Black Star Riders vezou do Prahy prvotřídní hard rock

Své čtvrté album Another State of Grace přivezou do klubu Nová Chmelnice 20. listopadu Black Star Riders. Zpozornět by měli především příznivci legendárních Thin Lizzy, na něž přímo navazují. V roli předkapely navíc vystoupí další veteráni - britové Diamond Head.

Scott Gorham ve Fóru Karlín v roce 2015. Scott Gorham ve Fóru Karlín v roce 2015. Foto: Petr Zip Hájek/musicweb.cz

Když v lednu 1986 Phil Lynott definitivně prohrál svůj boj s drogovou závislostí, Thin Lizzy již byli přes dva roky minulostí. Až u příležitosti desátého výročí smrti tohoto talentovaného zpěváka a baskytaristy se jeho bývalí spoluhráči dali znovu dohromady a rozhodli se značku Thin Lizzy vzkřísit. Následovalo několik turné různé velikosti a v různém složení. Ačkoliv hudebníci netvořili žádný nový materiál, byli občas kritizováni za používání slavné značky bez přítomnosti její nejvýznamnější součásti.

Vše se rozlousklo v roce 2012, kdy se členové aktuální formace rozhodli přetavit dobrou energii v nové skladby. Tehdy padlo rozhodnutí, že nahrávka All Hell Breaks Loose nevyjde pod hlavičkou Thin Lizzy, nýbrž Black Star Riders. Jméno bylo inspirováno gangem psanců z westernu Tombstone z roku 1993.

 

 

Při poslechu desky je ovšem duch původních Thin Lizzy jasně patrný. Jejich fanoušci kapelu vzali za svou a jejich základna se začla utěšeně rozšiřovat. Od doby debutu přibyli již tři následovníci. Naposled v září řadovka Another State of Grace. jejímuž vydání předcházely změny v sestavě, za bicími nahradil Jimmyho De Grassa (Ozzy Osbourne, Megadeth), Chad Szeliga (Breaking Benjamin, Black Label Society) a kytaristu Damona Johnsona (Thin Lizzy od roku 2011, předtím třeba Alice Cooper) vystřídal Christian Martucci (Stone Sour). Posledním členem, který v Thin Lizzy pamatuje Phila Lynotta tak zůstává kytarista Scott Gorham.

Angličané Diamond Head jsou pro metalovou komunitu opravdovým kultem. I když nikdy nedosáhli věhlasu svých souputníků, podíleli se významně na vzniku nové vlny britského heavy metalu (NWBHM) a na jejich odkaz nedají dopustit členové kapel jako Metallica. Ta měla ostatně ve svých začátcích v repertoáru několik jejich písní, především dodnes populární Am I Evil? Debutové album Lightning to the Nations vydali Diamond Head v roce 1980, prošli si mnoha změnami sestavy a dvakrát ukončili činost. Že jsou stále s námi a nahrávají nový materiál je zásluha kytaristy Briana Tatlera, zakladatele a tváře této nefalšované legendy. Diamond Head jsou aktuálně na turné k nové desce Coffin Train, vydané v květnu.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář