sobota, 09 listopad 2019 12:57

Black Star Riders vezou do Prahy prvotřídní hard rock

Napsal(a)
Scott Gorham ve Fóru Karlín v roce 2015. Scott Gorham ve Fóru Karlín v roce 2015. Foto: Petr Zip Hájek/musicweb.cz

Své čtvrté album Another State of Grace přivezou do klubu Nová Chmelnice 20. listopadu Black Star Riders. Zpozornět by měli především příznivci legendárních Thin Lizzy, na něž přímo navazují. V roli předkapely navíc vystoupí další veteráni - britové Diamond Head.

Když v lednu 1986 Phil Lynott definitivně prohrál svůj boj s drogovou závislostí, Thin Lizzy již byli přes dva roky minulostí. Až u příležitosti desátého výročí smrti tohoto talentovaného zpěváka a baskytaristy se jeho bývalí spoluhráči dali znovu dohromady a rozhodli se značku Thin Lizzy vzkřísit. Následovalo několik turné různé velikosti a v různém složení. Ačkoliv hudebníci netvořili žádný nový materiál, byli občas kritizováni za používání slavné značky bez přítomnosti její nejvýznamnější součásti.

Vše se rozlousklo v roce 2012, kdy se členové aktuální formace rozhodli přetavit dobrou energii v nové skladby. Tehdy padlo rozhodnutí, že nahrávka All Hell Breaks Loose nevyjde pod hlavičkou Thin Lizzy, nýbrž Black Star Riders. Jméno bylo inspirováno gangem psanců z westernu Tombstone z roku 1993.

 

 

Při poslechu desky je ovšem duch původních Thin Lizzy jasně patrný. Jejich fanoušci kapelu vzali za svou a jejich základna se začla utěšeně rozšiřovat. Od doby debutu přibyli již tři následovníci. Naposled v září řadovka Another State of Grace. jejímuž vydání předcházely změny v sestavě, za bicími nahradil Jimmyho De Grassa (Ozzy Osbourne, Megadeth), Chad Szeliga (Breaking Benjamin, Black Label Society) a kytaristu Damona Johnsona (Thin Lizzy od roku 2011, předtím třeba Alice Cooper) vystřídal Christian Martucci (Stone Sour). Posledním členem, který v Thin Lizzy pamatuje Phila Lynotta tak zůstává kytarista Scott Gorham.

Angličané Diamond Head jsou pro metalovou komunitu opravdovým kultem. I když nikdy nedosáhli věhlasu svých souputníků, podíleli se významně na vzniku nové vlny britského heavy metalu (NWBHM) a na jejich odkaz nedají dopustit členové kapel jako Metallica. Ta měla ostatně ve svých začátcích v repertoáru několik jejich písní, především dodnes populární Am I Evil? Debutové album Lightning to the Nations vydali Diamond Head v roce 1980, prošli si mnoha změnami sestavy a dvakrát ukončili činost. Že jsou stále s námi a nahrávají nový materiál je zásluha kytaristy Briana Tatlera, zakladatele a tváře této nefalšované legendy. Diamond Head jsou aktuálně na turné k nové desce Coffin Train, vydané v květnu.

Přehled

Další články

 • Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně

  Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně. Očekávaný čas akcí a slev je tady. Pokud hledáte nová sluchátka nebo reproduktory, nastává ideální doba ke koupi. Vybíráme pro vás momentálně ty nejzajímavější kousky od Mobil Pohotovosti. Z čeho můžete vybírat?

 • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

  Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };