Festival Mariánské léto

Dalším festivalem, jehož se letos koná druhý ročník je i Mariánské léto. Po loňském úspěchu kapel Wohnout, Čechomor či Skyline pro nás tentokrát organizátoři připravily koncerty kapel Tata Bojs, Vypsaná fiXa, Jana Kirschner, Horkýže slíže, Ben Cristovao, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Dan Bárta  a Alice, Supergroup, Cirkus Ponorka, Sto zvířat a dalších.

Horkýže slíže Horkýže slíže Foto: Kateřina Kovalčíková/musicweb.cz

Michal HRŮZA a kapela HRŮZY - je až neuvěřitelné, jak někdy trvá dlouho, než vejde ve všeobecnou známost jméno interpreta, jehož skladby jsou nejhranější spoustu let v rádiích a nejen tam.

Ano Michal HRŮZA skladatel, textař a zpěvák se skvělým hlasem a songy, které mají duši. A protože to víme, bude jako jeden z hlavních účinkujících na Mariánském létu 2015, navíc podpořen svojí dnes už letitou výbornou kapelou Hrůzy. Je to v tom nejlepším slova smyslu POP-ROCK s tou výhodou, že si jeho písničky všichni zazpíváme a znát je budeme všechny. I když... Michal přiveze možná i úplnou novinku...!

Jana Kirschner - slovenská zpěvačka, jenž si popularitu získala albem V cudzom meste, za které získala ceny Hudobnej akadémie v dvou kategoriích: Umělec roku a Album roku. V roce 1999 vyhrála v anketě Slávik v kategorii Zpěvačka roku a ve stejném roce byla zařazena deníkem Pravda mezi 10 osobností roku.

Svou přítomností na slovenské hudební scéně zaplnila mezeru po absenci sólových zpěvaček od dob Mariky Gombitové. Je označována též jako první dáma slovenského popu.
Komerční úspěch zaznamenala i v Česku, o sólovou kariéru se pokoušela i ve Velké Británii. Účastnila se soutěže Miss Slovakia. V roce 1996 vydala svoje první album pod názvem Jana Kirschner. Dne 3. března 2011 se stala matkou, porodila zdravou holčičku.

Pražská alternativní hudební skupina, vznikla v roce 1988. Zakládajícími členy jsou Mardoša a Milan Cais, ve stálé sestavě hrají i Vladimír Bár, Dušan Neuwerth a Jiří Hradil. Jejich Nanoalbum získalo v roce 2004 čtyři Zlaté anděly. Jediný koncert v Brně tohoto jara a léta vynikající a stále inovátorské skupiny TATA BOJS v čele s charismatickým bubeníkem, zpěvákem , ale jen někdo ví, že i vynikajícím výtvarníkem Milanem Cajsem! Uslyšíte nové songy z připravovaného alba i osvědčené hity, spolu se vždy skvěle výtvarně provedenou a originálně pojatou scénou - resp. světly.

 

 

Vypsaná fiXa - pardubická skupina mající základy v rocku, obohaceném o prvky jiných žánrů; sama kapela se někdy označuje za pop punkovou. Vznikla v roce 1994. Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Márdi.

Pravděpodobně se inspiroval u Williama Saroyana - Tracyho tygr, Odvážný mladý muž na létající hrazdě – a v mnoha dalších knihách jako např. Sto roků samoty od Gabriela García Márqueze. Během roku 2007 spolupracovali na natáčení českého filmu Václav, který orámovala hudba z jejich tvorby. Zpěvák skupiny se ve filmu objevil i v epizodní roli. V roce 2012 spolupracovali na filmu Čtyři slunce.

Cirkus Ponorka - Honza Ponocný v  originálním nu-folk ,,one-man-show‘‘. Když půjdete na koncert projektu Circus Ponorka, asi budete na první pohled šokováni. Na podium příjde jediný člověk s akustickou kytarou a začnou se dít věci. Během chvilky za pomoci elektronických ,,mašinek‘‘ a dvou mikrofonů poskládá zvuk celé kapely ve které nechybějí bicí, basa, několik kytarových partů a dokonce pěvecký sbor. Tím člověkem je Honza Ponocný, muzikant s bezmála dvacetiletou profesionální zkušeností, který se pokusil zkusit to jinak a stal se tak jednou z nejzajímavějších hudebních událostí poslední doby. Napsal hudbu k celovečernímu filmům režiserky Alice Nellis : Revival (2013), kde zahrál i roli slepého bubeníka (nominace na Českého lva za hudbu ), Mamas a Papas (nominace na Českého lva za hudbu), k filmu Perfect Days (hlavní role Ivana Chýlková - premiéra listopad 2011), dále například k filmu Vaterland (premiéra srpen 2004 - režie David Jařab) s Karlem Rodenem v hlavní roli a k filmu Andělé (režie Alice Nellis, premiera na podzim 2014) a několika dalších projektů.

Plzeňská rocková skupina Alice, kterou v roce 1990 založil bubeník Jiří Mikeš Milý, jenž do skupiny pozval zpěváka Dana Bártu, se kterým už před tím hrál v několika plzeňských bigbeatových kapelách. Po necelém roku existence skupina vyjíždí spolu se skupinou Lucie na koncertní turné In the Sky. Jejich debutové CD Yeah! (1991) produkoval David Koller. O rok později vyšla druhá deska Ústa hromů a v roce 1995 zatím poslední Alice. Videoklip k písni Slepej, mladej, mrtvej dokonce odvysílala MTV. Po roce 1997 koncertuje Alice už jen sporadicky. Nové skladby už nevznikaly. Dan Bárta měl své projekty a Jiří Mikeš Malý založil novou kapelu Palice. V roce 2002 vyráží Alice na festival do USA.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Do léta 2004 pokračuje ve svých občasných koncertech a po Trutnovském festivalu koncertování Alice s Danem Bártou definitivně končí. Na konci roku 2005 se role leadera ujímá Radek Hrbáček. Kytaristu Lumíra Václavíka vystřídal Tonda Mareček a k base, místo Zdenyho Podskalského, nastoupil Ivan Habernal (z jazzové skupiny Jazz Mistake). V roce 2006 objela Alice pár letních festivalů a turné po Česku v rámci série koncertů pro vysokoškolské studenty Gaudeamus Igitur. Na jaře 2007 opouští Alici jeden z původních členů, kytarista Martin Střeska. Místo něj přichází taktéž člen "staré" Alice – Lumír Václavík. Na podzim 2007 se skupina rozhodla v nové sestavě dál nepokračovat. Příležitostně Alice vystupuje v původní sestavě.

Další informace

Zanechat komentář