Sólisté armádního souboru Alexandrovci přijeli podpořit své vánoční turné

Ruský armádní soubor Alexandrovci začíná své vánoční turné 1. prosince 2013 v Praze v holešovické Tipsport Aréně koncerty v 15 a ve 20 hodin. Celé turné doplní jako speciální hosté i naši umělci - operní pěvkyně Eva Urbanová a rockový zpěvák Petr Kolář. V Praze navíc zahraje ještě budapešťský symfonický orchestr 100 cikánských houslí. Dva nejznámějších sólisté souboru, Vadim Ananyev a Boris Dyakov, spolu s akordeonistou Kirillem Shtybinem, navštívili minulý týden Českou republiku, aby podpořili toto turné.

Sólisté Alexandrovců na tiskové konferenci Sólisté Alexandrovců na tiskové konferenci Zdroj: pořadatel koncertu

Ve středu 16. října proběhla tisková konference v pražském hotelu Panorama. Zde například organizátoři turné oznámili, že díky velkému zájmu diváků bude přidán odpolední koncert, a to 7. prosince od 15 hodin v brněnské Kajot Aréně. Dále pak zástupce Alexandrovců nastínil i skladbu programu. Soubor má totiž pro každou sezónu rozdílný repertoár. Ten letošní bude orientován převážně na vánoční téma. Vánocům se přizpůsobí i repertoár hostů Evy Urbanové a Petra Koláře, každý z nich představí za doprovodu Alexandrovců vlastní skladby. Vedoucí souboru slíbil, že i letos bude překvapení v podobě skladby všeobecně známé českému publiku. Na závěr tiskové konference oba umělci předvedli malou ukázku. Každý ze sólistů zazpíval za doprovodu akordeonisty Kirilla Shtybina.

Sólistu Vadima Ananyeva není znalcům třeba představovat. Je neoficiálně nazýván „mistr Kalinka“ a je tváří souboru Alexandrovci již řadu let. 

Druhou hvězdou souboru je představitel „mladé vlny“, jednatřicetiletý „baryton“ Boris DyakovNarodil se v Moskvě roku 1982. V mládí se věnoval hře na housle. Na doporučení své matky se začal věnovat zpěvu a během základní vojenské služby začal spolupracovat s armádním souborem Alexandrovci. Po ukončení vojenské služby se prezentoval jako operní zpěvák. V roce 2009 se zúčastnil soutěže „Competizione Dell´Opera“ a získal hlavní roli v Čajkovského operní inscenaci Evžen Oněgin v Opeře v Brémách. Mezi lety 2010-2012 spolupracoval s Houston Grand Opera, kde zpíval v nejznámějších operních inscenacích jako Madam Butterfly, Figarova svatba, Lazebník Sevillský, La Traviata a dalších. V roce 2012 se vrátil k Alexandrovcům jako sólista.

 

 

Soubor zahájil svou činnost roku 1928 pod vedením profesora hudby Moskevské konzervatoře Alexandera Vasilijeviče Alexandrova. Účel souboru byl povzbudit vojáky na frontách zpěvem a tancem. Během 2. světové války uskutečnili Alexandrovci kolem 1500 vystoupení. Po válce se jejich řady rozrostly na 300 členů, stali se sovětským vývozním artiklem a zároveň propagandistickým nástrojem cestujícím po celém světě.

V současné době je Alexandrův sbor písní a tanců (tak zní úplný název používaný v současnosti) oficiálním armádním uměleckým souborem armády Ruské federace. Jeho členové jsou výhradně muži vybíraní na náročných konkurzech. Jejich repertoár se skládá z ruských národních písní, církevních skladeb armádních pochodů a budovatelských písní, operních árií, ale také interpretují moderní hudbu. 

Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali při celé řadě významných událostí a se spoustou známých umělců. Pro příklad připomeňme interpretaci skladby Pink Floyd během pádu Berlínské zdi, vystoupení se skupinou Leningrad Cowboys, nazpívání titulní skladby k filmu Hon na ponorku, vystoupení s Demisem Roussosem nebo Peterem Dvorským a celou řadu dalších.

Více informací naleznete na www.alexandrovci.eu

 

Zastávky turné jsou :

1. 12. 2013 – Praha Tipsport Arena - od 15 a 20 hodin

3. 12. 2013 – Ostrava ČEZ Arena

7. 12. 2013 – Brno - Kajot Arena – od 15 a 20 hodin

8. 12. 2013 - České Budějovice - Budvar Arena

9. 12. 2013 – Pardubice - ČEZ Arena

 

Vstupenky zakoupíte v sítích Ticketpro a Ticketportal  v sedmi cenových kategoriích od 350 korun.

 

Další informace

  • Název akce: Alexandrovci
  • Datum: neděle, 01 prosinec 2013
  • Místo: Tipsport Arena Praha
  • Cena: 350 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář