Již druhý rok nás čeká spektakulární podívaná

Festival Spectaculare, který byl vloni nováčkem na naší festivalové scéně, se vrací s novou silou a energií, zanedlouho odstartuje jeho druhý ročník.

Biosphere Biosphere Zdroj: pořadatel festivalu

 Tento festival propojuje elektronickou i experimentální hudbu, tanec a pohybové divadlo spolu s projekcí, vizuálním uměním a multimédii. Druhý ročník se bude odehrávat od 20. ledna do 6. února hned na několika různých místech Prahy. „Velký zájem o všechny koncerty i představení během prvního ročníku nám ukázal, že pro podobný festival je u nás místo,” říká dramaturg Josef Sedloň. „Podruhé proto nabídneme rozsáhlejší program - a to ještě nejsou všechna jména uzavřena. Jde o hudebníky, kteří představují to nejzajímavější ze současné scény.” 

Můžete tedy navštívit Centrum současného umění DOX, Cross Club, Chrám u Salvátora a Palác Akropolis, kde vystoupí napřiklad francouzsko-belgický elektroakustický skladatel a pianista Sylvain Chauveau, zakladatelka Hidden Orchestra, britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd, belgická folkově-ambientní písničkářka Chantal Acda, pařížský skladatel a pianista Quentin Sirjacq, britský producent Throwing Snow, který spojuje klubové rytmy s postrockem a folkem, potom také významné postavy zvukově avantgardního australského vydavatelství Room40 Lawrence English, John Chantler a Heinz Riegler, z berlínského labelu Monkeytown uvidíte Alexe Bankse a Darka Skye, kteří hrají elektroniku na pomezí taneční a experimentální hudby. Dále vystoupí německý beatmaker Kalipo a finské minimalistické dark popové duo Femme En Fourrure a festival zakončí němečtí Brandt Brauer Frick, kteří svými naživo hranými klubovými groovy hledají duši ve strojovém rytmu techna. Z našich umělců na festivalu Spectaculare uvidíte v sólo projektech Lenku Dusilovou, Beatu HlavenkovouClarinet Factory a Zabelov Group.

Kompletní program ještě není uzavřen, můžou se objevit další hudební a divadelní představení. Kromě toho bude ještě doplněn o wokshopy a projekce filmů v biu Oko a kině Světozor.

Podívejme se trochu podrobněji na několik bodů programu. 22. ledna bude v DOXu oslava 15. narozenin australského labelu Room40, který se zaměřil na vydávání umělců z oblasti zvukové ambientní avantgardy. Lawrence English kombinuje roviny experimentátora, improvizátora a tzv. fields recosrding, což je využívání nalezených zvuků. Australan John Chantler vás provede abstraktními minimalistickými hudebními krajinami. V Austrálii žijící rakušan Heinz Riegler se věnuje zkoumání terapeutických účinků ambientní hudby. 

V chrámu u Salvátora využije jeho unikátní prostory Sylvain Chauveau dne 23. ledna. Tento skladatel způsobil poprask, když převedl nejznámější hity Depeche Mode do akustické podoby. Kombinaci elektroakustické hudby a ambientu balancuje na hraně mezi snovým a magickým ambientem okořeněným špetkou sentimentu.

 

 

Do chrámu u Salvatora se můžete podívat i v pondělí 26. ledna, kdy lze vyslechnout tvorbu skladatele Quentina Sirjacqa. Jeho klavírní improvizace propojují komorní hudbu, avantgardu a ambient nebo třeba i postupy filmové hudby. Tento večer tam vystoupí i česká jazzová pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, která naživo představí koncepční album Theodoros.

Ve středu 28. ledna můžete zajít do Paláce Akropolis. Tento večer bude věnován labelu Monkeytown, který je nejlepší ukázkou berlínské taneční hudby a propojuje taneční hudbu s experimentální oblastí. Na tomto vystoupení se představí jeho současná hvězda, anglický DJ a producent Alex Banks, jehož debut Illuminate silně rozvířil elektronické vody v roce 2014. Další bude londýnské trio Dark Sky, které mixuje hypnotické rytmy se snovou atmosférou a občasnými vokály.

Den poté, opět v Paláci Akropolis, můžete vidět skladatelku, klavíristku a houslistku Poppy Ackroyd, jinak také zakladatelku nujazzového souboru Hidden Orchestra. Její vystoupení doprovodí projekce z dílny vizualisty VJ Lumen. Jako předskokani vystoupí čeští Zabelov Group s ambientním zvukem akordeonu.

 

 

I 30. ledna zůstaneme v Paláci Akropolis, kde bude večer věnován producentům, kteří propojují klubové rytmy s postupy post-rocku nebo folku. Prvním je angličan Throwing Snow, který spojuje postdubstepové beaty s ženskými vokály. Další je německý zvuková čaroděj Kalipo, v jehož díle na základně houseových beatů plavou lidské hlasy i neobvyklé nástroje, jako třeba kalimba. Oba dva vydali v roce 2014 svá debutová alba, která vám představí.

Stále ještě v Paláci Akropolis, ale s datem 3. února, vystoupí Chantal Acda, která se pohybuje na pomezí folkového písničkářství, ambientu s vlivy klasické hudby a popu. Její inspirací je Joni Mitchell, což znalým vypovídá o její skladatelském postupu - vychází z podvědomí a není příliš řízený a racionalizovaný. Poprvé se na tomto festivalu objeví také domácí Lenka Dusilová - výrazná osobnost domácí scény, která se představí v křehčí a minimalističtější hudební poloze.

Prohlédněte si také Fotografie z prvního ročníku Festivalu Spectaculare

Dne 4. února můžete v Cross Clubu zažít severský chlad představený elektronickým duem Femme En Fourrure. Jejich dark pop navazuje na tvorbu The Knife a Fever Ray. Představí se zde také veterán post-dubstepové scény Synkro. Ten vás vezme z chladu do světa emotivních skladeb s originálními beaty, které mají kořeny od jazzu přes soul až po techno.

Festival bude zakončen 6. února opět v Paláci Akropolis, kde jej uzavře německá smečka Brandt Brauer Frick, která svými naživo hranými klubovými groovy kontrastuje se strojovým rytmem techna.

Podrobnější informace naleznete na webu festivalu www.spectaculare.cz a na FB www.facebook.com/festivalspectaculare.Vstupenky jsouv prodeji v pokladně Paláce Akropolis, v síti Ticketpro a Goout.cz.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář