapela přidala tři songy z vlastní tvorby.

Rok 1999 přinesl kapele personální změny. Finskou formaci opustil Antero Manninen a na jeho místo nastoupil Perttu Kivilaakso. O rok později kapela vydala již třetí album s názvem Cult. Skupina konečně ustoupila od coverů a na tomto počinu začala převládat autorská tvorba. Cult je také záznamem prvního zpívaného songu s názvem Path vol. 2. Skladbě propůjčila hlas známá německá zpěvačka Sandra Nasic ze skupiny Guano Apes.

 

 

Po třech vydaných plackách kapela zaznamenala obrovský úspěch. Na svém kontě měla odehráno více než pět set koncertů, z nichž byla většina beznadějně vyprodaná. Svou hudbu představili ve více jak šedesáti zemích světa, včetně Mexika, Ruska, USA nebo Japonska. Jako mávnutím kouzelného proutku se Apocalyptica dostala na špičku finské metalové scény.

V době až neuvěřitelného vzestupu však přišla překvapující zpráva o odchodu zakládajícího člena, Maxe Lilja. Max kapelu opustil ještě před dokončením nově připravované desky Reflections. Apocalyptica zůstala pouze o třech členech.

Reflections je patrně nejhlubším počinem finské kapely

Čtvrtá studiová deska Reflections se tedy nesla ve znamení mnoha změn a experimentů. Poprvé se v tvorbě metalových mágů objevily bicí, a to v podání hned dvou excelentních bubeníků – Davea Lombarda (Slayer) a Samiho Kuoppamakiho. Skladby tak dostaly zcela novou podobu, na niž fanoušci reagovali velmi kladně. Dodnes patří Reflections mezi nejsilnější desky z celé apocalyptické tvorby. Také zde najdeme songy s ženským vokálem – jeden velice vydařený cover písně Seeman od skupiny Rammstein, které svůj hlas propůjčila světoznámá zpěvačka Nina Hagen, a jeden song z vlastní tvorby kapely s názvem Faraway, který si zazpívala Linda Sunblad.

2012 05_19_apocalyptica.jpg

K novému počinu se připravovalo světové tour. Hostující bubeník Dave Lombardo se ho však nemohl s časových důvodů zúčastnit. Kapela tedy byla nucena hledat náhradu a nakonec přizvala Mikko Siréna, který přislíbil spolupráci jak na turné, tak při natáčení nově připravované desky. 

Přišel rok 2005 a s ním další album s názvem Apocalyptica, na které si kapela přizvala hostující zpěváky. Lauri Ylonen (The Rasmus) a Ville Valo (HIM) si společně zazpívali duet Bittersweet. V prosinci se Mikko Sirén stal oficiálním členem kapely poté, co s nimi odehrál přes dvě stě koncertů.

Skupina nenechala fanoušky dlouho čekat a o dva roky později přišla opět s další deskou. Worlds Collide se pyšní hned čtyřmi zpívanými písněmi. Své hlasy jim propůjčili Corey Taylor ze Slipknot, Till Lindemann z německé kapely Rammstein, Christina Scabia z Lacuna Coil a Adam Gontier ze skupiny Three Days Grace. Po vydání tohoto alba se kapela vydala na další světové turné, při němž neopomenou zastavit ani v České republice.

Zatím poslední studiová deska kapely nese název 7th Symphony. Vyšla v roce 2010. Také zde můžeme rozeznat hlasy známých zpěváků. Ke spolupráci byli přizváni Gavin Rosdale (Bush), Lacey Mosley (Flyleaf), Brent Smith (Shinedown) a Joseph Duplantier (Gojira).

 

 

Apocalyptica ušla obrovský kus cesty a od profláklých coverů se propracovala k vlastní, velice originální tvorbě, která si našla miliony fanoušků po celém světě. Kapela jezdí pravidelně světové turné a jejich koncerty bývají velice často vyprodány. Není se čemu divit, členové kapely předvádějí naprosto úžasnou a energetickou show, a divákům tak často připraví nezapomenutelný zážitek. Letos můžeme kapelu vidět na Basinfirefestu, který se koná od 29. června do 1. července ve Spáleném Poříčí.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.