09.03.2015 14:20

Buddy Rich Bigband, Christian McBride a Carl Davis na Prague Proms

Trumpetista Bobby Shew na Prague Proms Trumpetista Bobby Shew na Prague Proms Zdroj: pragueproms.cz

Jedenáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu nabídne v Praze a Kutné Hoře šestnáct vynikajících koncertů vysoké úrovně. Na své si přijdou jak milovníci klasické hudby, tak jazzu či filmové hudby. Novinkou letošního roku bude i večer věnovaný hudbě k videohrám.

Prague Proms bude již tradičně zahájeno koncertem Hollywood Night. Český národní symfonický orchestr představí pod širým nebem na Václavském náměstí melodie ze známých filmů či televizních seriálů jako například Dexter, Pán prstenů, Hra o trůny anebo Star Wars. Událost proběhne 10. června od 20 hodin pod taktovkou dirigenta Jana Kučery a bude přístupná pro veřejnost.

Druhý koncert proběhne 21. června v Obecním domě na náměstí Republiky a představí se při něm legendární Buddy Rich Bigband. Bigband na počest jednoho z nejlepších bubeníků v historii dal dohromady minulý rok trumpetista Bobby Shew. Přizval všechny pamětníky tohoto unikátního tělesa a sestavil s nimi původní program z roku 1966. Na pódiu Smetanovy síně se tak představí kromě Bobby Shewa trumpetista Chuck Findley a saxofonisté Charles Owens, Andy Fusco a Pat LaBarbera doprovázení renomovaným bubeníkem Stevem Smithem. Zbytek kapely obsadí čeští muzikanti z Bigbandu Svatého Blažeje. Tuto velkolepou událost začínající v 19 hodin byste si rozhodně neměli nechat ujít.

O dva dny později, 23. června se návštěvníci festivalu mohou těšit na absolutní novinku. Video Games Live je unikátní show propojující živou hudbu z nejznámějších videoher s moderní technologií v podobě videoprojekcí a světelných a zvukových efektů. Existuje od roku 2002 a představila se po celém světě více než 250krát. Získala mnohá ocenění, mimo jiné je zapsána v Guinessově knize rekordů pro největší herníkoncert na světě díky více než stotisícovému publiku při vystoupení v Číně. Kromě ČNSO a smíšeného sboru mají diváci možnost vidět hlavního tvůrce, producenta, moderátora a kytaristu v jednom Tommy Tallarica.

Jinou velkolepou událostí v rámci Prague Proms bude Disney´s Fantasia, celovečerní propojení klasické hudby s Disneyho animacemi. Návštěvníci mohou v pátek 26. června zhlédnout program vytvořený Alexanderem Ranniem propojujícím filmovou Fantazii (1940) s Fantazií 2000. Fantazie z roku 1940 byla ve své době velké boom a vznikla synergií Walta Disneyho, dirigenta Leopolda Stokowskiho, více než tisíci umělci, hudebníky, inženýry a tanečníky, filadelfijským orchestrem, společností RCA a skladatelem, spisovatelem a komentátorem Deemsem Taylorem. Vznikl tak nezapomenutelný kinematografický zážitek v rámci filmu. Waltův sen o pokračování koncertní show a nahrazení jednotlivých prvků novými se nicméně zrealizoval až v roce 1999 v podobě Fantazie 2000 za přičinění Waltova synovce Roy E. Disneyho. Během večera zazní 5. a 6. symfonie Ludwiga van Beethovena, Svit Luny od Claude Debussyho či suita z Ptáka Ohniváka od Igora Stravinského. Český národní symfonický orchestr povede všestranný umělec a dirigent Ted Sperling.

 

 

Šest červnových koncertů završí saxofonista Branford Marsalis, který letos vystřídá svého bratra Wyntona Marsalise a uvede na vlastní přání ve Smetanově síni saxofonové koncerty Glazunova a Williamse. Doprovodí ho ČNSO s ředitelem a zakladatelem Prague Proms, trumpetistou Janem Hasenöhrlem a dirigovat bude uznávaný skladatel a aranžér Vince Mendoza. Pro tuto událost si rezervujte úterý 30. června.

Červencové koncerty

Červencová část festivalu začne večerem s názvem Tribute to Independence. Čtvrtého je datum oslavy nezávislosti v USA a Prague Proms se pokusí ve spolupráci s velvyslanectvím Spojených států podobnou atmosféru navodit i v Praze. Pomůže mu k tomu tři roky existující smíšený sbor Jeremy Winston Chorale, jež si stihl i za tak krátkou dobu vydobýt renomé v USA i zahraničí a získat mnohá ocenění. Koncert proběhne 2. července v Obecním domě v Praze.

Jeremy Winston Chorale se podařilo pořadatelům festivalu získat i pro koncert v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře 5. července, kde vystoupí stejně jako v Praze pod vedením svého zakladatele. Repertoár budou tvořit jak klasická díla, tak spirituály a gospel. Nebude chybět ani hit Oh, Happy Day.

Zatímco Obecní dům bude neustále „v provozu“, jiným místem konání koncertů bude Loď Tajemství, kde se odehraje 24. června koncert hudebního uskupení Pragasón fungujícího od roku 2000. Soubor je zaměřený na interpretaci tradiční kubánské hudby v podobě rytmů danzón, bolero, son či mambo, salsa a cha-cha-cha. Leaderem skupiny je zpěvák Jorge Conception. Druhým neméně zajímavým koncertem bude Jan Hrubý s kapelou Kukulín. Český houslista ovlivněný hudbou Walesu a českým barokem dal při natáčení desky roku 1992 dohromady kapelu. Ta za dobu svého působení stihla natočit sedm alb, poslední letos v únoru s názvem Kukulín 7. Mimo Jana Hrubého si mohou diváci poslechnout akordeonistu a klávesistu Rudu Hálka a hobojistu a klávesistu Jana Koláře. Jako host na keltskou harfu vystoupí zpěvák Sean Barry.

Opera a jazz

Fanoušci opery si přijdou na své koncertem 7. července s názvem Opera Gala, kdy pod taktovkou Marcella Roty vystoupí sopranistka Maria Luigia Borsi. Představí posluchačům slavné árie a předehry z děl slavných klasiků Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Gioacchina Rossiniho, Pietra Mascagniho a dalších.

O den později, 8. července se v The Loop Jazz Clubu rozezní trio Christiana McBride, předního světového baskytaristy a kontrabasisty známého například ze spolupráce se Stingem, Sonny Rollinsem či Patem Methenym. V triu ho doprovodí bubeník Ulysses Owens mladší s klavíristou Christianem Sandsem. Uskupení hrající jazz kombinuje prvky swingu a blues s vlastními progresivními hudebními myšlenkami a začne oproti jiným koncertům festivalu Prague Proms až ve 21 hodin.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V posledních deseti dnech festivalu proběhne ještě dalších pět velkolepých koncertů. 9. července to bude představení projektu Michala Horáčka Na cestě v Mercedes Forum Praha od 20.00. Tvorbu textaře, básníka a producenta známého ze třicetileté spolupráce s Petrem Hapkou podpoří zpěváci různých generací: Ondřej Ruml, Lenka Nová, František Segrado a Ruth Horáčková. O tři dny později, 12. července zazní ve Smetanově síni Bernsteinovy Chichesterské žalmy a nadčasové hudební dílo Carla Orffa Carmina Burana v podání ČNSO s dirigentem Stevenem Mercuriem, Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Metropolitní opery v New Yorku Kiri Deonarine, Rylandem Angelem a Edwardem Parksem.carl davis320

 

Druhou jazzovou specialitou letošního ročníku bude Chris Minh Doky & The Nomads. Čtveřice osobitých jazzmanů přinese 13. července do pražského The Loop Jazz Clubu závan elektro jazzu ve spojení s funkem. Dánský kontrabasista, podle kterého se uskupení jmenuje, si dokonce vysloužil pasování na rytíře královnou Margaretou II. za svůj přínos v oblasti umění. Doprovodí ho o nic méně úspěšný kytarista Dean Brown, klávesista George Whitty a bubeník Dave Weckl.

Předposlední večer bude věnován němému filmu Ben-Hur z roku 1925 a k němu vytvořené  hudbě dirigenta a skladatele Carla Davise. Davis známý a oceněný Britskou akademií za nejlepší filmovou hudbu doprovodil svou skladbou již mnoho černobílých filmů. V rámci Prague Proms se publikum bude moci vžít do scén, jako jsou galeje, pirátská bitva či závody koňských čtyřspřeží a prožít je s velkolepým zvukovým doprovodem ČNSO vedeným samotným skladatelem. Koncert proběhne 16. července od 19 hodin v Obecním domě.

Charismatický a sympatický dirigent Davis povede i závěrečný koncert mezinárodního festivalu Prague Proms, kdy v rámci Hollywood Night vystoupí kromě ČNSO i Smíšený sbor ČNSO. Festival tak bude zakončen řádnou dávkou filmové hudby.

Program letního festivalu bude velmi nabitý a pestrý. Svoje si v něm najdou všichni, kdo se zajímají o kulturu a umění. Lístky pohybující se v cenovém rozmezí 150-2 000 korun v závislosti na atraktivitě jednotlivých koncertů si můžete již nyní zakoupit na stránkách festivalu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.