16.09.2014 7:00

Hugh Masekela a Larry Willis rozezní Struny podzimu

Jihoafrický trumpetista a americký pianista. Tato dvojice vynikajících černošských muzikantů a přátel se již za necelé dva měsíce stane jednou ze strun 19. ročníku multižánrového hudebního festivalu.

Pořadatelům festivalu Struny podzimu se i letos podařilo sestavit program plný velkých jmen. A jedním z nich je bezesporu jihoafrický trumpetista, zpěvák a skladatel Hugh Masekela. Jeho pouť životem začíná roku 1939 v městečku Witbank v JAR. Za pár let se již dostává do styku s hudbou - jako malý začíná hrát na klavír a věnuje se zpěvu. Teprve ve čtrnácti letech pociťuje touhu hrát na trubku, údajně po zhlédnutí filmu z roku 1950 Mladík s trumpetou. Jeho přání se mu naštěstí splnilo díky školnímu kaplanovi Trevoru Huddlestonovi, který mladíkovi pořídil první křídlovku a zasvětil ho do světa hry na tento nástroj a mimo jiné u něj také probudil zájem o tamní politické dění, jenž pak sehrálo v hudebníkově životě nesmazatelnou roli.

Trumpetistův talent byl jednoznačně velký, a tak se brzy uchytil v několika formacích. Tím nejdůležitějším krokem do světa jazzu, ve kterém Hugh Masekela zakotvil, byl ovšem vstup do souboru The Jazz Epistles, jehož členem se stal ve svých dvaceti letech. Zde měl možnost vystupovat po boku velkých jmen jihoafrického jazzu, jako byli např. klavírista Abdullah Ibrahim, saxofonista Kippie Moeketsi nebo trombonista Jonas Gwangwa. O rok později, tedy v roce 1960, se však především kvůli politické situaci a sílícímu apartheidu rozhodl odejít do USA.

Do Spojených států dorazil v období velkolepého rozmachu tamní jazzové scény a kromě studia na Manhattan School of Music hudebně dospíval pod vlivem hvězd tehdejšího amerického jazzu. I tak v něm ale zůstalo silné pouto k africkým kořenům, které dalo vzniknout jedinečnému stylu jeho hry, a v roce 1963 vydal své první album s názvem Trumpet Africaine. V následující letech již vystupoval na pódiích po boku Janis Joplin, Jimiho Hendrixe, Raviho Shankara a dalších, ale vstup na mezinárodní scénu mu zajistil single Grazin' in the Grass z roku 1968. A tak začala kariéra Hugha Masekely, během které dodnes stihl vydat přes čtyřicet desek, na nichž spolupracuje se špičkami, jako byli Dizzy Gilespie, Marvin Gaye nebo také Stevie Wonder či Paul Simon. V roce 2012 si doma v JAR otevřel vlastní nahrávací studio House of Masekela. Prvním vydaným titulem se stalo album Friends, které je kolekcí čtyř CD jazzových standardů nahraných právě za doprovodu pianisty Larryho Willise.



Larry Willis, americký hráč na klávesové nástroje, má také za sebou velmi nabitou kariéru. Narodil se v roce 1942 v New Yorku a není divu, že se brzy také stal studentem Manhattan School of Music, kde se později setkal s Masekelou. Na vůbec první nahrávce můžeme Willise slyšet překvapivě nehrát na klavír, ale zpívat, a to jako člen Music and Arts Chorale Ansamble pod taktovkou Leonarda Bernsteina. I přesto se ale uchýlil ke hře na klavír a k jazzu, což bylo mimo jiné důsledkem obtížného uplatnění černošských muzikantů ve vážné hudbě. A tak po absolvování manhattanské školy začíná nahrávat, již jako pianista.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Za svou jazzovou kariéru prošel Larry Willis mnoha styly od bebopu přes fusion a jazz rock a spolupracoval např. s Natem Adderleym, Stanem Getzem, Royem Hargrovem a od roku 1972 byl dokonce členem kapely Blood Sweat & Tears. S Hughem Masekelou bylo Willise možné slyšet již v 60. letech. Spolupráce pokračovala i v letech sedmdesátých, kdy sedával nejčastěji za syntezátory a elektrickým pianem. Nyní tito dva umělci společně koncertují již asi deset let.

V rámci 19. ročníku festivalu Struny podzimu máme tedy skvělou příležitost navštívit jejich koncert. Můžeme se těšit na ryzí americký zvuk, Masekelovu vyrovnanou hru odrážející jeho africké kořeny, a to za doprovodu jeho dlouholetého přítele, pianisty Larryho Willise, se kterým si rozumí nejen v hudbě. Prostorem pro jejich společný projekt se stane Dvořakova síň pražského Rudolfina, kde oba rozezní své nástroje ve středu 5. listopadu od půl osmé večer. Lístky na koncert jsou k dispozici ve vstupenkovém centru festivalu nebo online na jeho webových stránkách. 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.